Wien Energie se připravuje na připojení největší fotovoltaické elektrárny v Rakousku

redakce - 19 Leden 2021

Největší rakouské energetické společnosti Wien Energie se v minulém roce podařilo výrazně rozšířit své kapacity solární energie, a to o 26 MW na současných 60 MW.Nová fotovoltaická solární elektrárna o výkonu 11,5 MW má zásobit celkem 15 200 domácností.

Nová fotovoltaická solární elektrárna o výkonu 11,5 MW má zásobit celkem 15 200 domácností.
foto: Wien Energie (cú Merlin Bartholomäus

Energií ze solárních panelů zásobuje v současnosti celkem 25 tisíc domácností. K připojení doposud největší fotovoltaické elektrárny v Rakousku, kterou Wien Energie staví přímo ve Vídni na rozloze patnácti fotbalových hřišť, přitom teprve dojde, a to v prvním čtvrtletí 2021.

V minulém roce se společnosti Wien Energie podařilo i přes koronavirová opatření výrazně rozšířit kapacity solární energie, a to o 26 MW. Podle vyjádření rakouského energetického giganta byla v průměru instalována jedna solární elektrárna týdně.

Osmdesát procent všech solárních elektráren se přitom nachází na střechách budov. Podle slov Michaela Strebla, jednatele Wien Energie, to ale pro dosažení ambiciózních klimatických cílů města Vídně nestačí. Na připojení do sítě tak čeká nevětší fotovoltaická elektrárna v Rakousku nacházející se přímo ve Vídni.

S její stavbou začala Wien Energie na podzim roku 2020 na bývalé skládce suti v 22. vídeňském okrese. Na ploše o velikosti patnácti fotbalových hřišť má vzniknout elektrárna s výkonem 11,5 MW, která má zásobit až 15 200 domácností. Koncipována bude tak, že mimo výroby elektřiny bude sloužit pro chov 150 ovcí a jako zemědělská plocha. K jejímu zapojení má dojít letos na jaře.

Společnost Wien Energie spolupracuje na využívání zdrojů obnovitelné energie společně s vídeňskou radnicí. Minulý rok tak energetická společnost podepsala více spoluprací s jednotlivými rezorty radnice a umístila více jak devadesát fotovoltaických systémů na střechy úředních budov, školek, škol a také na centrální čističku odpadních vod.

Do roku 2030 chce Wien Energie přitom výkon solárních elektráren zdesetinásobit, celkový výkon má tak dosáhnout 600 MW obnovitelné energie a zásobovat s ní plánuje 250 tisíc domácností. Investice k dosažení ambiciózního cíle vyčíslila přitom na půl miliardy eur, tedy v přepočtu asi 13 miliard korun.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jan Veselý

Mám jednu novinku ohledně té krize v síti 8.1.: https://denikreferendum.cz/clanek/32220-medialni-blackout-lez-tykacova-sevenu-se-sirila-ceskymi-medii

Obrázek uživatele runner42

Odporný slint "klimatického reportéra" snažící se ze všech sil situaci bagatelizovat.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Jan Veselý
Obrázek uživatele runner42

Až na to pane Veselý, že to není argumentum ad hominem.

Argumentum ad hominem by bylo - je to slint, protože to napsal blb.
Já píšu - je to slint a autor je blb.

Takže z logiky bohužel dnes za pět.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Aha, takže žádné skutečné argumenty nemáte. Dík.

1*
Díky

Potvrzuje to zhoubny vliv energeticke mafie na verejne mineni mene zdatnych obcanu. Uhelna a jaderna mafie saha od hradu az po ruzne trolly na hybridu.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Hlavně to potvrzuje hlubokou krizi mainstreamových médií. Víceméně se tam rezignovalo na žurnalistiku založenou na vlastní práci novináře-specialisty. Noviny dnes dělají chrliči textu, kteří dílem přebírají agenturní zprávy, dílem papouškují výstupy PR agentur.
O to větší kontrast potom vznikne, když se najde takový jeden Kubala, který problematice celkem rozumí a není líný obvolat pár míst a požádat je o vyjádření.

Není pravda, že blackout v Rakousku byl způsoben OZE jak tu někteří píší.
Ten byl způsoben odpojením Rumunska, Bulharska a Srbska od evropské sítě. V Rakousku byl přebytek a ne nedostatek energie, který rozhodil frekvenci a tak musely pomoct i okolní státy a to odpojením některých elektráren od sítě (a ne jak si někteří myslí a píší, že naše atomky dodávaly Rakušákum tu zlou atomovou energii), oni jim tu doby asi 2 hodiny nedodávaly a to ani do naší sítě žádnou, přepnuly se do ostrovního provozu.

