Auta od Volkswagenu budou od roku 2019 vzájemně komunikovat

redakce - 29 Červen 2017

Vzájemné síťové propojení vozidel a propojení vozidel s dopravní infrastrukturou je dalším důležitým krokem k síťově propojené jízdě, jejímž cílem je snížení počtu dopravních nehod a minimalizace jejich následků. auto Volkswagen vybaví první modelovou řadu technologií pWLAN v roce 2019

Volkswagen vybaví první modelovou řadu technologií pWLAN v roce 2019. Cílem je zvýšení bezpečnosti silničního provozu.
foto: Volkswagen

Volkswagen proto v roce 2019 zařadí do sériové výbavy první modelové řady další komunikační technologii pWLAN, která zajistí výměnu vybraných informací, důležitých pro silniční provoz, mezi vozidly bez ohledu na jejich výrobce.

Přitom dochází k výměně informací jak mezi vozidly (Car-to-Car), tak i mezi vozidly a dopravní infrastrukturou (Car-to-X). Díky tomu lze ještě rychleji než dosud poskytovat účastníkům silničního provozu v okruhu cca 500 metrů upozornění o stavu dopravy, nehodách a ostatních důležitých situacích.

Značkou Volkswagen použitá technologie vychází ze standardu IEEE 802.11p (pWLAN), který byl automobilovým průmyslem zaveden pro přímou komunikaci mezi vozidly navzájem i mezi vozidly a dopravní infrastrukturou a který byl testován na mezinárodních trzích s vozidly různých výrobců.

Pomocí technologie, vyvinuté a schválené speciálně pro požadavky automobilové dopravy, si lze během několika milisekund vyměňovat s bezprostředním okolím důležité informace, upozornění nebo data ze senzorů. Díky tomu se oblast, snímaná vozidlem, rozšíří o několik stovek metrů a řidič „uvidí“ doslova za roh.

Další výhoda pro zákazníky vyplývá z používání frekvenčního pásma, které je speciálně vyhrazeno pro bezpečnost a efektivitu silniční dopravy. Lokálně sdílená data nejsou zaznamenávána centrálně a odpadají jak obvyklé náklady na komunikaci, tak i závislost na pokrytí bezdrátovou telefonní sítí.

Volkswagen se na základě své strategie rozhodl rozšířit sériovou výbavu svých modelů nejen o mobilní telefon, ale také o technologii pWLAN. „Chceme zvyšovat bezpečnost silničního provozu pomocí síťového propojení vozidel a nejefektivnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je rychlé rozšíření společné technologie,“ říká Johannes Neft, vedoucí vývoje karoserií značky Volkswagen. „Důležitá je všeobecně rozšířená technologie, kterou bude používat co největší počet výrobců a partnerů.“

V roce 2019, kdy bude systém uveden do sériové výroby, budou jeho základ tvořit výstražná upozornění a informace o místních a nově vznikajících dopravních rizicích. Nová technologie dokáže v rámci svých systémových limitů rozpoznat, zda se v aktuálním silničním provozu vyskytují potenciální nebezpečí.

Například v podobě nouzového brzdění některého z vozidel, nebo rozpoznají-li senzory vozidla kluzkou vozovku. Tyto informace mohou být během milisekund předávány okolí, aby ostatní účastníci silničního provozu mohli přiměřeně reagovat na nastalé riskantní situace.

Vzhledem k tomu, že efektivita tohoto řešení roste s počtem uživatelů, účastní se Volkswagen aktivně projektů s úřady, ministerstvy dopravy a partnery z automobilového průmyslu a odvětví dopravy. Cílem těchto aktivit je zajistit rozšíření technologie pWLAN jejím uváděním do sériové výroby. Volkswagen zároveň hledá s partnery způsoby, jak vyhovět vysokým požadavkům na ochranu dat (tzn. zpracování osobních údajů).

Jakmile budou technologií pWLAN vybaveny rovněž policejní složky a záchranné služby, mohou řidiči včas dostávat informace o vzdálenosti a směru, z něhož se přibližuje vozidlo s právem přednostní jízdy – často mnohem dřív, než je řidič schopen vozidlo slyšet nebo vidět.

Provozovatelé dopravní infrastruktury v Německu, Nizozemí a Rakousku navíc oznámili, že budou technologií pWLAN vybavovat přívěsy se značením, omezujícím dopravu při průjezdu staveništěm, aby na dálničních staveništích minimalizovali riziko kolizí s vozidly.

