Vývoj malých modulárních reaktorů zrychluje, NuScale připravuje první projekt

Bez rozvoje jaderné energetiky svět nedokáže realizovat své plány v oblasti udržitelného rozvoje a globálního snížení emisí.

NuScale Power je americká soukromá společnost, která navrhuje a prodává malé modulární jaderné reaktory. Sídlo společnosti je v Tigardu ve státě Oregon ve Spojených státech. Prvních 12 reaktorů má být zprovozněno v rámci Národní laboratoře Idaho, který spadá pod americké Ministerstvo energetiky.
foto: NuScale

Podle Mezinárodní energetické agentury tomu mohou přispět malé modulární jaderné reaktory, na jejichž vývoji v současné době pracují desítky týmů a společností v celém světě včetně České republiky. Mezinárodní agentura pro atomovou energii ke konci loňského roku registrovala 70 konkrétních návrhů malých modulárních reaktorů (SMR – small modular reactors), které jsou většinou definovány jako sériově vyráběné reaktory s výkonem do 300 MW a s poloměrem ochranné zóny do 300 metrů.

Hlavním principem SMR je uložení celého primárního jaderného okruhu do jedné kompaktní nádoby, kterou lze od zbytku elektrárny po vyčerpání paliva oddělit a relativně snadno vyměnit za jinou. Klíčové komponenty a systémy, tedy reaktor, oběhová čerpadla, parogenerátory a často i kompenzátor objemu jsou přímo ve výrobních závodech kompletovány do jednoho celku a následně transportovány a instalovány v budované elektrárně.

Nejdále v jejich vývoji pokročily firmy z jaderných mocností, jejichž vlády pokrok v oblasti jaderných technologií různými způsoby přímo podporují. Týká se to USA, Ruska, Číny, Francie i Velké Británie. Technologie SMR vyvíjí rovněž Kanada, Jižní Korea, Indonésie, Argentina a Saudská Arábie.

Na jaře loňského roku udělilo ministerstvo energetiky USA kalifornské společnosti Oklo povolení k zahájení testů rychlého neutronového mikroreaktoru Aurora s výkonem 1,5 MW. V srpnu 2020 se SMR další americké firmy NuScale Power stal prvním a zatím jediným projektem tohoto druhu na světě, který obdržel osvědčení národního úřadu pro jadernou bezpečnost, že splňuje všechny jeho bezpečnostní požadavky.

NuScale Power předpokládá, že první elektrárnu složenou z dvanácti samostatných modulů, z nichž každý bude mít výkon 77 MW, spustí v Idahu v roce 2027. Loni v listopadu oznámil britský premiér Boris Johnson vládní program zelené průmyslové revoluce, v jehož rámci byl zřízen fond pokročilých jaderných technologií ve výši 385 milionů GBP (13,5 miliardy korun), z nichž polovina je určena na podporu SMR.

Letos v březnu slíbila kanadská vláda $45 milionů (téměř jednu miliardu korun) na podporu vývoje 300 MW solného reaktoru společnosti Moltex Energy Ltd. a kanadský federální regulátor v současné době přezkoumává zhruba deset dalších návrhů SMR.

V dubnu schválila první projekt SMR o výkonu 125 MW také čínská vláda. Modul, který vychází z domácí technologie ACP 1000 má být v jaderné elektrárně Čchang-ťiang v provincii Chaj-nan uveden do provozu dokonce už v roce 2026.

Francouzský energetický gigant EDF je lídrem národního francouzského konsorcia, které vyvíjí lehkovodní reaktor 170 MW navržený tak, aby se mohl stát náhradou středně velkých elektráren na fosilní paliva. EDF podle vedoucího její divize nových jaderných projektů Xaviera Ursata očekává, že po roce 2030 bude řada zemí potřebovat nahradit ropné, uhelné a případně plynové elektrárny, jejichž areály budou ideálním místem pro instalaci SMR.

Základní konstrukce francouzského reaktoru má být dokončena příští rok a mezitím chce EDF přesvědčit vládu, aby už do roku 2030 umožnila výstavbu pilotního zařízení, které se stane referenčním vzorkem a odrazovým můstkem k obchodní expanzi.

Na vývoji SMR pracuje také české Centrum výzkumu Řež, které je součástí skupiny ČEZ. V lednu loňského roku získal jeho projekt malého modulárního reaktoru s označením Energy Well patent Úřadu průmyslového vlastnictví a nyní probíhá příprava na výstavbu experimentální jednotky.

