Zemní plyn má v energetice budoucnost, potvrzuje Evropská komise

Zemní plyn sehraje v Evropské unii klíčovou roli při nahrazování uhlí a v přechodu k energetice plně využívající obnovitelné zdroje.

Evropská komise plánuje výrazné dotace do plynárenského sektoru
foto: Ratfink1973, licence Pixabay

Zároveň by měl zemní plyn nalézt větší uplatnění i v silniční dopravě, kde pomůže překlenout období při nahrazování nafty a benzínu elektřinou. Takto popsal budoucí využití zemního plynu výkonný místopředseda Evropské komise Frans Timmermans s tím, že pro jeho další rozvoj se počítá i s výraznějšími finančními dotacemi.

Timmermans tak potvrdil předpoklady, na které od začátku jednání o budoucím evropském energetickém mixu upozorňuje Český plynárenský svaz (ČPS).

„Vítáme slova Evropské komise o tom, že zemní plyn představuje dlouhodobě udržitelnou a ekologickou komoditu, jejíž používání by mělo být výrazněji podporováno z evropských peněz. S ohledem na snižování emisí a energetickou bezpečnost má zemní plyn, stejně jako další obnovitelné a dekarbonizované plyny, v budoucím evropském i tuzemském energetickém mixu nezastupitelné místo,“ uvedla Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka ČPS, a dodala: „Podle posledních údajů zaznamenala výroba energie z uhlí loni v EU značný pokles. Důvodem je vedle obnovitelných zdrojů právě také větší využívání zemního plynu.“

Očekává se, že paroplynové elektrárny a kogenerační jednotky sehrají důležitou roli v příštích desetiletích při přechodu k čisté výrobě energie. Ve srovnání s uhelnými zdroji jsou významně šetrnější k životnímu prostředí a vhodně doplňují obnovitelné zdroje energie zejména ve špičkách.

Zásadní je také spolehlivost dodávek plynu a jeho skladování v podzemních zásobnících, jež mají nezastupitelnou roli z pohledu strategických rezerv státu především v zimních měsících.

Podle F. Timmermanse může využití sítě plynovodů a terminálů na zkapalněný zemní plyn () i v budoucnosti snížit celkové náklady na splnění evropských cílů na ochranu klimatu.

V oblasti silniční dopravy navíc průběžně narůstá počet vozidel, které využívají jako pohon stlačený zemní plyn (CNG). S tím souvisí i další rozšiřování infrastruktury plnicích stanic.

„Síť plniček CNG je v ČR poměrně hustá a jejich počet už přesáhl dvě stovky. Na pumpách bývaly dříve stranou, nyní tvoří součást stojanů. Pokud chceme naplnit naše závazky v oblasti čisté mobility, musíme cíleně podporovat také rozvoj bioCNG a bioLNG, což může napomoci do budoucna i domácímu automobilovému průmyslu,“ připomněla L. Kovačovská s tím, že jednou z výhod jízdy na plyn je i nezanedbatelná finanční úspora.

tisková zpráva

63 Comments on “Zemní plyn má v energetice budoucnost, potvrzuje Evropská komise”

  1. Tsss zemní plyn… eOslíčci, je tu nějak mrtvo? Není
    Tsss zemní plyn… eOslíčci, je tu nějak mrtvo? Není divu, 4 dny chčije, venku 95 % vlhkost… Sedíte ve svých vlhkých kobkách, ve kterých honíte tam a zpět 1000x vydýchaný vzduch…. Je to na palici, cooo? To já hodím pár polínek do krbovek, idylka, pohodička, teploučko. Čus, Dlaždič.

    1. Jste nejake zhyckanej, nemyslite? Me by ani nenapadlo, abych
      Jste nejake zhyckanej, nemyslite? Me by ani nenapadlo, abych zatopil, venku chodim v kratsich. To vite, ziju na teple Vysocine. Jo a neustale mam otevrena okna, jak se jimi honi vydychany vzduch? Je videt, ze jste presvedcen, ze vite uplne vse. Doted jsem sedel venku s kamaradama, mam na sobe kratase a mel jsem rozeplou mikinu. Bylo akorat. Kdyby bylo po meme, takle bych bral cele leto a v zari uz by se mohlo ochladit.

