Závod Škoda Auto ve Vrchlabí se stane prvním uhlíkově neutrálním mladoboleslavské automobilky

Jako první závod společnosti Škoda na celém světě bude mít vrchlabský závod na výrobu komponentů ještě v tomto roce uhlíkově neutrální výrobu.

Emise CO2 vysoce moderního závodu společnosti Škoda Auto na výrobu komponentů ve Vrchlabí klesly z původních 45 000 tun ročně na současných 3 000 tun
foto: Škoda

Největší úspory emisí oxidu uhličitého umožňuje důsledný přechod tohoto high-tech závodu na energii z obnovitelných zdrojů. Především díky tomu se podařilo emise CO2 snížit z původních 45 000 tun ročně na současných 3 000 tun. Dalším krokem bude kompenzace zbývajících emisí pomocí dalších opatření a emisních kompenzací.

Závod aktuálně realizuje dvanáct projektů, které ušetří více než 2 000 MWh tepelné energie a téměř 1 800 MWh elektřiny. Patří sem například uzavření nevyužívaných okruhů topení, úsporná regulace teploty v halách a speciální řízení výměny vzduchu.

Kromě toho je osvětlení řady prostor v areálu závodu vázané na provozní dobu. Pro zjištění případných tepelných úniků se používá termokamera, která dokáže odhalit tepelné ztráty nejen na plášti budov, ale také ztráty otopné soustavy. Díky identifikaci ztrát je možné vzniklé úniky řešit a tím uspořit teplo a tedy i emise CO2.

Mimořádný význam při přechodu závodu na uhlíkově neutrální výrobu mají rozsáhlá a cílená úsporná opatření. Roční spotřebu energie se jen díky modernizaci soustavy pro vytápění závodu v letech 2012 a 2013 podařilo snížit o 6 700 MWh, což představuje dosud největší položku. Začátkem roku 2020 společnost Škoda Auto své úsilí o snižování spotřeby energie v závodě Vrchlabí dále zvýšila.

Škoda Auto při snižování emisí CO2 v závodě Vrchlabí sází na důsledné využívání alternativních energií. Roční výroba závodu si vyžádá zhruba 47 000 megawatthodin (MWh) elektřiny, z čehož 41 500 MWh, tedy více než 88 %, pochází z obnovitelných zdrojů.

Jediným zbývajícím využívaným fosilním zdrojem energie je v současné době zemní plyn, který bude od roku 2021 postupně nahrazován uhlíkově neutrálním metanem z bioplynových stanic.

Zbylé emise CO2 budou vyváženy pomocí dalších opatření a nákupem uhlíkových kompenzací. Těmito takzvanými uhlíkovými kredity společnost Škoda Auto podpoří projekty na ochranu klimatu, jako například výrobu energie z obnovitelných zdrojů v Indii nebo na ochranu deštných pralesů.

Škoda Auto podporuje i různé ekologické aktivity v rámci firmy, automobilka se zavázala v okolí závodu ve Vrchlabí v roce 2020 vysadit téměř 40 000 stromků. Akci v polovině května 2020 zahájila skupina 29 zaměstnanců, mezi nimiž nechyběl ani vedoucí závodu Ivan Slimák: V Krkonošském národním parku, konkrétně ve Špindlerově Mlýně, vysadili 2 000 sazenic.

Také v dalších závodech se trvale investuje do ochrany klimatu: koncem roku 2019 byla v závodě v Púně uvedena do provozu jedna z největších střešních solárních elektráren v Indii.

Kromě toho se při výrobě elektřiny v tepelné elektrárně dceřiné společnosti ŠKO-ENERGO v Mladé Boleslavi využívá výrazný podíl biomasy. Hmotnost ročně spotřebovaných dřevěných pelet dosahuje až 95 000 tun a podíl paliva z obnovitelných zdrojů díky tomu již dnes činí 30 procent. Cílem je zvýšit v budoucnu podíl uhlíkově neutrální biomasy až na 100 procent.

V závodě Vrchlabí se od roku 2012 vyrábí automatická sedmistupňová přímo řazená převodovka (DSG) DQ200. Denně tu vzniká 2 200 kusů; v roce 2019 byla vyrobena třímiliontá převodovka DQ200.

tisková zpráva

13 Comments on “Závod Škoda Auto ve Vrchlabí se stane prvním uhlíkově neutrálním mladoboleslavské automobilky”

 1. Je toho CO2 škoda skrze klima lži zelených, západních
  Je toho CO2 škoda skrze klima lži zelených, západních korporátních zlodějů, co jen ožebračují lidstvo (zotročují). Čím vyšší teploty i CO2, tím více zeleně a více potravin dle geologických i satelitních výzkumů.