Jaderná energetika v současné době pokrývá zhruba 10 % celosvětové spotřeby elektřiny. V provozu je 440 jaderných reaktorů s celkovou kapacitou přibližně 400 GWe v 32 zemích a na Tchaj-wanu. Zhruba 50 reaktorů v 16 zemích je nyní ve výstavbě, zejména v Číně, Indii, Rusku a Spojených arabských emirátech.

Světová jaderná asociace (WNA) v této souvislosti upozorňuje, že pro nadcházející dvě desetiletí neexistují žádné pevné scénáře uzavírání starých jaderných elektráren a výstavby nových zařízení. Odhady hovoří o tom, že do roku 2040 se uzavře 154 reaktorů, zatímco 289 elektráren bude uvedeno do provozu.

tisková zpráva

71 Comments on “Vývoj malých modulárních reaktorů zrychluje, NuScale připravuje první projekt”

  1. Můj názor!!
    Ač se ze současného pohledu zdá ,že Oze

    Můj názor!!
    Ač se ze současného pohledu zdá ,že Oze mohou pokrýt naši potřebu energie a může to být aktuálně teoreticky pravda faktem zůstává že Oze jsou a vždy budou doplňkový zdroj prostě proto že jako zdroj mají velmi malou hustotu výkonu.Energie je něco s čím stojí a padá naše civilizace a naše pojetí světa. Ač můžeme šetřit a provozovat efektivnější spotřebiče její spotřeba bude stoupat a to razantně.I v sousedním Německu kde je náklonnost obyvatel k Oze úplně na jiném levelu než u nás naráží potřeba budovat nezbytnou infrastrukturu na odpor dotčených obyvatel a to je teprve začátek nezbytných stavebních investic pro alespoň částečně funkční přechod do režimu kdy Oze budou tvořit významnější část energetického mixu.Investice budou enormní a výsledek nejistý. Osobně budu mít za městem raději objekt velikosti malé farmy než větrníky na každém kopci a v údolích blýskavé soláry kam oko dohlédne.A v zimě se modlit k bohu větrů aby foukal protože jinak bude doma tma a zima.Jako memento může sloužit množství Co2 na vyprodukovanou GW energie v porovnání Francie a zelené Německo.

    1. Já bych OZE v dlouhém horizontu nezatracoval. Větrníky
      Já bych OZE v dlouhém horizontu nezatracoval. Větrníky jsou u nás k ničemu, ale nadějí jsou soláry. Stačí porovnat ceny a účinnost solárních panelů před 10 lety a nyní. Kdyby ceny solárů nadále padaly, tak se pomocí nich dá vyrobit hodně energie. Pokud by byla cena opravdu nízká, tak by ani nevadila účinnost 30% při skladování ve formě vodíku nebo ještě nižší ve formě etanolu. Nicméně toto je optimistická varianta tak za 50 let. Na OZE se zbytečně tlačí a dávají zbytečné dotace. Emise není nutné okamžitě snížit a ekologické řešení by se prosadilo v budoucnu tak jako tak. Jen je rozdíl v tom, že nyní ztrácíme konkurenceschopnost.

      1. Naopak, emise je nutno snížit rychle. Už teď se ví, že
        Naopak, emise je nutno snížit rychle. Už teď se ví, že současné tempo není dostatečné a to pouze v porovnání s plány. A teď ještě, nakolik se plány budou plnit … sám tomu moc nevěřím.

        Reakce výše:
        Fakt si za plotem necháte raději postavit jadernou elektrárnu, než pole solárů??? Já teda ani omylem.

              1. Na margo toho připomenu, že největší světová populace
                Na margo toho připomenu, že největší světová populace sokolů stěhovavých žije v New Yorku. Podle zdejších jednosmyslových by měli sokoli padat ve městech z nebe mrtví, jak se za letu otráví výfukovými plyny. A ono kupodivu ne a ve velkoměstě jejich populace prosperuje. Hrom do police….

                1. Obyčejně bych ani nereagoval ale předpokládám že
                  Obyčejně bych ani nereagoval ale předpokládám že nelétají nad magistrálami ve výšce 1,5m ?

                  Argument ale máte líbivý a úderný.
                  A na místě (to je ironie – tam kde se diskutuje o globálním oteplování vytahujete lokální emise).