    1. Já šel myšlenkově ještě dál. „Blbým“ zateplováním a
      Já šel myšlenkově ještě dál. „Blbým“ zateplováním a vytlačením plynu z produkce vodíku v chemické výrobě (přebytky z větru a Slunce) jde ušetřit několikrát více zemního plynu než ho bude potřeba pro oněch problematických posledních 15-20% produkce elektřiny, které je těžké zařídit pomocí FVE+VtE+VE+biomasa+staré jádro. To je mimochodem přibližně menší podíl zemního plynu na výrobě elektřiny než je v EU teď (v roce 2019 ~25%).

    1. To samé platí pro těžbu uhlí, pro těžbu ropy a pro
      To samé platí pro těžbu uhlí, pro těžbu ropy a pro těžbu uranu.
      Jediné, čeho má EU dostatek jsou OZE. Je to jeden z důvodů, proč se tlačí na jejich zavádění.
      A ona ta závislost taky vypadá jinak, když máte mnoho možností odkud kupovat. V případě plynu to přestává být problém díky globalizovanému byznysu s LNG. Rusko má vysoký podíl, protože umí a musí podstřelit cenu LNG, ale to nás nečiní na něm závislými.

      1. No zrovna toho uranu je potřeba ta málo, že jej dovézt
        No zrovna toho uranu je potřeba ta málo, že jej dovézt odkudkoliv by problém nebylo. Popř. si jej i v Evropě vytěžit.

        LNG – máte nastudováno, kolik stojí transport LNG lodí z Ameriky? Odhadoval bych, že to nebude zanedbatelné ale mohu se mýlit. T.j. spíš bych sázel na propojení plynovody směr Arábie – ne, že by to byl zrovna ideální dodavatel, ale alespoň už jsou dva (s Ruskem) a je menší šance na zneužití.

            1. Tenhle sen má jednu nepříjemnou vlastnost. Je stále
              Tenhle sen má jednu nepříjemnou vlastnost. Je stále větší problém někde najít hejla, který by jaderku chtěl stavět, už i Číňani prakticky přestali se zahajováním výstavby nových reaktorů. Ekonomicky to nedává smysl.
              A teď mi řekněte, kdo a za kolik by postavil 200 GW (~1600 TWh/rok) v jaderných reaktorech, aby udělaly 50% elektřiny v EU.

              1. Ani ne 30 sekund na
                Ani ne 30 sekund na googlu:

                https://www.osel.cz/10453-cina-postavi-az-20-plovoucich-jadernych-elektraren.html

                https://www.osel.cz/11035-jaderna-energetika-v-roce-2019.html

                Proč o číně lžete? Nebo jste si to vmyslel, aby jste mohl napsat co si myslíte podpořené neomylnýma fakttama=určitě máte pravdu?
                Ale chápete, že v době googlu, si každý zjistí, že ty vaše fakta jsou lži?

                Edit: Veselý proč lžete? Viz ty plánované reaktory 2021 v číně, které podle vás nexistují? Baví vás, vymýšlet si zprávy a vdávat je za fakta? Proč lžete?

                1. Cituju co jste napsal v příspěvku na který jsem
                  Cituju co jste napsal v příspěvku na který jsem odpověděl:

                  „už i Číňani prakticky přestali se zahajováním výstavby nových reaktorů“

                  Cituju reakci na mou odpověď:
                  „A odkdy jsou pro EU relevantní reaktory v Číně?“

                  Ptám se, když něco napíšete na člověk to komentuje, tak chcete tou odpovědí napsat, že to co jste napsal vy není relevantní, tak se ptám, když to není relevantní, proč o tom sám píšete…

                  P.S. Plány se nepočítají? A co se počítá? Rozestavěné, ty tam jsou taky 😀 Chlape mám pocit, že máte hodně problém s tím, že vám někdo dokáže že lžete 😀

                2. Zahájení výstavby jednoho reaktoru za 3 roky? To je u mě,
                  Zahájení výstavby jednoho reaktoru za 3 roky? To je u mě, že prakticky přestali se zahajováním výstavby.