  1) hladomory/vymírání bývalo častěji kvůli snížování teplot v historii, rozvoj lidstva byl spojen vždy s nárůstem teplot
  2) více co2 = více rostlin

  „That the world’s food supply is increasing thanks to increasing CO2 is a science story that needs to be told, loudly and well, in today’s absurdly anti-CO2 policy environment.“

  is.gd/HcU4cS

  3) stejně na to člověk nemá vůbec vliv, díkybohu, západní korporace by to totiž o to víc zlikvidovaly:

  „Man-made CO2: 3% of 3% of 0.1%“

  is.gd/es5u3Z

  kde není vzdělání, jen fanatismus/greténismus kvete a Pavel K. taky 🙁

      1. Skvěle tendenční článek se špatnými daty, země s 10
       Skvěle tendenční článek se špatnými daty, země s 10 mil. obyvatel má 5,5 tis. mrtvých, ovšem pravda, důchodová reforma, kdy stát na tom vydělal. Na druhou stranu je jasné, že záchrana cca 2000 lidí u nás za 500 miliard korun (100 mid. rozkradených), je holý nesmysl.

       Sweden Situation

       73,858
       confirmed cases

       5,482
       deaths

       https://covid19.who.int/region/euro/country/se

       1. samo lžeš, ani jsi to nečet, troubo 🙂
        v tom zdroji uvádí

        samo lžeš, ani jsi to nečet, troubo 🙂
        v tom zdroji uvádí počet mrtvých 6400….
        chjo, nevzdělanost ráda lže a dezinformuje, přesně jako ty, jako EU 🙂

        navíc uvádíš zdroj, který je často dost nepřesný, troubo 🙂

        tebe je snadné pomýlit, hošíku 🙂

        že ty ani neumíš anglicky či číst grafy jako typický hloupý EU Pirát? 🙂

        takže vlastně vše je pravda v článku, když lžeš a nic nejsi schopen vyvrátit…. slepota zabíjí, bacha 🙂

        1. Musíš se naučit číst, ten odstavec začíná slovem Pokud
         Musíš se naučit číst, ten odstavec začíná slovem Pokud a na konci je číslo 6400….

        2. se mi líbí jak z malého rozdílů 2 zdrojů nevzdělaně
         se mi líbí jak z malého rozdílů 2 zdrojů nevzdělaně řekneš, že ten druhý zdroj je „tendenční“ … na tyhle „slova“ naletí jen ti technicky nevzdělaní, tedy vlastně celá „humanitní“ EU 🙂

         velká matematika (pro tebe) z článku: 6400-1100=5300

         takže 5300 vs „tvých“ 5500, troubo 😀

         předpokládám, že ani nechápeš třeba časové hledisko zveřejnění dat zdrojů 🙂

         tak jsi jen dokázal, že ten článek je naprosto správný, děkuji 🙂

        3. Jeste potrebuji vyjadreni dlazdice. Zatim je to takovy –
         Jeste potrebuji vyjadreni dlazdice. Zatim je to takovy – nekompletni.

        4. Nejde jen o čísla, ale teorie spiknutí apod., tobě
         Nejde jen o čísla, ale teorie spiknutí apod., tobě vlastní. Graf, který vyjadřuje úmrtnost je rovněž spíše dílo malíře než statistika.

  1. Více CO2 nemusí znamenat více rostlin. Nemůžou totiž
   Více CO2 nemusí znamenat více rostlin. Nemůžou totiž růst, pokud není voda, nejsou živiny nebo není vhodný typ půdy. Pokud je někde rostlina a jenom zvýšíte koncentraci CO2, tak nebude růst rychleji nebo vstřebávat více CO2, pokud nezvýšíte množství živin a vlhkost půdy.

   Něco k bodu 3):
   “Are humans contributing only 3% of CO2 in the atmosphere?“ (potholer54)
   https://www.youtube.com/watch?v=CcmCBetoR18&list=PL82yk73N8eoX-Xobr_TfHsWPfAIyI7VAP&index=36

Napsat komentář