Z elektromobilu Audi R8 e-tron je robotické auto

Jan Horčík - 26 Květen 2015

Výkon 340 kW, zrychlení z 0 na 100 km/h během 3,9 vteřiny a dojezd 450 km. To je elektromobil Audi R8 e-tron. Na veletrhu CES Asia německá automobilka představila jeho robotickou verzi.auto elektromobily Audi R8 e-tron robotické auto

Elektromobil Audi R8 e-tron se v produkční verzi objevil na autosalonu Ženeva. Vyrábět se ale bude pouze na zakázku ve velmi omezeném počtu.
foto: Audi

Filmoví fanoušci si možná vybaví známou scénu z filmu Já, robot s Willem Smithem, ve které přebírá řízení futuristického robotického auta značky Audi. A značka se k tomuto stavu skutečně pomalu přibližuje.

Audi A8 e-tron má za sebou bouřlivou historii. Firma nechtěla původní auto s dojezdem pouhých 215 km vyrábět - dojezd byl příliš malý. Koncernu Volkswagen, resp. Audi, se pak ale podařilo s lepší baterií zvýšit dojezd na 450 km.

Tehdy začalo být auto zajímavé. Využívá řadu pokročilých technologí, včetně multimateriálového rámu Space Frame, kdy např. zadní modul auta je vyroben z .

Baterie ve tvaru T je uložena velmi nízko a zabírá středový tunel a zadní část vozu. Z původních 49 kWh stoupla kapacita na 92 kWh. Energetická hustota vzrostla téměř dvojnásobně z 84 Wh/kg na 154 Wh/kg.

Auto je vybaveno dvěma elektromotory po 170 kW/460 Nm. Prototyp doplněný o robotické řízení, kterému Audi říká "piloted driving", je navíc vybaven všemi potřebnými senzory - několika kamery, ultrazvukovými senzory, laserovými i běžnými radary.

Audi ale přiznává, že prozatím jde především o hi-tech pojízdnou laboratoř a raději ani nenaznačuje kdy by se robotické funkce mohly dostat do výroby. Omezené autonomní řízení, kdy auto dokáže např. samostatně popojíždět v zácpě, by ale mohly některé vozy Audi získat už během let 2016-2017. Podobné funkce chystá i německá konkurence v pdoobě či .

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak tahle scéna s konkrétně tímto přijíždějícím autem je v nových Avengerech. Tony Stark si na konci filmu přivolává právě tuto audinu, který přijede sama. Asi si toho skoro nikdo nevšiml :-)

Obrázek uživatele Jolinar

v poslednim Iron Manovi byly taky Audiny v kazdem druhem zaberu. A kdyz ne auta, tak spon hlavni sidlo Audi :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla roadster 3.0 na zpusob Audi

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla Roadster

Obrázek uživatele DomoKun

Hej soudruzi psalo se zde o tomto...?
http://www.autoforum.cz/bleskovky/zlodeji-si-nasli-novou-obet-akumulatory-hybridnich-aut-videa/
ptž pokud ano tak mi rapidně blbě rsska v opeře...

---

Ocením jakýkoli tip od "Priusáře" :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

takže není třeba se bát, hybridy reálně stejně nic nepřináší a čistě el. auta nevykradou

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vyborne Audi, opat ste ukazali ako sa to robit nema.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ve srovnání s mnohem užitečnější a schopnější Teslou je toto směšný angličák :)

njn, jenže tento směšný angličák se bude dobře prodávat a za min. dvojnásobnou cenu co Tesla.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

nebude, tesla má u bude mít mnohem větší prodeje ;)
tohle koupí jen jako srandu, není vůbec důvod něco takového koupit

Já psal, že se to bude prodávat dráž a dobře, ne že se jich prodá víc jak Tesel. To je jasné, když se plánuje jen pár stovek a Tesla už má prodáno něco okolo 60-70tis.aut neli víc. :)
Já třeba bych si koupil jen Teslu, ale bratr zase jen i8, takže každý podle chuti a líbivosti. Jak již někdo psal. Tesla má takové ty kvalitativní dětské mouchy, které se zatím tolerují, ale u Audi a BMW očekáváte TOP kvalitu zvenku i zevnitř včetně luxusních sedaček atd. Proto je např. prodej i8 v ČR zatím slušný(snad přes 20ks) na to kolik to stojí. Já bych si místo toho za tu samou cenu koupil radějí P85D v plné výbavě i za cenu třeba těch dětských nemocí, protože bych ji využil každý den. i8 je prostě jen pro 2lidi a vzadu je to spíš pro nějakého ...lízka :)
Uvidíme hlavně ať je větší nabídka, ta by mohla pomoct k nižší ceně díky konkurenčnímu boji ;)

Obrázek uživatele Jolinar

Zrovna ty sedacky v Tesle usly od zahajeni vyroby velky kus cesty. Nejen ze ty zakladni se zlepsily bez narustu ceny, ale i nove priplatkove performance "NextGen" sedacky pro Teslu vyrabi Recaro, coz je dosti proslula znacka :-)

ale vam to asi nemusim rikat ;-D

EDIT: aktualne se na Model S vydavaji VINka 91000+ a nektere 8xxxx uz jezdi po cestach.


e-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?