Volkswagen pracuje v rámci své cesty k automatizované a kooperující jízdě na tom, aby mohly být v budoucnosti do systému s technologií pWLAN zapojovány i další prvky dopravní infrastruktury (např. semafory) a účastníci silničního provozu. Cílem je další zvýšení bezpečnosti silniční dopravy.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

Ukázka budoucí komunikace autonomních vozů VW:
Passat: Vole bacha radar!
Golf: Kde? A sakra!
Polo: Nemáte jezdit jak střelení.... :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Anonym123

komunikovaťmedzi sebou znamená aj že chytia vírus ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hecknutie a vyrusi sa daju eliminovat este vo vyvoji. A to pouzitim spravneho hardweru a softweru ktory uz pre V2V a V2X existuje a pocita s tymto rizikom. Ja verim ze si toto pani vo VW dobre uvedomuju a ze si robite zbytocne starosti a ze nepouziju standardne platformi ako mate v mobiloch, alebo domacich Wifi rootroch. Nebespecenstvo bude realne v pripade pouzitia napriklad lacnych azijskych technologii, ktore sa zial uz aj v oblasti priemyslu dost hojne udomacnuju, kvoli lakavim cenam. Avsak v automotive vyvoji predpokladam a dufam, ze zostane priorita aspon kvalita za prijatelnu cenu a nie cena za prijatelnu kvalitu.

Kde leží většina optimistů ? :)

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Obrázek uživatele Anonym123

hm, sedel som nedávno v aute na parkovisku medzi domami a nudil sa. zappol som BT na relefóne a PRIHLÁSILA sa mi kia soul. ako dlho by trvalo nudiacemu sa decku pripojiť sa a meniť nastavenia. hoci pri tomto aute sa "nedá nič ovplyvniť". tada to mi kia napísala na otázku ČO.
páni v automobilkách naprieč známym vesmírom kašlú na prioritu "kvalita".
aj "lacná ázia" je mnohokrát kvalitnejšia ako námezdní pracujúci z turecka a ruska.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

presne tak, decko by zmenilo maximalne co... preladilo by radio fun namiesto S1. BT radia nema nic spolocne nastastie s V2V a principailne ani s autom.

Obrázek uživatele Anonym123

dlho pršalo, zasekol si sa.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

napriklad.... ?

Obrázek uživatele Anonym123

si autorom v2v? ak áno, tak sa pochváľ čo a kde si vytvoril, ak nie, tak ver, že ani trabanta by si od vírov neuchránil. a ten ani to rádio nemal.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Trabanta?! Aha, tak okey.

Obrázek uživatele Anonym123

neodpovedal si.
autor?
úspechy?
ochránil by si trabiho pred vírom?
a k veci - tvrdíš, že bt je nepriestupne oddelené od zvyšku auta?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neviem ako v Trabante ale v mojom aute ano.

Obrázek uživatele Anonym123

na tú jednu odpoveď - fakt si to myslíte?
na zvyšok - odpovede nie sú?

Obrázek uživatele Jan Horčík

Jde o komunikaci právě čistě mezi auty, bez napojení do jakéhokoliv centrálního dispečinku. Velmi pravděpodobně půjde o zcela oddělený typ komunikace od zbytku případné konektivity auta. V takovém případě se virus do auta může dostat (snad) jen velmi těžko.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele Kuk

Stačí dát na křižovatku, parkoviště nebo vedle dálnice wifi vysílač a mužete zavirovávat vo 106. Automobilky jsou specialisté na mizernou ochranu vlastních aut, luxusní značky nevyjímaje.
https://www.wired.com/2016/03/fbi-warns-car-hacking-real-risk/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Viry se do aut asi jen tak nedostanou. Ale asi bude jednoduche vysilat klamave informace. Treba ze jede sanitka s majakem a nikde nic nepojede. Semafory skoci na cervenou ve vsech smerech a vsichni budou stat jako kok*ti.
Skodolibost lidi je bezbreha a nebo neuznavanych geniu je plny svet.

Obrázek uživatele Kuk

Speciálně dneska se vám nabouraj do mobilu kde máte originál appku ke svému autu a jste jejich. V moderních autejch je skoro vše řizené fly-by-wire včetně volantu, brzdového a plynového pedálu takže je to na dálku zneužitelné ajncvaj. Nedělejte si vůbec iluze ;D
Svět je plnej manažerů a ajtíků, kteří tvrdili že jejich systém je neproniknutelnej a pak to rozlouskne 12ti letej školák na 5 řádcích kódu a ještě je to právně nepostihnutelný protože využil jen nedokonalost systému :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Do mobilu se muzou dostat. Ale nevidel jsem App ze ktereho by slo ovladat cele auto. Zapnout radio a tak to asi pujde. Staci kdyz auto nebude prijimat zadne pokyny z venci ktere jsou vyhranene kvuli bezpecnosti.