                2. Jednosmysloví nerozlišují lokální či globální emise.
                  Jednosmysloví nerozlišují lokální či globální emise. Když budeme v bazénu 20×10, oni v jenom rohu a já ve druhém se vychči.ju a vyse.ru, budou naprosto happy, protože přece v ČR (jejich rohu) se ovzduší po přechodu na OZE a EV krásně vyčistilo….

                3. Čímž se pasujete mezi jednosmyslové (pokud chcete udržet
                  Čímž se pasujete mezi jednosmyslové (pokud chcete udržet svůj předchozí argument).

                1. Stále čekám, že doložíte Vaše tvrzení““Tak jasne,
                  Stále čekám, že doložíte Vaše tvrzení““Tak jasne, behem 14 dni jste zmenil nazor.““,nebo jste si už vybral z navrhovaných oslovení?

        1. Ale jistě malý jaderný zdroj nemusí vůbec vypadat jako
          Ale jistě malý jaderný zdroj nemusí vůbec vypadat jako současná atomová obluda ale i ta je pro mne přijatelnější než v obdobném výkonu instalované soláry s veškerým příslušenstvím tedy akumulací a samozřejmě zálohou protože to není jen o instalovaném výkonu ale především o kontinuální dodávce energie.

  2. Teď jsem doposlouchal včerejšího Moravce s Drábovou a
    Teď jsem doposlouchal včerejšího Moravce s Drábovou a Mílem. Jako velmi zajímavý mi přišel posun v myšlení milovníků jaderných zdrojů, že už i oni fakticky odepisují velké jaderné zdroje a upírají svou víru směrem k SMR. Jenže ty v příštích 15-20 letech za rozumnou cenu dostupné nebudou. Teď se teprve začíná řešit stavba prototypových jednotek.

    1. Pokud vím tak o SMR mluvil před cca dvěma roky Babiš, jako
      Pokud vím tak o SMR mluvil před cca dvěma roky Babiš, jako o alternativě v JEDU.Ne nadarmo Řež spolupracuje s Rolls-Royce na vývoji SMR reaktoru o výkonu 400-450 MWe (1200-1350 MWt).Je to hlavně o penězích, takže by za těch 25 let(JEDU se podle mě prodlouží životnost) mohl být náhradou.

    2. Jsem zvědav, jestli má někdo přichystanou částku za
      Jsem zvědav, jestli má někdo přichystanou částku za dostavbu toho reaktoru, přes kterou nepojede vlak. Osobně očekávám velké politické překvapení poté co se otevřou obálky. Tj. že nabízená cena bude klidně o 50% výše než je předpoklad. Tak nějak očekávám první výkop v nabídce kolem 300 mld Kč.

      1. Podle toho, jak se Míl vyjadřoval, mám pocit, že celý
        Podle toho, jak se Míl vyjadřoval, mám pocit, že celý tendr jde do kopru, že tam současná vláda záměrně nadělala chyby, aby nemohl korektně proběhnout. Jinými slovy, politicky vyřešili problém, že navenek se musí tvářit, že ten reaktor chtějí, ale v reálu ho nechtějí.

        1. Tak ale zase jak tam bylo řečeno Češi jádro chtějí a ze
          Tak ale zase jak tam bylo řečeno Češi jádro chtějí a ze zahájení výstavby by vyplynuly slušné politické body. Podle mě je ten hlavní problém právě v tom, že někdo si vycucal z prstu od začátku nereálně nízkou cenu 160 mld Kč, teď už Míl mluvil o nějakých 208 mld, ale ono i to je nejspíš pořád málo. To také může dopadnout (a počítám že to tak dopadne) jako na obraně, že až přijdou první nabídky, samozřejmě s tím buď berte jak jsou nebo nechte být, že se kdekomu protočí panenky a politická repre bude muset konečně zdůvodnit (rozuměj shodit odpovědnost na nějakého nebohého úředníka) proč byl ten odhad tak podstřelený. No ale to už bude v popelnici 30 mld za přípravu a především minimálně 10 let času, kdy se už mělo budovat něco jiného, třeba i ten plyn spolu s novým plynovodem z Polska. Rád bych se v tom mýlil.