                3. U nás se nestaví dvě dekády, tomu říkám prakticky
                  U nás se nestaví dvě dekády, tomu říkám prakticky zastavení se zahajováním výstavby. Posledních 5 let se o tom zahájení zatím jen plká. To, že v Číně mají rozestaveno a po třech letech přihodily další projekt značí jedině to, že jejich stavební kapacity jsou vyčerpány stávající výstavbou.

                4. Jenže v Číně se v tom samém období dokončilo 10
                  Jenže v Číně se v tom samém období dokončilo 10 reaktorů. Takže ta logika nesedí.

                5. Neznám energetickou koncepci a potřeby Číny. Ale jestliže
                  Neznám energetickou koncepci a potřeby Číny. Ale jestliže tam stavějí alespoň jeden blok, udržují si atomový průmysl v chodu. A jsou schopni kdykoliv navýšit výrobu. U nás už není nikdo, kdo by se živil výrobou reaktoru. To je dost zásadní rozdíl ne? Takže o žádné „praktické“ zastavení výstavby se nejedná, že?

                6. Čína měla ještě před 5-10 lety obrovské plány
                  Čína měla ještě před 5-10 lety obrovské plány výstavby jaderných elektráren, stovky reaktorů. Místo toho v posledních letech tempo zahajování nových staveb prudce kleslo, téměř k nule.
                  Jen pro srovnání, aby měly JE v Číně stejný podíl na výrobě jako v EU (~25%), potřebovali by mít v provozu okolo 250 GW (250 „temelínských reaktorů“). Nevěřím, že to nastane.
                  Mezitím OZE (vodní, solární, větrné elektrárny) přidávají ročně v Číně okolo 80 GW s potenciálem dalšího růstu, to je jako 20-30 GW v JE ročně navíc.

                7. Z toho bych usoudil, že změnili koncepci. A dali větší
                  Z toho bych usoudil, že změnili koncepci. A dali větší pole působnosti OZE.

                8. Jo, a jsou za tím peníze. FVE, VtE i VE poskytují
                  Jo, a jsou za tím peníze. FVE, VtE i VE poskytují elektřinu finančně výhodněji než jaderky.

                9. Tímto tvrzením bych si nebyl tak jist.
                  Srovnání

                  Tímto tvrzením bych si nebyl tak jist.
                  Srovnání nákladů
                  Jádro může být stále nejlevnějším zdrojem. Záleží na mnoha okolnostech 😉

                10. Problém vašeho odkazu spočívá v tom, že dílo pana
                  Problém vašeho odkazu spočívá v tom, že dílo pana Wagnera není ekonomická analýza, je to jen jeho výpočet, kde opomenul zásadní vstupy (cena financování projektu), vycházel z dosti pochybných předpokladů (životnost VtE a FVE) a používal chybné vstupní údaje (předpokládal cenu FVE okolo 2.5 EUR/W, dnes se staví za ~0.7-0.8 EUR/W a cena bude asi dále klesat). Z těchto důvodů je jeho práce horší než bezcenná, je zavádějící a implikuje špatná ekonomická rozhodnutí).
                  Já osobně dávám přednost odhadům finančníků nebo ještě lépe publikovaným cenám ze smluv o dodávkách.

                11. Fajn, a teď jak postavit dalších 98 reaktorů, aby bylo
                  Fajn, a teď jak postavit dalších 98 reaktorů, aby bylo možné aspoň zachovat podíl jaderné energetiky v EU.