Obrázek uživatele Kuk

Určitě bude strašnej problém takovou appku napsat a pak jí s využitím diskrétních dat z originální apky použit :D
Jeden šikmej hošan z Reggo Apps napsal sám appku do iWatch kterou ovládáte Teslu natolik že můžete přes hodinky použit i summon funkce a od samotný Tesly si nevyžádal ani čárku kódu natož povolení. ;P Appku si můžete koupit na App storu. Dopadlo to tak, že mu Tesla nabídla místo, ale von už má peněz dost z jinejch appek tak to nevzal ;D
Nedělám si iluze, že když se někdo nebude vázat na legální použití napíše daleko nebezpečnejší appku.

Tady na to vzpomíná
https://www.facebook.com/allenapp/posts/10106970796355046

Remote S for Tesla
https://appsto.re/cz/HPVg7.i

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla asi jako jedina ma takove propojeni. Kdyz vyrobce propojeni auta s okolnim svetem nebude podporovat, tak to nikdy nepujde. jsou dva extremy mezi kterymi se to da posouvat. Skoda S 100 a Tesla S/X. Zkuste ridit S-ko z mobilu (Skoda S 100).
A pravdepodobne ma Tesla uz take vic omezeni k rizeni z venci.
Vzajemna komunikace mezi auty jak je v clanku nema nic spolecneho s pridavanim plynu atd.

Obrázek uživatele Kuk

Té jako kdyby jste napsal, že obrázek, textový dokument, email nebo titulky k filmu nemají nic společného s ovládáním počitače :))) Přes všechny tyto věci lze počitač v pohodě ovládnout.
Člověce chápete vůbec o čem jsou sou viry, červy, malawery a podobná havěť??? :D
Právě ta komunikace je jedno ze zranitelnejch míst.

https://www.theguardian.com/technology/2016/sep/20/tesla-model-s-chinese-hack-remote-control-brakes

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To by jste musel zmenit firmware. A to bude jaksi vic zabezpecene.
Kdyby to bylo tak jednoduche prepsat firmware pomoci mobilu, tak by asi uz jezdily Golfy s Autopilotem od Tesly :-))

Jak jsem psal, tak Tesla to propojeni umoznuje, treba aby se dalo zaparkovat pomoci mobilu. Takove hracicky jsou ale nebezpecne a proto to nikdo jiny neumoznuje.

Jina vec by byla, kdyby si nejaky jouda pripojil bezdratovou Obd2 diagnostiku a jezdil s tim celou dobu a byl online. Tam je riziko mnohonasobne vyssi.

Obrázek uživatele Kuk

Auta lze dálkově ovlivňovat nebo i přímo ovládat už nějakou dobu.
Třeba lze sabotovat háknutej Jeep
https://www.youtube.com/watch?v=MK0SrxBC1xs

Nebo Rover lze řídit i z mobilu.
https://www.youtube.com/watch?v=cVbzCrdTg2o

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

... a Putin bude řídit za tebe :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

? kontext putin-vírus-komunikáciaVW

Obrázek uživatele Kuk

Co takhle zapojit mozek? ;D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

čí?
prečo spomínaš putina? myslíš, že podobne ako lenin robí všetko? korčuľuje, má jeden jediný oblek, ale je neustále elegantný, ... pretože knihu o všetkých vlastnostiach lenina som čítal, o putinovi neviem nič.

Obrázek uživatele Kuk

Koukám, že svůj asi nezapojíš když ho nemáš...
Začni konečně sledovat co děje teď a ne to co dělal ten vycpanej syfilitik.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takove zarizeni by mely povinne dostat vsechny kamiony ktere jezdi po dalnici. Byl by to krok ke snizeni zavaznych bouracek.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Viz. náš nedávný článek Nákladní dopravy směřuje k jízdě v konvojích.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Náhodou dobrý článek ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jo ale jen Možná ! a za podmínky že to 2019 neodsunou na 2022 ;) já se přiznávám že sem četl jen nadpis týdle reklamy :DDD ono jak je v nadpise zmíněno klíčový slovo "VW" tak to se mi ježí na zádech a když k tomu navíc i "redakce" tak i naprdeli :)))))DDDDDD_,_,_,_))


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?