Zde první stručná informace z ČEPS (12.1.2021):
– Příčinou odchylky frekvence bylo oddělení části Balkánu (Rumunsko (část), Srbsko, BiH, Bulharsko, Řecko, Albánie, Turecko,…, které bylo v době oddělení přebytkové.
-Zbytek kontinentální Evropy byl deficitní. Působilo průmyslové frekvenční odlehčování ve FR a IT (49.8Hz) cca 3000 MW, které přispělo(společně s koordinovanými aktivitami velkých TSO RTE, Amprion, TERNA, ..) k návratu frekvence zpět k 50Hz.
– V ES ČR bloky přešly do regulace OP
– Cca po 60 minutách došlo k k opětnému sfázování oddělené části Evropy a cca po 120 minutách se vrátil semafor EAS u TSO postižených do stavu „Normal“

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

dobre vedet
kazdy se nekdy seknem a verime informacim z medii, a tentokrat media pekne lhali teda, o tom ze za to muze Rakousko psalo hned nekolik Ceskych medii

Obrázek uživatele Jan Veselý

Tuším předloni, se stal podobný průser na JV Austrálie během Australian Open. Tehdy během večerní špičky do době vlny veder klekla velká uhelná elektrárna. Síť tehdy těsně nad vodou udržela ta 100 MW baterka od Tesly.
Mít tak západní a střední Evropa, dejme tomu, 10 GW/10GWh bateriové akumulace s okamžitým startem, vyřešil by se problém během desetiny sekundy a nebylo by nutné čekat hodinu na najetí horkých záloh.

Vřelé díky e-Lukymu za nastudování a předání informací dál.

To se ale stalo před cca týdnem a po tom jsem četl dost zpráv a informací, které jsem teď jen předal dál.
Nejsou to tedy jen mé popisy ale i z oficiálních míst včetně zainteresovaných a znalých této věci, bez nějakého úmyslu proběhlou situaci zneužít jakýkoliv nepravdivým směrem, přesně jak to dělá Běhna42.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele runner42

Nebojte, ono to přijde. A brzy. A pak se OZáci těšte.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Petr77

Jasně, to přijde :-). Pronesl někdo, kdo na tuty prognozoval krach Tesly na podzim 2019 :-). Máš fakt zaručené prognozy :-)

---

zatím benzín, ale věřím v brzký přechod na BEV

Jistěže to přijde, určitě proto, že přibývá instalací FVE s akumulací, viz článek zde na serveru tuším včera. Kdyby byl zákonný rámec pro instalaci velkých baterií pro regulaci sítě a ty přibývaly podobným tempem, situace by se naopak rychle lepšila. Investoři by se jistě našli.

Běhna se chová trochu jako zhrzený podkoní, který z okna své stáje sleduje stavbu železnice a ví, že právě přichází o práci. A tak nadává a ostatní kumpáni mu nadšeně přikyvují.
Pochopitelně, že tak významná změna, jako je přechod energetiky z centralizovaných velkých zdrojů na lokální OZE + záložní rychlé zdroje, není a nebude jednoduchá a bez problémů, a ani nebude levná. Ale ono nám v podstatě nic jiného nezbývá a myslet si, že by vše vyřešily jen jaderné zdroje, je z mnoha důvodů čirá utopie.
Každý odborník, který je v této oblasti dostatečně orientován, vám dnes řekne, že vhodným mixem OZE a záložních zimních zdrojů schopných rychle najet, lze stávající uhelné a jaderné elektrárny plně nahradit a to v zásadě s minimálním vlivem na cenu pro spotřebitele. Byť ty záložní zdroje budou zpočátku plynové na zemní plyn a tedy s produkcí toho zlého CO2. Ten však bude produkován pouze v malém množství vzhledem k omezené době chodu těchto zdrojů – v porovnání se stávajícími uhelnými elektrárnami – a do budoucna se dále počítá se zpracováním letních přebytků OZE akumulovaných v nejrůznějších formách, tak aby celé odvětví nakonec bylo CO2 neutrální.
Cena elektřiny po tomto přechodu se nakonec sníží, protože jediný primární zdroj, který k tomu potřebujete, je takové to žluté svítící kolečko na obloze, které pořád funguje. Nemusíte nic těžit ani zpracovávat. Nemusíte se bát, že ten primární zdroj dojde. Vše je jen o účinnosti přeměny, rozvodu, akumulaci a nastavení vhodných obchodních podmínek, legislativy. Tedy pouze technologické a obchodní záležitosti, se kterými si trh hravě poradí, pokud není legislativně nesmyslně omezován.
Kdyby se tento přechod řešil globálně, postupně a všude stejně, tak by k podobným rizikům typu blackout vůbec nedocházelo!
Bohužel ale každý pidistát typu AT si to dosud řešil po svém a pak to takhle zákonitě musí dopadnout.
Brusel dosud řešil kdejaké krávoviny typu gdpr, ale energetiku, tu nejdůležitější vymoženost co máme, do té pořád svou nekompetentností zasahovaly lokální vlády podle předvolebních nálad svých obyvatel. A tím myslím oba extrémy, za které jmenujme ČR (všichni chtějí jádro, OZE jsou zlé) a D (všichni chtějí OZE, jádro je zlé). Přitom právě a především energetiku a zejména OZE je nutno řešit globálně, protože v různých zemích panují různé podmínky pro tuto výrobu.
Naštěstí se už konečně hýbou ledy tím správným směrem a nová energetická legislativa z dílny EK konečně umožní plně decentrální energetiku po celé EU. To se týká nejen decentrálních OZE zdrojů, ale i akumulačních zařízení a také záložních zdrojů určených právě a zejména pro zimní sezonu, kdy především fotovoltaické elektrárny téměř nic vyrobí.
ČEZu a spol. se to asi moc líbit nebude, protože tohle konečně otevře trh pro všechny a budou po celé EU shodná a jasná pravidla. Nicméně i ty velké společnosti mohou na této drastické změně nakonec vydělat – mohou využít svoje zkušenosti a provozovat akumulační zařízení a záložní zdroje. Pořád to bude třeba pro ČEZ výhodnější investicí, než dnes už v podstatě naprosto nerentabilní dostavba Temelína.
Je to důležité, protože pak do trhu nebude moci zasahovat takový nekompetentní úřad, jakým je ERÚ, se svými nesmyslnými vyhláškami typu měření po fázích, které úplně zbytečně prodražují a omezují rozvoj OZE v ČR, a navíc jsou nesmyslné i fyzikálně.
Chtělo by to samozřejmě, aby stejná pravidla byla shodná po celém světě, ale vzhledem ke stávajícímu celosvětovému chaosu buďme rádi alespoň za tu EU.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Anonym123

Běhna se chová trochu jako zhrzený podkoní, který z okna své stáje sleduje stavbu železnice a ví, že právě přichází o práci.