                12. Podle mě je nejlepší cestou SMR a mezinárodní
                  Podle mě je nejlepší cestou SMR a mezinárodní spolupráce, jako např. v letectví nebo kosmonautice.Kdysi nějaký ruský fyzik(Landau,Kapica,Sacharov?) prohlásil, že až bude lidstvo skutečně!!! potřebovat neomezený zdroj čisté energie, tak sežene peníze a fůze bude do deseti let.

                13. Jo, SMR by byly super, ale dnes na trhu prostě nejsou a není
                  Jo, SMR by byly super, ale dnes na trhu prostě nejsou a není perspektiva, že by v příštích 10 letech měly být. A nejsmutnější je, že jaderné elektrárny před nějakými 60-70 lety jako SMR fakticky začínaly. První VVER měly 210 MW, tj. daly se stavět v sériích se všemi pozitivními důsledky. Jenže pak energetický byznys zachvátila gigantománie, která celý jaderný byznys zabila. A dnes se dějí pokusy o restart, ale ještě nejsou ani ve fázi testování prototypů. Z toho hned tak něco nebude a nejde se spoléhat na to, že „za 20 let možná …“
                  A s tou fúzí, když se to vezme kolem a kolem, někdy v roce 2005 tu ta potřeba byla. Výsledkem jsou dva super levné zdroje elektřiny poháněné tím spolehlivým fúzním reaktorem 140 milionů kilometrů daleko (FVE, VtE). A většinu zaplatili Němci a Kaliforňani, pár stovek miliard dolarů. To není mnoho za fakticky neomezený zdroj čisté energie pro celé lidstvo a navždy.

                14. Jo souhlas, největší problém je, že je tu
                  Jo souhlas, největší problém je, že je tu ropná,plynová,uhelná,jaderná,solární atd.lobby a ty už z principu nebudou spolupracovat na svém případném exitu.Doplnění já jsem pro soláry na budovy včetně oken-folie, parkoviště,pouště i soláry na autech atd.Ale nikdy bych nedal všechny vejce do jednoho košíku.

                15. Na nebi je jeden fůzní reaktor už milijardy let a každej
                  Na nebi je jeden fůzní reaktor už milijardy let a každej den vylejzá zadarmo. Co si víc přát?

                16. Aby svítil stále stejně bez ohledu na počasí a roční
                  Aby svítil stále stejně bez ohledu na počasí a roční období.

                17. Svítí stále stejně a s ročním obdobím se to jinak
                  Svítí stále stejně a s ročním obdobím se to jinak nebude.

                18. Ale bulíčku, Kukíčku. Když teď pár dnů chcalo, byli
                  Ale bulíčku, Kukíčku. Když teď pár dnů chcalo, byli všichni FVE Oslíčci jak zmoklé slepičky, člověk od nich skoro neslyšel kdák 🙂 :-). Klepali kosu ve svých zvlhlých zemljankách, zvhlých o to více, že si vždycky barák promáčejí i zevnitř, jak mají vlhké sny, že už zítra bude svítit slunce a už po zítřku bude v zemi ČEZké FVE ráj. A ono druhý den chčije a na FVE ráj sere Bílý (non MLB 🙂 )Tesák.

                19. Kdyby pár dní…
                  Všichni FVE pozitivové se až na

                  Kdyby pár dní…
                  Všichni FVE pozitivové se až na výjimečné dny celý červen (!) hřejou elektrikou z uhlí a jádra, tak raději trží tlamu.
                  Ale vyjde sluníčko a zase budou kázat svoje náboženství.

                  Máme letní den odpoledne a FVE v ČR jedou na 35%.

                  To je fakt k smíchu.

                20. Dneska mám obzvláště dobrou náladu…(troll krmí
                  Dneska mám obzvláště dobrou náladu…(troll krmí trolla)
                  Tak hodím prolhanemu trollovi malou kostičku…
                  Neplatí že Země = ČR 🙂
                  Díky bohu..

