ČEZ navýšil investici v německé technologické společnosti Cloud&Heat

redakce - 07 Listopad 2018

Drážďanská společnost Cloud&Heat využívá teplo ze serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory. ČEZ skrze svůj fond Inven Capital navýšil podíl ve firmě.Kontejner s dataservery chlazenými vodou

Kontejner společnosti Cloud&Heat s dataservery chlazenými vodou.
foto: Cloud&Heat

Inven Capital, investiční fond Skupiny ČEZ hledající příležitosti v oblasti nové energetiky, navýšil podíl v německé společnosti Cloud&Heat Technologies. Drážďanský specialista přináší unikátní řešení využívající teplo ze serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory. Zároveň jde o druhou investici v rámci společného projektu s Evropskou investiční bankou (EIB).

Premiérou byl zářijový vstup do francouzské technologické společnosti Cosmo Tech. Francouzská společnost Cosmo Tech vyvíjí technologie, které kombinují lidskou a umělou inteligenci. Mezi její klienty patří například provozovatel přenosové soustavy RTE nebo společnost Alstom, která se zabývá energetickou optimalizací pro městské železniční systémy.

Celkově má Inven Capital na svém kontě již sedm investic v oblasti tzv. nové energetiky. Fond se stal akcionářem Cloud & Heat Technologies na jaře loňského roku.

Současné navýšení podílu v objemu jednotek milionů eur je projevem důvěry ve firmu působící na expandujícím trhu datacenter velkých firem. Investici z poloviny financuje Evropská investiční banka (EIB), která koncem roku 2017 oznámila rozhodnutí vytvořit společnou investiční strukturu s Inven Capital a poskytla do správy fondu investiční kapitál ve výši 50 milionů eur.

Servery uvnitř kontejneru.

Servery uvnitř kontejneru.
foto: Cloud&Heat

Cloud & Heat Technologies letos očekává více než čtyřnásobný meziroční růst obratu. Zatímco v roce 2016 šlo o 200 tisíc eur, loni už to bylo 3,9 milionu a letošní očekávání míří k hranici 17 milionů eur. Díky unikátním technologiím na využití odpadního tepla ze serverů lze dosáhnout až 50% poklesu provozních nákladů v data centrech oproti konvenčnímu řešení. K významným zákazníkům se řadí jak celé společnosti formátu innogy, Fortum, atd. tak i např. výškové budovy ve Frankfurtu.

„Firma úspěšně roste už sedmým rokem a je na nejlepší cestě stát se hegemonem v segmentu obsluhy trhu datacenter. Řešení dokáže využít až 90 % odpadního tepla a firma je schopna dodávat privátní lokání plug‘n’play systémy, velká datacentra či tzv. kontejnerové řešení,“ vysvětluje Petr Míkovec, managing director Inven Capital.

tado

Na konci dubna 2016 se ČEZ stal druhým největším akcionářem mnichovské firmy tado°, která prodává takzvané chytré termostaty.
foto: Tado

Skupina ČEZ díky aktuální investici významně navýšila svůj menšinový podíl v Cloud&Heat Technologies, zástupce má také v představenstvu společnosti. Od investice si ČEZ slibuje jednak rozšíření svého know-how v IT a současně možnost nasazení v sektoru teplárenství.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

V elektrarnach se prozene do atmosfery nekolikanasobne vic energie skrz chladici veze. O vyuziti zrejme neni zajem. A tady se perou o par kW.

Z nekterych elektraren se snad teplo pouziva.

Podle me je problem, ze se stejne musi vybudovat cela chladici ifrastruktura (nemuzu prestat chladit, kdyz do trubky najede traktor; nebo v lete, kdy byty teplo nechteji), takze se neusetri vubec nic. A zisk z prodeje tepla (minus vybudovani vedeni, ztraty...) z toho zrejme dela nezajimavy podnik.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Kuk

Přesně.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Globalisté ovládající odvětví velké energetiky poslední desetiletí kontruovali elektrárny s ohledem na prodej v rozvojovém světě, a tam většinou v teplém podnebí prodávat teplo nejde.


Nabíječky elektromobilů Circontrol10% sleva na produkty EVmotion