žiaden podkoní o prácu neprišiel! dokonca zarobil VIAC, pretože táželeznica priviezla tovar/cestujúcich, a to všetko bolo nutné prepraviť na miesto URČENIA, čo nie je miesto vykládky z vagóna.

kritizovať pidištáty a vlády z konania dľa nálad voličov je rovnaké ako to konanie politikov. naviac, vcelku neDemokraticky je navrhovanie CELOsvetovej regulácie. nechcú rakušáci vyrábať z jadra? fajn, my im z jadra dodáme, akurát to preženú (ako v pračke peňazí) tým eko strojčekom medzi zásuvkou a spotrebičom. sk má na východe už jednu "odstavenú" uhoľnú elektráreň a okrem testov na spaľovanie alternatívnych má fungovať ako záložná pre možné výpadka. kostoľanská/nováky bude teplárňou pre miestnych, prievidza sa odpojí.

Obrázek uživatele runner42

Vtipné, bohužel ale stáje nemají okna.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

https://www.ifauna.cz/kone/clanky/r/detail/7435/domov-pro-kone-dil-6-staje-aneb-v-prostoru-je-sila/

Obrázek uživatele runner42

Díky za nic, já stáj pro koně stavěl i rekonstruoval, a vy?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Jako spravny podkoni. Verim vam to. Tak jste se na tu zeleznici koukal pri stavbe. Neni to zas tak dulezite, zda z okna ci ze strechy, nebo pri kopani zakladu. Dulezite je to poselstvi.

Obrázek uživatele Anonym123

u nás sme mali - v koniarni, v maštali pre kravy, v chlieve pre svine (vtedy sa politikom - komunistom svine vravieť neodporúčalo), aj v hydinárni pre sliepky a v chove králikov a morčiat pre laboratórium. to síce boli budovy postavené po vojne, ale aj budova koniarne prestavaná na doliečovanie tbc pacientov nemala problém s veľkosťou zaskleného stavebného otvoru - miestnosť šírky 4m mala otvor šírky 2m.
v uhorsku sme nemali dvere do koniarne ako z amíckych filmov, musel ňou prejsť ošírovaný pár koní aj s vodičom.

Obrázek uživatele runner42

To je sice pěkné, ale dávat do stáje okna je naprostý nesmysl, u moderny, hlavně kravín, se dávají celostěnné průsvitné panely, u zděných podstropní luxfery, dřevo nemá okna žádná.

Okno pro koně je naprostá konina. ;-)

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Anonym123

no neviem, u nás, v hornom uhorsku sme hospodárske zvieratá nedržali v tme.
zdôvodňovanie nejakými "celostennými priesvitnými panelmi" je v prípade o ktorom píšem - prvá/druhá republika a povojnové obdobie (do cca 1951) akosi mimo.
na okraj - to nebol žiadny veľkochov, slovami čsľa armádnych pojmológov - pomocné roľnícke hhospodárstvo s pokrytím potrieb cca tristo osôb. čo znamenalo, že napriek v celej európe a na ostrovoch zúriaci prídelový systém a tu ostrov všeobecného potravinového dostatku až luxusu. plýtvať sa nik neodvážil.

Obrázek uživatele runner42

Ve tmě? Ty mají vzduchu a světla víc, než kancelářské krysy.

Kravín

Dřevěné stáje aka boxy

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Anonym123

neodbočujte - píšem o prvej polovine minulého storočia.
ps - na obr. drevostavby vidím akési ... skoro mi to pripomína okná :-)

Obrázek uživatele runner42

Hele to asi nemá cenu tahle diskuze, pro většinu tady je koňácká terminologie španělská vesnice :D

Ale pro váš klid - jsou to tzv. dělené dveře. A stáje nemají okna, ale větračky.

Tím bych to raději uzavřel.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Já už jsem se lekl, že jsem na nesprávném serveru když píšete o koních. Asi berete ten konec spalováků vážně a hledáte náhradu. Tak je to správně. :-))

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele runner42

Já koně mám a nestydím se za to.
Koně si může dovolit je někdo, kdo je dostatečně za vodou, nebo kdo je smířen s tím, že z něj udělají žebráka.

Ekonomicky je to katastrofa. Ale díky koním mám skvělou ženu a to je zisk, který mi to bohatě vrátil.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

A ty kone jste si vzal na okruzni cestu na Ukrajinu a Belorusko, nebo vam je opecovalo vase sluzebnictvo?