                21. Ty máš zaplý topení? Tak hlavně neumrzni. :))))
                  Ty máš zaplý topení? Tak hlavně neumrzni. :))))

                22. Ćlánek je o nás respektive o evropě, tam podle vás nemá
                  Ćlánek je o nás respektive o evropě, tam podle vás nemá roční období a počasí vliv na soláry?

                23. Slunce svítí furt ale ty jen hledáš problémy. Vylez z
                  Slunce svítí furt ale ty jen hledáš problémy. Vylez z nory, provětrej si hlavu a začni přemejšlet znova.

                24. Přiznám se, ztratil sem se v tabulkách. Nějak nemůžu
                  Přiznám se, ztratil sem se v tabulkách. Nějak nemůžu najít nějakou sumarizační. Stále ale platí, že jádro může být, v určité konstelaci, levnější. A zrovna v USA si nejsem tak úplně jistej tim, že na tyhle zdroje dávají státy nějaké záruky.

                  Z tohoto srovnání je zajímavé to, že cena z malých FVE na střechách rodinných domů je suverénně nejvyšší. A že se tak vyplatí pouze koncovému odběrateli a jen za určitých podmínek (je schopen energii z nich zužitkovat anebo uložit na později).

                  Nicméně nikdo z výše uvedených nepočítá s cenou záložních zdrojů. Ty jsou stále pro OZE potřeba. Minimálně v Evropě tomu tak je. A tohle už nikdo v kalkulacích nezahrnuje.

                25. Ty střešní FVE jsou v USA zhruba 1.5 – 2x dražší na
                  Ty střešní FVE jsou v USA zhruba 1.5 – 2x dražší na výstavbu než v Evropě nebo třeba v Austrálii.

                26. Ty střešní FVE jsou v USA zhruba 1.5 – 2x dražší na
                  Ty střešní FVE jsou v USA zhruba 1.5 – 2x dražší na výstavbu než v Evropě nebo třeba v Austrálii.

                27. Protože v USA mají strašně drahé řemeslníky,
                  Protože v USA mají strašně drahé řemeslníky, získávání stavebních povolení je peklo, utratí se obrovské prachy na marketing a celkově je to strašně neefektivní.
                  V takovém Německu jsou všeobecné standardní podmínky připojení, „papírování“ znamená vyplnění jednoduchého online formuláře a získání revizní zprávy po dokončení.

                28. Jednoduchého… 20strankoveho formuláře…
                  Info mám

                  Jednoduchého… 20strankoveho formuláře…
                  Info mám přímo z první ruky od německého elektrikáře co ty FVE v Německu staví…
                  Už tam taky dorazila byrokracie…
                  Nicméně pořád se tam FVE staví… A to je hlavní…

                29. VW mel plany prodavat ID.3 letos v lete. 🙂 My sjem meli v
                  VW mel plany prodavat ID.3 letos v lete. 🙂 My sjem meli v planu mit v JETE 4 reaktory. EU ma v planu jednou brat energii jen z OZE 🙂 Budeme se tu prebijet plany a sliby? 🙂

                30. Ale v tom clanku jsou i dalsi co dostavují, takže co jste
                  Ale v tom clanku jsou i dalsi co dostavují, takže co jste tím chtěl říci?

                  Takže se zeptám, četl jste článek nebo jenom některé části, že hjste nepsal co jste napsal, tedy něco co je jenom část článku?

                  A navíc, když demagogie, chete tvrdit, že schopnost plánování v Čr dokazuje, že stejně tak se plánuje a staví v Číně? Fakt to myslíte vážně nebo jste použil diskusní faul, protože přeci máte pravdu…

        1. Tak si to zjistěte. Není to tak těžké. Typická cena LNG
          Tak si to zjistěte. Není to tak těžké. Typická cena LNG dodaného do LNG terminálu v západní Evropě jsou ~0.4 Kč/kWh. Já to zvládl asi za minutu.
          Ruský plyn je jen nepatrně levnější. Teď si za něj Rusové říkají o cca polovinu míň než před pár lety.

