Alarmující stav zamoření světových oceánů plastovým odpadem se konečně snaží někdo řešit. Bohužel jsou to zatím často jednotlivci, jako Boyan Slat se svou obří plovoucí konstrukcí nebo Richard Hardiman se svým dronem WasteShark.
foto: Ranmarine Technology
Richard Hardiman, původem z Jihoafrické republiky, momentálně svůj mořský dron WasteShark zkouší v rotterdamském přístavu. Právě pro ně je primárně určen a v Rotterdamu se bude testovat až do příštího roku.
Konstruktér si autonomní stroj požírající plasty v mořích a oceánech představuje ve dvou velikostech, z nichž ta větší dokáže za den „vyžrat“ až půl tuny odpadu (menší až 200 kg). WateShark má být vlastně tako obdoba robotických vysavačů jako je Roomba.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
SeaOrbiter – vesmírná loď pro pozemské oceány
„Idea je taková, že bude neustále čistit vodu, takže se odpad nikdy nenakupí. To znamená, že neklesne ke dnu a nebude vyplaven do oceánu,“ popisuje Hardiman svůj nápad.
WasteShark dokáže pracovat 24/7, nezávisle na počasí. Jeho operátor určí tzv. „geo-fence“, tedy virtuální plot, v jehož rámci se může robot pohybovat. Ten se pak díky vlastní naprogramované umělé inteligenci rychle naučí kde jsou nejproblémovější místa a tam se bude vyskytovat nejčastěji.
Nejaky fotovoltaicky panel
Nejaky fotovoltaicky panel na zadech by nebyl spatny. Mel by delsi vydrz.
Pekne hlavne ze tady vsichni
Pekne hlavne ze tady vsichni resi rakovinu a o tom co pak maj na taliri z more nemaj ani poneti, natoz aby neco vedeli o svetelnem znecisteni hlucnosti a dalsich negativnich aspektech.
Ale jdi, jak víš, že to
Ale jdi, jak víš, že to neřeší? Ty jim vidíš do hlavy? Nesuď všechny podle sebe ;D
Samozrejme ze o tom neco vim
Samozrejme ze o tom neco vim sv znecistenim se zabyvam 20 let uz jsem neco napsal stiznosti na urady atd.. nebudu to zde rozepisovat kde co kdy.