Koně si může dovolit každej, pro koho jsou smyslem života a je kvůli nim ochoten ledasčeho se vzdát. Ostatně jako řada dalších jiných koníčků...jsou lidi, co nedělají nic jiného než splácí půjčky na kola a mají co dva tři roky novou silničku a MTB každé kolem 200 000 Kč

---
Obrázek uživatele Anonym123

súhlasím, že
Hele to asi nemá cenu tahle diskuze,
od nového roku ste nabral spôsoby vašich oponentov - ako úhyb od témy, prekrúcanie, ...
takže tak.
ps - myslím, že do roka si kúpite BEV :-(

Stavíme sa, že nekúpi ?
:-)

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Super napísané na 1*

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Obrázek uživatele runner42

To jsou kecy.
Evropa momentálně nemá dostatek zdrojů, natož rychle reagujících záloh.

Kdyby nemuseli ekopaka v Rakousku tolik dovážet, mohlo to být v pohodě, ale jakmile nesvítí a nefouká, je Rakousko naprosto v pr***i a naprosto závislé na dovozu.
A pak stačí jeden průšvih a vezeme se všichni.

Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/blackout-cesko-energie-rakousko-jadro-uhli-8-ledna.A210119_125527_eko-zahranicni_vov

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Běhno, znovu opakuji, že nebyl nedostatek elektřiny ale přebytek!
My jsme trochou pomohli ale tak, že jsme atomky a nejen je odpojili od sítě a daly je do OP = ostrovní provoz.

Přečti si znovu zprávu ČEPS a ne nějakých pitomých pisálků včetně tebe těch nesmyslů opakujících!

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Jako pitomý písálek se zde prezentuješ Ty, Lukíno. Viz "daly je do OP.....". Lidé nemající v malíku učivo rodného jazyka z prvních tříd ZŠ budou určovat energetickou politiku státu? No jistěěěěě !

Obrázek uživatele ozana

On má problém s češtinou ze ZŠ, a ty se slušností z mateřské školky!

---

Свободy Алексею Навальнomy!
Свободy Раманy Пратасевичy!

Sprosté debily ignoruji.

Bude asi tím, že jsem do školky nechodil, Vítečku. Domluv mi pls doučování, díkes. PS: nejlépe v té stejné nedělní škole pro dívky z lepších rodin, ve které jste se dobrým mravům učili vy. Ne, že bych v tom chtěl být stejně dobrý jako Ty a jiní slušňáčci a nácci :-), jde mi o ta děvčata :-).

Obrázek uživatele ozana

Chudáčku, rodiče tě to nenaučili. Asi jeli na drogách.

---

Свободy Алексею Навальнomy!
Свободy Раманy Пратасевичy!

Sprosté debily ignoruji.

Furt jsi mimoň, jezdili na motorce :-).

Obrázek uživatele Jan Veselý

Hodný pan analytik uhelné společnosti nám řekl, jak jsou ty (nejen) uhelné elektrárny fajn. Děkuju.
Rakousko je naprosto v pohodě. Má dostatek vodních elektráren a dostatek záložních kapacit. Jen nepropadli české mánii, že je fuj kupovat levně v cizině.
Celý problém byl v tom, co je problém v 99% takových situací. Problémem je síť. Bude se muset trochu zainvestovat do její robustnosti, výborná je na to bateriová akumulace.

Obrázek uživatele runner42

Bateriová akumulace.... Taková ekologická dobytčárna. Že se nestydíte.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Nestydím, já nemám za co.

Perfektně napsáno 1**

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Bravo a díky.

1* * *
Díky

EK je limitovana takovymi politiky typu Orban, Klaus atd., kteri pod rouskou narodni suverenity podkopavaji rozumna reseni. Takove zmetky politiky je treba odstavit od vesla. Zitra budu slavit, jeden z nejvetsich pitomcu mezi politiky jde do haje. Konecne se svet zbavi krivaka trumpety. Pak jeste putina a bude hned veseleji.

Obrázek uživatele runner42

"Konecne se svet zbavi krivaka trumpety. "

Hahaha. To určitě, naivko.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Považuji za celkem pravděpodobné, že mu zítra po poledni (UTC-5) bude doručena obžaloba od státního návladního newyorského jižního okrsku. Ten daňový únik co provedl je do očí bijící, z toho se jen tak nevykroutí. Už jen proto, že to není federální zločin, tj. žádná amnestie od sebe sama si.

Obrázek uživatele runner42

Pochopte, že Trump není člověk.
Trump je symbol odporu proti totalitě.
Můžete zabít Trumpa, můžete vypnout Parler, ale svobodné myšlení nepotlačíte.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

+1

Vondru zrovna nemusím, ale tady mu dávám za 1* https://www.televizeseznam.cz/video/prostor-x/alexandr-vondra-donald-trump-to-vsechno-podelal-64128557#utm_content=series&utm_term=prostor%20x&utm_medium=hint&utm_source=search

Obrázek uživatele Jan Veselý

Máte v tom chybu, Trump není symbolem odporu, ale odpornosti. Je to připomenutí toho jaké to bylo kdysi, když lidem vládli sebestřední, nabubřelí, Bohem daní hlupáci. Jenom proto, že "papá" měl majetek.

No přesněji řečeno pro vás osobně je symbolem odpornosti, pro spoustu jiných symbolem odporu proti ekototalitě, multikulti a jiným zvráceným ideologiím a alespoň malou nadějí, že svět by jednou mohl být o něco spravedlivější.

Podívejte se na film "V jako Vendeta".

