Zájem o CNG pohon vzrostl meziročně více než dvojnásobně

redakce - 22 Květen 2015

Zatímco v roce 2013 tvořily automobily s pohonem na stlačený zemní plyn necelou polovinu procenta (0,39 %) všech automobilů v ČR financovaných společností ŠkoFIN, v loňském roce to bylo již více než procento (1,04 %) vozů na CNG. I nadále platí, že alternativu k benzínu a dieselu volí v tuzemsku častěji firmy než soukromé osoby.auto Zájem o CNG pohon vzrostl meziročně více než dvojnásobně

Prodej aut s pohonem na v České republice neustále stoupá
foto: Hybrid.cz

Česká republika následuje globální trend a zvyšuje zájem o alternativní způsob pohonu automobilů. V roce 2014 došlo k meziročnímu nárůstu o 215 % ve financovaní vozů s pohonem CNG.

„Hlavním tahounem je i nadále benzín, následovaný dieselem, nicméně zájem Čechů o jiné způsoby mobility je patrný. Vedle stlačeného zemního plynu jsme vloni financovali i několik vozů na elektrický pohon,“ říká Petr Abrahámek, ředitel obchodu a marketingu společnosti ŠkoFIN.

Úspora pro firmy

Ze všech vozidel poháněných na CNG financovaných ŠkoFINem v roce 2014 tvořila ta firemní zhruba 88 %. „Pro firmy je pohon na CNG v současnosti zajímavou alternativou jak z pohledu ekonomického, tak ekologického. Dojezd koncernových vozidel poháněných stlačeným zemním plynem je dnes již navíc srovnatelný s vozidly na benzín nebo naftu a pro firmy s větším vozovým parkem a vyšším nájezdem kilometrů tak může CNG znamenat výrazné úspory,“ uvádí Petr Abrahámek.

Jeden kubík CNG stojí dnes v průměru 18 korun, tedy přibližně 60 % ceny benzínu či dieselu. Provoz jednoho takového vozu pak firmu vyjde až o 5,5 % levněji oproti automobilu s dieslovým pohonem, o 5,3 % ve srovnání s benzínovým motorem. Při vozovém parku s desítkami vozů tak mohou úspory během pár let dosáhnout až milionů korun.

Další výhody?

Vedle ekonomických benefitů a šetrnosti k životnímu prostředí má CNG pohon i některé další výhody. Jednou z nich je také snadnější startování za nízkých teplot.

„Především lidé neparkující na vlastním pozemku či v uzavřené garáži mohou ocenit i fakt, že plyn vám z nádrže nikdo neodcizí,“ vyjmenovává dále Petr Abrahámek a dodává: „Vozy na CNG jsou zatíženy minimální silniční daní a u některých značek lze dokonce snížit i sazbu za povinné ručení.“

Největší koncentraci plnících stanic pro CNG nalezneme v Praze, jejíž obyvatelé zároveň tvoří nejčastější zájemce o pohon CNG (39 %). Dalšími kraji s vyšším zájmem o alternativní pohon jsou kraj Jihomoravský, Moravskoslezský a Olomoucký.

Populární modely

„V koncernu Volkswagen nabízejí CNG pohon značky ŠKODA, Volkswagen a Audi. Nejpopulárnějšími modely byly pak v loňském roce Octavia, Golf, Passat, Citigo, Touran, Caddy,“ uvádí Petr Abrahámek ze ŠkoFINu.

„Značka ŠKODA výrazně vstoupila na trh CNG vozidel v roce 2012 s modelem Citigo G-TEC, v loňském roce se pak začal psát příběh úspěchu jménem Octavia G-TEC. Octavia s pohonem na CNG se na trhu etablovala bezprecedentním způsobem jak u soukromých, tak firemních zákazníků a stala se nejprodávanějším CNG osobním vozem v České republice. Ekologická a ekonomická mobilita s modely G-TEC je nedílnou součástí růstové strategie značky, přičemž dosavadní prodejní výsledky modelu Octavia G-TEC v letošním roce naznačují, že ambiciózní cíl odbytu více než 2000 vozidel v roce 2015 bude překročen,“ říká Luboš Vlček, ředitel prodejní organizace ŠKODA AUTO Česká republika.

„Volkswagen patří mezi průkopníky pohonu na zemní plyn v celosvětovém měřítku. První automobily na CNG uvedl na trh již v 90. letech minulého století a v současnosti nabízí zákazníkům ucelenou nabídku modelů od malého vozu eco up!, přes Golf a Touran, až po užitkový Caddy. Aktuální generace vozů Volkswagen na stlačený zemní plyn, s výjimkou atmosféricky plněného modelu eco up!, používá inovativní motory TGI přeplňované turbodmychadlem, které jsou zárukou nevšední jízdní dynamiky v kombinaci s bezkonkurenční hospodárností provozu a mimořádně čistými emisemi. To vše se odráží ve vedoucím postavení Volkswagenu mezi dováženými značkami na českém trhu, kde bylo během prvních čtyř měsíců roku 2015 registrováno 203 nových osobních vozů Volkswagen, přičemž za celý loňský rok to bylo 428 vozů,“ říká David Valenta, specialista PR divize Volkswagen osobní vozy ve společnosti Porsche Česká republika.

„Audi spatřuje v zemním plynu skvělou alternativu benzinu a nafty, která umožňuje prémiovou mobilitu s minimálními provozními náklady bez jakýchkoli kompromisů v oblasti jízdní dynamiky, komfortu a bezpečnosti. Naším prvním modelem na CNG je kompaktní Audi A3 Sportback g-tron, o který evidujeme od okamžiku uvedení na český trh velký zájem i mezi soukromými zákazníky. Ve spolupráci se ŠkoFINem jsme připravili atraktivní nabídku operativního leasingu Audi now. i pro soukromé osoby. Měsíční splátka pouhých 9 499 Kč včetně DPH zahrnuje kompletní náklady na servis, zimní pneumatiky a pojištění,“ říká Tomáš Velek, ředitel divize Audi společnosti Porsche Česká republika.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

novinky.cz/ekonomika/345690-nemecko-schvalilo-prodej-divize-rwe-ruskemu-miliardari.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Se z toho neposer. Cpes to sem ke kazdymu clanku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

počeba :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, máte pravdu. Tam kde chybí odborná znalost nastupuje ideologie a politika. Je otázkou kolik prodejcu v ČR dokáže zakazníkum nabídnout vozidla v CNG upravě už v prvotní základní nabídce. Přestavbu na CNG a LPG dělají firmy jako nezávislé na prodejcích, tedy výdaje na víc. Ptal jsem se v okolí u prodejcu a ti mi nabídli pouze adresy firem jež tyto přestavby dělají, ale ty si mohu na netu nalézt sám. Tento postup není profesionálním postupem obchodníka.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol