Výkonné pneumatiky pro elektromobil BMW i3

Jednou z nejdůležitějších věcí na vozidlech jsou pneumatiky. Nekvalitní pláště kol mohou degradovat jízdní vlastnosti automobilu, zvýšit spotřebu i hladinu hluku. Auta budoucnosti, jako například elektromobil , dostanou do své výbavy zcela novou generaci pneumatik, výrazně snižující energetickou spotřebu automobilu i nepříjemný hluk.

Kolo elektromobilu BMW i3 má účelově velký průměr a malou šířku
foto: BMW

V současné době jsou trendem s velkým průměrem a šířkou. Takto vybavené auto nejen, že dobře vypadá, ale má i výbornou přilnavost k vozovce, což se pozitivně projevuje na jízdních vlastnostech. Druhou stránkou mince je však větší válivý odpor, což má negativní vliv na spotřebu.

Širší pneumatiky jsou také zdrojem mnohem většího hluku. Nepříjemně hlasitě nemusí znít jen rychlá jízda , ale i třeba rezonance od různých nerovností na povrchu vozovky.

Pneumatiky a kola zítřka proto dojdou poměrně velkých změn. Podle internetového magazínu Go Car budou v následující letech trendem pneumatiky o velkém průměru ale malé šířce.

Podle Simona Poola, technického manažera firmy Pirelli Australia, současné standardní pneumatiky mají průměr 16 palců. Od roku 2020 se však mají, čím dal více prosazovat pláště s průměrem 20 palců avšak při mnohem menší šířce.

„Dlouhodobým řešením je dělat pneumatiky větší a užší,“ říká Pool. „Tím, že jsou pneumatiky vyšší, můžeme otisk (styková plocha mezi pneumatikou a vozovkou – pozn. redakce) udělat úzký a dlouhý a zachovat ho stejně velký jako u dnešních pneumatik.“

Energeticky efektivní pneumatiky jsou důležité zejména pro elektromobily, kterým jde doslova o každý kilometr dojezdu. Proto v úvodu zmiňované BMW i3 sází na neobvykle velké a úzký kola, resp. pláště kol.

I když podobné kola vypadají poněkud podivně, podle německé automobily BMW, elektromobil BMW i3 bude jedním s nejtišším autem na trhu. Jak pneumatiky ovlivní dojezd elektromobilů, nevíme, ale realistiky půjde spíše o kilometry než desítky kilometrů.

Proč podobně tvarované pneumatiky nevidíme na cestách již dnes? Důsledkem může být tlak „kulturní tradice“ a konzervativnost řidičů, kteří sází na vzhled než na spotřebu. Druhým důvodem je velká hmotnost automobilu, nepříznivě působící na životnost pneumatik. Automobily blízké budoucnosti, včetně zmiňovaného BMW i3, mají však být mnohem lehčí a pneumatiky zatěžovat mnohem méně.

15 Comments on “Výkonné pneumatiky pro elektromobil BMW i3”

  1. Ještě je zde jeden
    Ještě je zde jeden problém, a to je odstředivá síla při vysokých rychlostech. Je přímo úměrná poloměru. To znamená, že pneumatika by musela být vyrobena z materiálu, který je tím (menší hustota přesněji) lehčí, čím je kolo větší, a její materiál by musel mít stejnou pevnost, aby se nepoškodila. Kola také fungují jako setrvačníky, v tomto případě působí při zrychlení a při zpomalování větší setrvačné síly. Velká pneumatika je výhodná při malých rychlostech a malých zrychleních.

  2. Zaujimave tvrdenie, ze
    Zaujimave tvrdenie, ze vacsie kolesa znizuju spotrebu.
    Tesla tvrdi pravy opak a aj ked 21″ kolesa vyzeraju poprdeli dobre, tak oni doporucuju pri kupe prave 19″. Prvy dovod je, ze na 21″ lahsie poskodite koleso a druhy argument je, ze 21ky zvysuju spotrebu. Je to napisane dole v disclaimery pod „Design studiom“:

    21-inch wheels are equipped with low-profile performance tires that provide less protection from, and are consequently more likely to suffer damage from, uneven road surfaces, debris, curbs, and other common obstacles. Damage to wheels or tires from these conditions are not covered under the Model S new vehicle limited warranty. 21-inch wheels with low-profile performance tires reduce battery range compared to 19-inch wheels with all season tires. Model S does not come with a spare wheel and tire.