„Pod touto maskou je více než jen maso. Pod touto maskou je myšlenka, pane Creedy. A myšlenky, ty jsou neprůstřelné.“ (pamatuji si z filmu jinou verzi, ale myšlenka zůstává)

trumpeta by si mel poridit vetsi postovni schranku. Tech zalob bude vic :-)

Obrázek uživatele Jan Veselý

Tihle mají na něj mimořádnou pifku.

Ruska investice do trumpa byla jen z polovicky vyhodna. rusakum se vse nepovedlo, ale ze trumpeta skodil, to se jim povedlo. Ted maji smulu, trumpeta konci.

Obrázek uživatele runner42

Páni to je román, to si přečtu až večer.

Ale máš u mě plus, že jsi schopný to napsat, ne jako jednovětový Lightworker.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Jeste ctete?

Škoda, najskôr ho pochválil a potom, ked sa mu to podarilo prečítať, tak ho pohanil :(

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Tohle se do medii nedostane. Luza potrebuje neco proti OZE.

Obrázek uživatele runner42

Máš recht, ředitel Wien Energie je lůza a za svoji nedostatečnou uvědomělost by s ním mělo být naloženo pěkně po bolševicku, viď.

Problémem je podle ředitele Wien Energie rozvoj obnovitelné energie, s nímž souvisí kolísání ve výrobě elektřiny v závislosti na slunečním svitu či na větru. „Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát,“ řekl Strebl. Pro jeho firmu jsou pro stabilizaci zásadní elektrárny na zemní plyn.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/elektrina-energie-blackout-evropa-prirodni-zdroje-uhli.A210111_135118_eko-zahranicni_tbr#?utm_source=cerstvezpravy.cz&utm_medium=partner&utm_campaign=cerstvezpravy

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Stoji za tim snaha zvysit pocet plynovych elektraren na rusky plyn. Ostatne v rakouskem originalu se pise o novych jednanich ohledne poplatku za regulacni sluzby, protoze trileta smlouva uz brzy vyprsi. A pan reditel strasi blackoutem aby si vyjednal lepsi kondice. Vy byste to nedelal byt v jeho pozici? Bububu, bude zima, tma a hlad. Zajimave na celem je, ze to mel byt celoevropsky blackout, ale hrdinny rakousky reditel to odvratil zcela sam. Jen trouba to muze precenit.

Běhno,
to co jste o OZE v souvislosti s hrozícím blackoutem napsal je naprosto neprofesionální blaf sloužící k vymývání mozků laické veřejnosti a k podpoře vládní propagandy pro dostavbu JE Dukovany,kterou tvrdě zacálujeme z našich daní.
Kdybyste se totiž o celou situaci kolem tzv.blackoutu skutečně zajímal,tak byste zjistil,že jaderné elektrárny povahou svého řídícího režimu vůbec nejsou schopny reagovat na dynamické změny v rozvodné el.síti,ale max.přejít do tzv.ostrovního režimu,tzn. odpojit se od
nestabilní sítě. Což se také stalo. To,že naše jaderné elektrárny dodávají za dumpingové ceny el.energii okolním státům je otázkou pouze obchodní a vizitkou
ČEZu, jak jsme na tom s tou neustále omílanou soběstačností ve výrobě el.energie. A taktéž se nikdo z propagátorů jaderné energie nechlubí tím,že stupeň využití jaderného paliva činí v provozované technologii
otevřeného režimu jen několik procent včetně produkce 100 tun/rok vyhořelého vysoceradioaktivního
paliva z našich jaderných elektráren na jehož uložení
si zase budeme muset ze svých daní tučně zacálovat (současně odhadovaná investiční náročnost hlubinného
úložiště činí 111 mld.Kč). Přitom existují pro rozvoj výroby ekologicky čisté energie investičně mnohem
méně náročné alternativy o které byste se měl zajímat a ne ohlupovat laickou veřejnost.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele runner42

Já?
Myslíš příspěvek vídeňského soudruha?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele runner42

Ta samá Wien Energie, co minulý týden přiznala odvrácení blackoutu způsobeným "obovitelnými" zdroji s vypětím posledních sil?

Tak to se máme na co těšit.

Navrhuji přijmout zákon, že za každého mrtvého z důvodu blackoutu bude zastřelen jeden zelený aktivista.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Šlo o poruchu na Balkáně.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Šlo o poruchu na Balkáně. A pak je třeba dodat, proč výpadek na Balkáně ovlivňuje energetickou stabilitu v Rakousku. Vlivem nedostatků energie z obnovitelnych zdrojů, bylo nezbytné iportovat energii z Balkánu, kde došlo v výpadku. Tedy prvotní příčinou je energetická nesoběstačnost ze zdrojů s predikovatelným výkonem.

Blackout je s ohledem na vývoj nevyhnutelný, otázka je stejná jako v případě dopadu meteoritu. Není otázkou zda, ale kdy. Bude možná fungovat jako zpětná vazba pro občany, kteří volí ekologicky zaměřené strany. Co jste si zvolili, to máte. Zapalte si svíčky.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Protože Evropa od Talinu do Lisabonu funguje jako jeden synchronizovaný systém. Takže Rakousko mělo problém, stejně jako spousta států okolo.
Jediný problém byl v tom, že PORUCHA SÍTĚ ji rozpojila na dva kusy a v západní části asi hodinu trvalo než najel dostatek záložních kapacit, tepelné elektrárny to rychleji neumí.
Chtělo by to pár desítek GW/GWh v baterkách, ty umí najet do vteřiny.