          1. Budovat by se měly hlavně posílená vedení do Německa a
            Budovat by se měly hlavně posílená vedení do Německa a do Polska. Po roce 2025 budeme nejspíše mít možnost kupovat za hubičku obrovská kvanta elektřiny z větrných elektráren v Baltu a Severním moři (tam se počítá s projekty v objemu ve stovkách GW). A taky by to chtělo odblokovat výstavbu akumulačních kapacit v ČR, což je fakt omezeno kreténskou legislativou.
            Plynovod do Polska by byl fajn, ale není klíčový. Právě se dostavuje obrovská přepravní kapacita plynovodů přes západní Čechy, kde se předpokládá jejich využití na transport plynu z Nordstream II, případně z LNG terminálů v Severním moři.
            A na x (paro)plynových elektráren se můžou normálně vypsat tendry nebo kapacitní platby. Jejich ideální velikost je okolo 200 MW, stojí okolo 1USD/W, to si může dovolit spousta různých investorů. Hlavně žádná státní výstavba a plánování na 60 let dopředu.

            1. Akorát vám v tom kupování chybí reálná podmínka –
              Akorát vám v tom kupování chybí reálná podmínka – právě tehdy když bude přebytek. A nesmíte zapomenout ani to, že udělat na moři větrná monstra se na počasí taky podepíše, takže to tak zelené nebude, jak se zelená a větrníková lobby snaží prezentovat. Jediná rozumná cesta je energetický mix a jakoukoli složku neúměrně maximalizovat je cesta do pekel. A protože je ČR pořád ještě nějak průmyslová – tedy energeticky náročná, tak je dobré být ideálně soběstačný, případně dokupovat minimum.

              1. To rikam take, Cesko musi byt sobestacne a musi premenit
                To rikam take, Cesko musi byt sobestacne a musi premenit dopravu na domaci elektrinu. Spalovaci auta ktera nici atmosferu a jeste potrebuji hromadu dovezene energie je totalni blbost. Predstavte si, kolik elektriny bysme mohli importovat za miliardy ktere cpeme rusakum za ropu a plyn. Tolik elektriny bysme ani nestacili spotrebovat.

                1. Takže stop Rusku s naftou,stop Číně v dovozu komponent pro
                  Takže stop Rusku s naftou,stop Číně v dovozu komponent pro elektromobilitu, stop číně čipy a rozhodíme karty, kdo se uživí jako naši předci před 100 a více lety – za sebe umím slušně několik řemesel, jsem v pohodě … bravo mistře

                  PS: už vás někdy napadlo, že bez ropy uhlí atd by nebyl žádný elektromobil, že to jaksi nepadá z nebe, ale je za tím moře práce a transportu závislých na té ošklivé ropě?

                2. Určitě bychom nebyli tam kde jsme dnes bez té ošklivé
                  Určitě bychom nebyli tam kde jsme dnes bez té ošklivé ropy. Ropa splnila svůj historický úkol tak jako před tím pára a koně. A už je čas taky odejít.

                3. Pára splnila úkol? Hmm a jakpak se asi vyrábí většina
                  Pára splnila úkol? Hmm a jakpak se asi vyrábí většina elektřiny na světě? Koně splnili úkol? Hmm a jakpak se asi sváží dřevo a zásobuje spousta míst na světě, kde jsme s technikou nahraní?

                  Ropa minulostí? Tak schválně kolik Tesel (to je přece etalon – ostatní jsou jak známo hnusní fosiláci), bylo vyrobeno, přepravno, dodáno a provozováno bez supportu ropy?

                4. Já netvrdím, že ropa zmizí úplně ale přestane být v
                  Já netvrdím, že ropa zmizí úplně ale přestane být v dopravě dominantní tak jako ty koně a pára. Já nemám nic proti pěkným veteránům z minulého století. Patřily do té doby. Ale dnešní auta jsou plná elektroniky a když otevřu kapotu tak se tam mezi tranzistory třepe umaštěný písťáček. To je anachronismus. Připadá mi to jako televizor s výfukem.

                5. A když „otevřete“ jakoukoliv tepelnou eletrárnu včetně
                  A když „otevřete“ jakoukoliv tepelnou eletrárnu včetně atomové a budoucí fůzní, tak uprostřed se bude bude otáčet parní turbína, stejně jako před 100 lety. Není to taky anachnismus ?

                  Holt jsou technické principy, které jsou nejefektivnějsí pro daný účel, tak je používáme. Až najdeme něco lepšího, začnem používat něco lepšího. Doba kamenná taky neskončila na nedostatek kamene, ale vznikem objektivně lepší alternativy.