          1. cena plynu je dána burzou v gerrmánii, co místo pohádek si
            cena plynu je dána burzou v gerrmánii, co místo pohádek si zjistit jak se tvoří cena?

            A navíc, doporucuju se podivat na casovou radu ceny plynu, kdy nejvetsi byla v dobe zastaveni kohoutku protoze ukrajina, a dnesni cena je podle grafu zase jenom pozice v „sinusovce“…

            Chlape, čtete vůbec někdy něco o tom jak svět funguje nebo to máte z hospody nebo někde v nějakých školeních ekologů ala zelení co ví prd a to vám stačí?

            P.S. A co takové MND, co má ceny ještě vyšší jak rusák, tam to říídí skrytě KGB nebo jenom důkaz, že vidíte za vším nějaké spřísahjání…

            1. Tohle mi ze všeho nejvíce připomíná některé dotazy na
              Tohle mi ze všeho nejvíce připomíná některé dotazy na veřejných prezentacích, kdy se v publiku zvedne, obvykle postarší, pán a začne bez ladu a skladu chrlit svá „moudra“. Není k zastavení a stejně se nakonec na nic nezeptá. Působí to akorát trapným dojmem.

              1. Jeníčku, takže dnes máš službu na FVE/EV trollí farmě
                Jeníčku, takže dnes máš službu na FVE/EV trollí farmě Ty? A jak to stíháš do kupy s těmi prezentacemi? Takové prezentace – to je těžká a složitá práce….. 🙂 Jenom jak člověk růčo přehazuje ty slajdy – se nadře…. 🙂

                1. To bych si nedovolil, Jeníčku, abys kvůli mně přibral
                  To bych si nedovolil, Jeníčku, abys kvůli mně přibral :-). Nebudu Tě tedy krmit, trolíčku Jeníčku.

      2. Má OZE dostatek? A ty materiály na výrobu zařízení co
        Má OZE dostatek? A ty materiály na výrobu zařízení co OZE umožňují se těží v EU nebo za hranicema EU 😀
        Takže viditelný dovoz co dělá zavislost je špatný, ten skrytí je dobrý?

        Pro mě v nich není rozdíl, tak bych prosil vysvětlit, jak mě ten jeden činí nezávislím na okolí a ten druhý ano. Chtěl bych vědět, proč si myslím něco špatně 😉

        1. Má OZE dostatek? Jen mělčiny v Severním moři mají
          Má OZE dostatek? Jen mělčiny v Severním moři mají dostatečný potenciál na několik tisíc GW instalovaného výkonu větrných elektráren. Bilančně by pro pokrytí veškeré výroby elektřiny v EU stačilo nějakých 700-800 GW offshore VtE. A to je jen jedno mělké moře obklopené hustě osídlenými oblastmi. Pak tu máme samozřejmě ještě Balt, La Manche, Biskajský záliv, Irské moře, Norské moře, … A u fotovoltaiky? Tam je to ještě lepší. A to se odkazuju na data z roku 2009, dnes má stejně velký panel 2x vyšší výkon.
          V případě větrných elektráren tvoří >95% hmoty beton, ocel, skelná vlákna, uhlíková vlákna, pryskyřice. V tom všem je EU soběstačná. Největší „problém“ je asi s importem mědi a i ta je z větší části nahraditelná hliníkem, kde problém není, je to jen technicky těžší.

          1. A z ceho vyrobíte zařízenmí, já se neptal kam je
            A z ceho vyrobíte zařízenmí, já se neptal kam je zabetonujete, co cist co druhy napsal a ne na co chcete vy odpovedet?

            Jinak ta med je jedine v tech strojich? Chcete navic rici, ze staci vetrna elektrarna a ne nasledující zařízení na prenos/distribuci/ulozeni?

            Jak procím z hliniku/medi udelate to vsechno, například ty akmumulatory nebo elektroniku?

Napsat komentář