No co dodat, to co říkáte je pravda, ale neúplná. Přečtěte si to od člověka, který tomu rozumí:

„Stejně jako hasiči jsou naše elektrárny 24 hodin denně v pohotovosti a pomáhají, když v naší elektrické síti hoří,“ uvedl ředitel společnosti Wien Energie Michael Strebl. Tato firma je největším dodavatelem elektrické energie v Rakousku. Takové „požární zásahy“, jaké musely dodávkou energie do sítě v pátek učinit energetici z Wien Energie, jsou podle Strebla ale dlouhodobě neudržitelné.

Problémem je podle ředitele Wien Energie rozvoj obnovitelné energie, s nímž souvisí kolísání ve výrobě elektřiny v závislosti na slunečním svitu či na větru. „Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát,“ řekl Strebl. Pro jeho firmu jsou pro stabilizaci zásadní elektrárny na zemní plyn.

Oborový server oenergetice.cz upozornil, že se jednalo o nejzávažnější incident v evropské přenosové soustavě za posledních 14 let. S odkazem na Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) web uvedl, že prozatím blíže nespecifikovaná událost způsobila, že na více než hodinu mezi 14:05 až 15:08 byla od zbytku evropské soustavy oddělena soustava jihovýchodní Evropy.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/elektrina-energie-blackout-evropa-prirodni-zdroje-uhli.A210111_135118_eko-zahranicni_tbr

Pan reditel je placeny od toho aby sit fungovala. V jeho oboru je denodenni kolisani odberu zcela bezna zalezitost a ma k dispozici cely arzenal zarizeni, kterymi muze reagovat. Kazda konvencni elektrarna bezi na nejakem bodu, ktery je pod 100% vykonu. Kdyz je zapotrebi vyrobit vic, tak to je bez problemu mozne. Jako auto jedouci po silnici nevyuziva plny vykon motoru. Prijde kopec, pridanim plynu se zvysi vykon a auto jede stejnou rychlosti dal. Prijde klesani, ubere se plyn. Zpet k elektrarnam. Takovych elektraren je vic a kazda se muze podilet na zvyseni/snizeni vyroby. Pokud ani to nestaci, tak prijdou na radu rezervni zdroje. Ale ani to neni problem, protoze presne na takove situace jsou pripraveny. Pan reditel z toho dela kovbojku. Proc? Protoze konci stavajici smlouva a bude se vyjednavat nova. Cim vetsi katastrofu vymaluje, tim lepsi vyjednavaci pozice. Az smlouvu uzavre, tak zase po dobu trvani nic od pana reditele neuslysime. Bohuzel to vyburcuje racionalisty, kteri jsou ve skutecnosti pesimisti.

To není o tom co si myslíte, to je o číslech. A číslo počtu zásahů je se meziročně dramaticky zvýšilo.

Obrázek uživatele Jan Veselý

"Takové „požární zásahy“, jaké musely dodávkou energie do sítě v pátek učinit energetici z Wien Energie, jsou podle Strebla ale dlouhodobě neudržitelné."
K tomu bych dodal, že ať teda nefňuká v médiích a něco dělá. A ať nefrflá, za tuhle službu dostávají jejich zdroje zaplaceno.
Jinak ENTSO-E už zveřejnila zprávu o incidentu. Počátkem problému byla porucha na lince VVN v Chorvatsku. Když ta vypadla, přetížilo to další linky, které se následně nouzově odpojovaly.
Z toho vyplývá, že byl, jako téměř vždy, problém s přenosovou sítí. Jejich provozovatelé by teď měli zapracovat na odstranění slabého místa v systému. Jestli to udělají lepším plánováním, posílením přenosových kapacit nebo "vyztužením sítě" třeba pomocí baterií, nechť si rozhodnou sami.

Myslím, že celý ten problém začíná mít matematicky exaktní vyjádření - obnovitelné zdroje jsou rychlé - tedy snadno se zapnou a snadno se vypnou - řídí se počasím a ne pravidly požadavku energie v síti - aby dodávky energie byly při jejich použití stabilní a zabezpečené, musí být stejně rychlé energetické kompenzátory a to jak pro uložení přebytků, tak pro dodávku nedostatků a ještě musí být tyto kompenzátory blízko zdrojů a rovnoměrně rozmístěné. Chtít makrosystémově řešit energetiku nestabilními OZE bez adekvátních kompenzátorů je v současné době a rozumném výhledu sci-fi a hazard s black outem.
Chceme-li tomuto předcházet, potřebujeme stále diverzifikovat - základ pomalé zdroje a tyhle rychlé umístit lokálně s vlastními kompenzátory a místní spotřebou. Překvapivě fyzika se stále nezměnila. Naopak je třeba začít hlídat instalace výkonu OZE v lokalitě, aby z lokality pokud možno nic neodtékalo.

---
Obrázek uživatele Jan Veselý

Statistika se taky nezměnila. Pořád platí, že za >95% výpadku dodávek mohou přenosové a distribuční sítě. Stejně tomu tak bylo i 8.1.

Proto jsem psal, že kompenzátory musí být blízko zdroje

---

Za předpokladu, že vybudování a údržba takové sítě nebude výrazně nákladnější než vybudování jaderné energetiky. Ta musí mít redundanci, ale není třeba zásadně měnit síť.