                6. Doba pary je terminus technikus ktery chapou i zaci v ZŠ. Ze
                  Doba pary je terminus technikus ktery chapou i zaci v ZŠ. Ze doba pary skoncila je jasne, ale to neznamena, ze paru musime prestat vyuzivat. A jak trefne pisete, doba kamenna take skoncila uz pred nekolika tisici lety a presto kameni pouzivame dal. Mate nejak posunute cocky a vidite hodne rozostrene.

                7. Peaku, Tvá svatozář odvozená od toho, s jakou
                  Peaku, Tvá svatozář odvozená od toho, s jakou trpělivostí diskutuješ se zdejšími nedouky mateřských škol by mohla z fleku napájet jejich FVE a byl by to konečně trvalý a stabilní zdroj OZE 🙂 🙂 🙂

                8. Popirate svoje vlastni blaboleni o sobestacnosti s elektrinou.
                  Popirate svoje vlastni blaboleni o sobestacnosti s elektrinou. Vy menite postoje rychleji nez stacim klikat na tlacitko aktualizovani stranky. Je dobre usilovat o redukovani dovozu ropy na phm, protoze v tom sektoru je to technicky mozne diky emobilite. U nekterych surovin to zatim mozne neni, tak tam to nelze udelat. Az bude treba mozne syntetizovat uhlovodiky z domacich surovin a OZE, muzeme vyrabet treba i pneumatiky z domacich zdroju a nebudeme muset importovat ropu. To same pro chemii a farmacii.

                9. Ne naopak mám stále stejné postoje, jen vy se svojí mimo
                  Ne naopak mám stále stejné postoje, jen vy se svojí mimo útočností v tom stále něco hledáte, samozřejmě od mistra trapnosti nelze nic jiného čekat.

              2. 1) „právě když bude přebytek“ – Ten přebytek bude tolik
                1) „právě když bude přebytek“ – Ten přebytek bude tolik hodin za rok, že to dokonale zabije ekonomiku drahého zdroje, který musí z ekonomických a technických důvodů vyrábět pořád (a tváří se, že to je výhoda).
                2) „se na počasí taky podepíše“ – nesmíte věřit kdejakému pitomému hoaxu, hlavně, když meteorologové, do jednoho, píšou jaká je to kravina.
                3) „energetický mix a jakoukoli složku neúměrně maximalizovat je cesta do pekel“ – Jsem rád, že souhlasíte s tím, že plány na 60% podíl jaderné energie v ČR jsou kravina.
                4) „je dobré být ideálně soběstačný“ – A jak to chcete v ČR udělat? Zemní plyn a ropa se to těží v minimálním množství, černé uhlí se nevyplatí těžit, uran se tu netěží a hnědé uhlí taky brzo dojde. Upínat se na tu na jakési energetické ču-čhce je pitomost, stejně pitomé jako se tvářit, že uložení palivových tyčí pro JE ve skladu z nich udělá český zdroj (viz česká energetická koncepce).
                5) „je ČR pořád ještě nějak průmyslová“ – Pro většinu průmyslu jsou náklady na energie dost marginální položka. U energeticky náročných technologií potřebujete zajistit co nejlepší cenu s co nejmenším úsilím. Na to se už 250 let zná recept, je to maximální otevření trhu, podpora konkurence a odstraňování tržních bariér (třeba limitů přenosových kapacit). Je nesmysl si tu šmudlat něco na vlastním písečku, když od sousedů bude možné (třebaže ne vždy) kupovat za hubičku.
                6) Proč se omezovat na ČR? Jsme součástí jednoho velkého trhu, jsme obklopeni dobrými přáteli, ekonomickými partnery s obrovskou obchodní výměnou a vojensko-politickými spojenci. Nemám nic proti strategicky umístěným záložním kapacitám, ale je nesmysl si tady za normálních okolností hrát na obleženou zemi.

                1. Ad 2) Já vím fyzika a aerodynamika je pro technologické
                  Ad 2) Já vím fyzika a aerodynamika je pro technologické evangelisty, vizionáře a manažery často nesmysl

                2. On je rozdíl mezi tím být trvale nezávislý a být schopen
                  On je rozdíl mezi tím být trvale nezávislý a být schopen být v případě potřeby nezávislý. proto jsem taky psal o těch plynových zdrojích. Postavit se dají rychle a vcelku levně, ale běžet mohou jen když je to fakt potřeba, ideálně skoro vůbec.