    Uprimne – budem verit skor tomu, co tvrdi Tesla ako BMW, resp. nejaky manazer z fabriky na pneu (aj ked logicky takyto clovek by o tom mal nieco vediet).

    1. ja bych rekl ze duvodu je
      ja bych rekl ze duvodu je nekolik:
      1) celkovy obvod pneumatiky na 19′ a 21′ kole je stejny
      2) pneumatika na 21′ kole je z meksi gumy
      3) 21′ maji sirsi gumu a tim padem vetsi stycnou plochu s vozovkou
      4) 21′ maji ostrejsi hranu (mezi tou valivou casti pneu a mezi bocnici) a tim padem vetsi stycnou plochu k vozovce

  3. O úspoře to moc není
    O úspoře to moc není (nebavíme se li o papučích ala BMW X6 apod. [což je extrém]).

    Do rychlosti cca 30km/h rozdíl v pneu poznáte, ale pak začne mnohonásobně růst aerodinamický odpor (zvyšující spotřebu), na který by se imho měli automobilky zaměřit.

    1. On rozdíl v pneu poztat jde
      On rozdíl v pneu poztat jde spíš v rychlosti od těch 30km/h,v nižší rychlosti si to nedovedu moc představit, protože sice budou mít různý valivý odpor, ale ani jedny moc hučet nebudou, opravte mě, pokud se pletu.

      Vliv odporu vzduch závisí na tvaru vozidla, fyzikální zákony nám jasně určují, jaký je ideální tvar, ale to by tu jezdila hlavně vozítka alá Edison z předcházejícího článku.

      1. Nebavím se o hluku, ten je
        Nebavím se o hluku, ten je jasný ve prospěch užších pneu. 🙂

        Názorný úkaz máte u cyklistů, proč se „nedá“ jet na kole rychleji jak 50 km/h po rovince. Jelikož při takové rychlosti vzniká tak velký aerodinamický odpor, který prostě normální člověk není schopen přetlačit.

        Defacto té 50ky dosáhnete na jakémkoliv kole (horském i silničním). Samozřejmě na silničním to bude snadnější, ale ne o moc.

        Mimo to se domnívám, že se valivý odpor s vyšší rychlostí nezvyšuje nějak rapidně…

        1. Takže jsme se dostali k
          Takže jsme se dostali k tomu, že pneumatiky mají v podstě konstantní odpor (setrvačný odpor nebudeme uvažovat;), resp. valivý odpor je dán součimen součinitele valivého odporu, gravitačního zrychlení a hmotnosti vozidla děleno poloměrem, takže ten není vůbec závislý na rychlosti:)

          1. Pozor, nenapsal jsem že
            Pozor, nenapsal jsem že není závislý na rychlosti. S rostoucí rychlostí roste také valivý odpor avšak v lidských (chápej zákonem daných) podmínkách (50,90,130 km/h) jsou tyto hodnoty oproti aerodinamickému odporu velmi nízké…

            Ještě ve vašem výčtu jste opomněl úhel, který svírá rovinu vozovky s vodorovnou rovinou 🙂

        2. Mám jedno silniční kolo a
          Mám jedno silniční kolo a dvě horská – jedno s pneu 1.95″ a druhé 2.25″. Dovolím si tvrdit, že dosáhnout 50km/h na silničním je o hodně snažší než na těch horských. Na tom se silnějšími pneu jsem 50km/h nedosáhl snad ani z kopce.
          Jinak mohu potvrdit vaše tvrzení s valivým a aerodynamickým odporem, příjemný pocit jízda v závětří pelotonu skoro 60km/h a vynakládat pro to relativně málo energie 🙂

          1. Možná je to dáno mojí ne
            Možná je to dáno mojí ne zrovna nízkou hmotností, ale z prudkého kopce jsem na horském kole s hladkými plášti schopen atakovat rychlost 80km/h. A nejsem při tom limitován ani valivým ani aerodynamickým odporem, ale pouze použitými převody (frekvence šlapání je již příliš vysoká).

  4. A proč se tedy proboha
    A proč se tedy proboha takovéto pneumatiky/kola neobjevují už posledních 5let na běžných automobilech, vždyť přeci úspora paliva a hlavně hluku platí úplně stejně i pro ně? A vůbec co posledních 5let, vždyť se o tomto jevu ví v podstatě už od „vynalezení kola“.

    Nehledě na to, že úzké kola vypadají vysloveně odporně na autech se šířkou kolem běžných 1,5m, naopak pěkně to vypadá na úzkých vozítkách typu Twizy apod.

Napsat komentář