Ale já vůbec netvrdím, že JE nepotřebujeme a nebudeme pořebovat Jen konstatuji, že pokud chceme ušetřit nějakou tu elektrárnu v součtu všech, tak rozumné řešení jsou malé FVE na domech s baterkou, co fungují lokálně - než na systémové spoléhání se na proměnlivé zdroje, které neumíme předpovědět 12 hodin dopředu a mega baterky. Sám si myslím, že bez JE se dalších několik desítek let neobejdeme a ze všech špatných řešení jsou JE řešení nejméně špatné.

---

Souhlas.

Kompenzatory musi byt blizko spotrebe. Kdyz padne cast site, tak vam jsou u zdroju na prd.

Tomu se rika decentralizovana energetika. Oproti tomu je centralizovana energetika s dvemi jadernymi ostrovy Temelin a Dukovany. Kdyz se nekde pokazi sit, tak kolabuje celek.

Za svůj život nepamatuji blackout. A se všemi těmi užasnými ekologickými zdroji jsme mu sakra blízko.

Jinak souhlasím s předchozím příspěvkem, že to je záležitost matematiky nikoli ideologického žvanění o exkrementu.

Decentralizovaná energetika, dovedete si to spočítat, jak touto úžasnou energetikou budete zásobovat aglomeraci továren nebo třeba Prahu?

Jen tak mimochodem, decentralizovana energetika nema nic spolecneho s druhem zdroje. Muze to predstavovat treba maly jaderny zdroj v kazde vesnici, nebo uhelnou elektrarnu v kazde ulici. Nebo FVE na kazde strese. Tak vase kostatovani o zasobovani fabrik a Prahy je uplne pritrouble.

No a pokud nám výjde, že Praha bude potřebovat spoustu energie, pak postavíme jaderku u Prahy? Bez ohledu na cokoliv, třeba rizika a životní prostředí.

Uhelná či jaderná elektrárna v každé ulici v Praze. Tak tomu říkám ideologický výkon.

Jen ať si vysvětlíme, co máte na mysli pod pojmem decentralizace. Zdroje blízko spotřeby?

A dovedete si predstavit, ze vetsinou tu energetiku zajistuji lide s vice zkusenostmi nez mate vy?

Vendulko, rostou Ti tu zdatní nástupci. Vědec Véna a psychoanalitik Dr.Voštěp Ti těžce šlapou na paty při šlapání si po rodném jazyce. Tedy sorry jazice, abyste všichni tři pochopyly co jsem vám chtěl řýcy.

Kontrolní otázka: máme dvě shodné řeky, stejně dlouhé, se stejným spádem. Na jedné postavíme přehrady a odebereme z ní gigawatty energie. Druhou necháme téct volně. Žádnou energii nemůžeme odebrat beztrestně. Projeví se to nějak?

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Voda odtece mnohem rychleji bez prehrad. Tim padem bude v krajine mene vody a to muze zase snizit prutok v rece. Navic rychle tekouci voda odnasi velke mnozstvi sedimentu a tim se koryto meni. Sice pomalu, ale casem to budou dve ruzna koryta s rozdilnym profilem. Nehlede na moznosti zaplav a sucha v ruznych obdobych. Tezko rict, jak se to projevi na faunu v rece. Nejspis tam budou i jine druhy ryb.

Voda poteče stejně rychle, pokud neuvažujeme nějaké odpařování z plochy přehrad. Dobře, tak jinak, zkusíme model. Dvě stejně dlouhá koryta se stejným sklonem. Na jedno nasázíme vodní kola s generátory a odebereme energii. Musí se to nějak fyzikálně projevit. Třeba tím, že se voda ochladí?

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Odeberete akorat potencialni enrgii. Na teplotu vody to nebude mit zadny znatelny vliv. Priklad:prehradni zed vysky 50m. Maximalni potencialni energie obsazena v 1kg vody je 500Nm. To odpovida 500Ws. Zkuste ohrat vodu 1 kg energii 500Ws. Nic nepoznate. Pritom pri premene energie ziskate mozna 75% elektriny a 25% se promeni v teplo. U samospadu 100%. V realu to nehraje vubec zadnou roli.

Chtělo by to nakreslit na papír...
S přehradami už to nebudou 2 stejné řeky..
Princip každé vodní el je přeměna polohové energie vody na elektřinu...
Čím vyšší výškový rozdíl mezi jezem a turbinou tím lépe...

Určitě se to projeví na změnách biotopu v okolí řeky, druhu a množství rostlin i živočichů, u velkých vodních děl i na rázu klimatu atd. Přesně tohle má obsáhnout posouzení vlivů EIA a výhrady k jeho kvalitě bývají obvyklou náplní protestů ze strany ochránců přírody.

Obrázek uživatele runner42

Ano. Umře koťátko.

Nene, to není vtip. To je logika místních borců, co nerozlišují korelaci a kauzalitu.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Rakousko ma od 50. let precerpavacku v Kaprunu 593 MW, ktera ma objem horni nadrze 160 mil. m3, coz je 63 nasobek dlouhych strani.

a urcite to neni jedina precerpavacka.
https://www.verbund.com/en-de/about-verbund/power-plants/our-power-plants/kaprun-oberstufe-limberg-2

Nádherné vodní dílo v krásné přírodě.