                3. Ten ostrov je pochopitelně jenom perlička, ale myslet si,
                  Ten ostrov je pochopitelně jenom perlička, ale myslet si, že ty vazby tady budou „na věčné časy“ je vzhledem k historickým faktům dle mě naivní.Jistě plynové zdroje jsou levné atd., ale zase dovoz plynu (letošní zima japonsko a ceny), a také údržba.Pokud by jsme byli poblíž rovníku, tak je to bez problémů už dnes, ale u nás moc možností na rozdíl od např. Němců(VE) nemáme, proto preferuji JE(postupně SMR),soláry na budovách a pod., plyn, vodu a ty doplňkové zdroje(štěpka bioplyn atd.)A stačí,aby si např.“ušouklo pár větších sopek“ což je pouze otázkou času, a na „pár let mají soláry dovolenou“

              1. Plyn urcite zeleny neni, ale na jednotku vyrobene energie jsou
                Plyn urcite zeleny neni, ale na jednotku vyrobene energie jsou emise mnohem nizsi. Plati pro CO2, NOx, saze, prach a dioxiny. Ze plyn neni eko se ukazuje i Nordstream 2. Nemecka eko organizace DUH dlouhodobe bojuje proti NS 2 a aktualne se jim podarilo zastavit pokladani trubek. Ja je podporuji, nekdy i financne. Pokud byste chtel prispet, muzete na strankach duh.de.

                1. díky ale to opravdu nemám v úmyslu
                  díky ale to opravdu nemám v úmyslu

                2. Mel byste si jejich info precist. Maji tam ke stazeni
                  Mel byste si jejich info precist. Maji tam ke stazeni dokumenty tykajici se napr. dieselgate, ktere jinde nenajdete. Ale kdyz o informace nejevite zajem, tak nemuzete moc argumentovat ani tak, ani tak.

                1. Vy jste psal“Co vy na to, uz neni EDU potreba?“Pokud
                  Vy jste psal“Co vy na to, uz neni EDU potreba?“Pokud nechápete rozdíl, tak to není můj problém.

                2. Blablabla. Tolik pismenek bez obsahu. Tak jak je to aktualne s
                  Blablabla. Tolik pismenek bez obsahu. Tak jak je to aktualne s dostavbou EDU? Potrebujeme ji jeste nebo uz ne?

                3. Máte to jasně napsané nahoře, pokud to nechápete, tak
                  Máte to jasně napsané nahoře, pokud to nechápete, tak bohužel.

                4. Tak jasne, behem 14 dni jste zmenil nazor. Ted uz jen SMR.
                  Tak jasne, behem 14 dni jste zmenil nazor. Ted uz jen SMR. Favorit EDU uz neexistuje. A pritom jste zde bojoval pro EDU jako o zivot. Asi mate podobne oduvodneni jako jeden nejmenovany rusky kolaborant.

                5. Zkuste si vyhledat moje starší příspěvky, pokud svoje
                  Zkuste si vyhledat moje starší příspěvky, pokud svoje tvrzení nedoložíte jste lhář, nebo sklerotickej plácal, vyberte si.

                6. Ale mistře trapnosti beztak jste to napsal jen proto, aby
                  Ale mistře trapnosti beztak jste to napsal jen proto, aby jste mohl urážet svými mimo útoky

  3. Jistě bude zajímavé vědět kolik to nakonec bude stát.
    Jistě bude zajímavé vědět kolik to nakonec bude stát. Ale to bude možné přesně zjistit až alespoň jednu elektrárnu uvedou do provozu. Uvidí se, jestli výstavba bude levnější než klasické JE nebo naopak dražší.

      1. Zavřená automová elektrárna není havarovaná elektrárna.
        Zavřená automová elektrárna není havarovaná elektrárna. Rozebrání např. Černobylu je program na 50+ let za hodně peněz, protože tam po výbuchu svítí kde co. Při rozebírání běžně uzavřené atomové elektrárny nebude ozářené téměř nic a to co bude (logicky reaktor) bude mít přesně spočítané za jak dlouho to bude bezpečné. Takže to bude na úrovni rozebírání jakékoliv jiné takto obrovské stavby.

Napsat komentář