Obrázek uživatele Anonym123

možná nie mimo misu
https://euractiv.sk/section/energetika/snews/anglicka-obec-otestuje-vykurovanie-vodikom/
ak si k tomu primyslíme povinnú predprípravu rakúskych domoiv/bytov na pevné palivo ... ví Búh :-)

bohuzel Rakousko je zeme dementu co se energetiky tyce, proto taky maji nemale problemy a spolehaji vesmes na dovoz elektriny a treba ted kdys jim nasnezilo tak maj brutalni problemy a "cele" EU tim hrozil blackout

Rakusaci by si hlavne meli zacit budovat kapacity na ukladani energiea a to hlavne ty strednedoba na dobu do 1 mesice, a ne stavet jen dalsi fotovoltaiky

Obrázek uživatele ozana

Vždyť mají 60% elektřiny z hydroelektráren, ti by žádnou další akumulaci neměli vůbec potřebovat!
https://www.researchgate.net/figure/Energy-mix-for-electricity-production-of-the-different-countries-26_fig2_282834939

---

Свободy Алексею Навальнomy!
Свободy Раманy Пратасевичy!

Sprosté debily ignoruji.

Rakousko je extremne dovozni zeme co se elektriny tyce

neni voda neni elektrina, neni slusne ceni elektrina, nefouka neni elektrina, to je soucasne Rakousko, a nebejt okolnich zemi ze kterych si Rakousko elektrinu kupuje, tak minulej patek byl celkem slusnej masivni blackout prave diky nedostatku elektiny v Rakousku ktere okolni zeme doslova vysalo tak ze byli asi radi i za ty odporne a hnusne jaderky a uhelky v tech zemich okolo :D

z kterého prstu, že za tím bylo Rakousko?

tady v odkazu naopak uvádějí Rumunsko.
https://www.pv-magazine.de/2021/01/18/netzfrequenz-in-europa-sinkt-auf-4975-hertz-folge-ist-systemaufspaltung/

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/evropa-stala-na-pokraji-masivniho-vypadku-elektriny-40347491

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Zajimave je, ze podobnou zpravu jsem cetl uz pred par tydny. Zrejme se nekdo snazi protlacit plynove elektrarny z ruskeho plynu. pripomenu svatbu pani ministrine zahranici s sefem energeticke spolecnosti, kam si pozvali putina. je to jedna banda mafianu, kteri ted strasi nedostatkem elektriny a slavu vidi v plynovkach.
edit:a na diskuzi pod clankem je videt, ze se presne trefili do rezonancni frekvence ceskych pitomcu. Vystavba JE v CR je na dobre ceste a v Rakousku zase plynovek. putin eto balsoj mafiano.

Novinky to dost zkonily. Může za to Rumunsko a nezachránili je úplně uhelky a jaderky, ale spíš plyn a přečerpávačky. Uhlí a jádro se hůř regulují, než se přitopí pod kotlem, tak to trvá.

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

Ospravedlnujem sa za ten link. Neskúmal som, čo je na tom pravdy, moja chyba.

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Já se taky omlouvám, bylo to celé trochu jinak.

https://www.ceps.cz/cs/tiskove-zpravy/novinka/kratkodoby-rozpad-synchronni-zony-a-pokles-kmitoctu-neohrozil-provoz-prenosove-soustavy-cr

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

Obrázek uživatele ozana

Kdyby udělali ze svých hydroelektráren přečerpávací, tak mají největší "baterii" v Evropě. A můžou klidně nakupovat a akumulovat přebytky a pak prodávat při nedostatku.

---

Свободy Алексею Навальнomy!
Свободy Раманy Пратасевичy!

Sprosté debily ignoruji.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Viz. např. Zillergründl Dam.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Jak se dělá z vodní elektrárny přečerpávací? Jako že vodu co leze z turbíny pumpuji zpátky do řeky na jez?

Samozrejme s casovym posunem.

Ale ta voda z řeky přece hned zase proteče přes ten jez zpátky do turbíny?
To moc nechápu... Ten časový posun...

Obrázek uživatele Jan Veselý

Dám vám příklad toho, co jsem viděl na exkurzi na Liptovské Maře. Každá velká přehrada musí mít pod sebou po proudu menší přehradu, která slouží k tomu, aby vyrovnávala odtok vody z té velké přehrady. V mém případě je to Liptovská Mara - Bešeňová (v ČR např. Lipno I - Lipno II, Orlík - Kamýk, Slapy - Štěchovice). Liptovská Mara má na výrobu elektřiny Francisovy turbíny, které se dají pustit i opačně a fungují pak jako čerpadla, tahle dvojice přehrad tak funguje jako PVE +-250 MW. V případě výše jmenovaných přehrad by to znamenalo buď vyměnit turbíny nebo dodělat dodatečnou trubku pro čerpadlo.

Prehrady muzou upoustet nebo zadrzovat vodu. Neni to obycejny jez, ktery se neda stavet. Bud mate dve prehrady a proteklou vodu pres turbiny 1. prehrady zachytite v druhe prehrade. Tak probehne vyroba v dobe poptavky elektriny. V dobe prebytku cerpate vodu z dolni nadrze zpet do horni.
Nebo extremni moznost, treba vyroba v prehrade Orlik v dobe potreby a v dobe prebytku kam vlna v rece dobehne, cerpat zpet do Orliku. Uplny extrem by byl vodu z Hrenska cerpat zpet do horni prehrady na Vltave.

S přehradami je mi to už jasné,
takže Ozana radí rakušákům aby u vodních elektráren postavili přehrady aby z nich udělali přečerpávací...

musela by bejt kaskada nekolika nadrzi, tedy alespon 2 o podobne kapacite, a nebo pro cerpani pak pouzivat potruby z vetsi dalky

Co třeba vodní dílo Dalešice?

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station