Volkswagen HyMotion – auta na vodík z Německa

je na cestě k přerodu z fosilních paliv na . Jde o komplexní úkol, kterého se účastní všechny složky německého průmyslu včetně toho automobilového. A své místo v tom má i vodík.

Koncept Volkswagen Golf SportWagen s pohonem na vodík představený na autosalonu v Los Angeles
foto: Volkswagen

Vodík není dobrým zdrojem energie, ale může být zajímavým úložištěm energie. Německé automobilové koncerny proto patří mezi lídry v oblasti výzkumu vodíkových palivových článků a vodíkových aut.

První komerčně dostupné auto na vodík sice bude Toyota Mirai, ale Volkswagen (ani ) nechtějí zůstat pozadu. Na autosalonu v Los Angeles, kde Toyota samozřejmě prezentovala své auto na vodík v podobě Mirai, představil Volkswagen své řešení zvané HyMotion.

Konkrétně ukázal modely a s přídomkem HyMotion, tedy s pohonem na vodík. Obě de-facto elektrická auta disponují výkonem 134 koní. Elektromotor doplňuje li-ion baterie a vodíkový palivový článek.

Vodík je uložen ve čtyřech nádržích tlakovaných na 10 150 psi uložených v zadní části auta. Společně s li-ion baterií (1,1 kWh) nabízejí dojezd až 500 km na jedno natankování. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne SportWagen během 10 vteřin.

ZAJÍMAVOST: Označení „Hymotion“ používal kdysi také Peugeot pro svůj koncept hybridního skútru

Volkswagen Golf je dnes jediným sériově vyráběným autem na světě, které je k dispozici snad ve všech myslitelných pohonných alternativách. Tedy s benzinovým motorem TSI, naftovým TDI, ve verzi TGI na stlačený zemní plyn () a pochopitelně jako elektromobil a také plug-in hybrid (GTE). Vodíková verze zatím existuje pouze jako koncept, ale uvedení na trh není zcela vyloučeno.

Výše zmíněné podtrhuje skvělou modularitu architektury MQB, kdy Volkswagen dokáže de-facto skládat auto jako stavebnici a nabízet je s kterýmkoliv dnes dostupným typem pohonu.

FOTOGALERIE:

auto Volkswagen Golf SportWagen HyMotion auto na vodík z Německa

foto: Volkswagen

auto Volkswagen Golf SportWagen HyMotion auto na vodík z Německa

foto: Volkswagen

auto Volkswagen Golf SportWagen HyMotion auto na vodík z Německa

foto: Volkswagen
Volkswagen

21 Comments on “Volkswagen HyMotion – auta na vodík z Německa”

  1. Fuj, ten průhled vozem je
    Fuj, ten průhled vozem je teda hnusný. Auto jako kráva a je plně zastavěno technologií pohonu a paliva. Kde je místo pro lidi a náklad navíc, oproti benzínu/naftě? Baterie má být v podlaze, motor v kolech, dobíječka mezi koly a zbytek pro lid a náklad. Prostě chce to změnu myšlení, zlaté elektromobily.

    1. Za tohle uvádění
      Za tohle uvádění zastaralých nebo imperiálních jednotek bych taky trhal hlavy. Aneb, my tu přeci běžně měříme tlak v librách na čtvereční palec, že…

      Mimochodem zajímalo by mě, kolik lidí ve skutečnosti ví, že opravdový průměrný kůň má ve skutečnosti výkon asi jen třičtvrtě fyzikálního koně a tudíž i z tohohle hlediska je kilowatt logičtější jednotka 😉

        1. Ano, to je další problém
          Ano, to je další problém téhle jednotky, že existuje tzv. mechanická a metrická koňská síla. I když se od sebe liší jen asi o 1,5 %.

          Navíc paradoxní na tom je to, že jednotku kůň zavedl sám James Watt, aby tím zákazníkům lépe přiblížil výkon svých parních strojů, jenže pro její stanovení nevzal skutečného koně, ale poníka používaného pro pohánění žentourů v dolech a řekl si, že kůň bude mít o polovinu větší sílu, jenže ten ji má ve skutečnosti větší asi jen o 30-40 %, takže vlastně vznikla tak jednotka nemající s koněm nic společného 🙂

          IMHO používat dnes koně jako jednotku výkonu je naprostý nonsens.

          Ale ono to zní tak frajersky prohlásit, že mám pod kapotou 200 kobyl. On totiž přepočet na kilowatty už nezní tak působivě 😉

  2. Prosím vás, nedávejte
    Prosím vás, nedávejte vodík do souvislosti s obnovitelnými zdroji energie. Vždyť dnešní výroba vodíku představuje větší ekologickou zátěž než výroba a spalování benzínu. Ukládání energie do vodíku je vzhledem k účinnosti tohoto procesu plýtváním energií a tudíž taktéž neperspektivní.

      1. Vodík se vyrábí ze
        Vodík se vyrábí ze zemního plynu. Jiné zdroje, které by byly ekonomicky relevantní v průmyslovém měřítku, nejsou známy.

        Termodynamický limit účinnosti ideálního palivového článku je 83%. Dnešní vyrobitelné články jsou na 50%. Oproti tomu lithiové baterie dnes dosahují účinnosti 90%. Z hlediska ztrát energie by tedy vodík jakožto médium pro ukládání energie měl opodstatnění jen v případě, že by vstupní formou energie nebyla elektřina, ale něco jiného (např. sluneční záření) – viz např. http://www.ekobydleni.eu/energie/bakterie-vyrabejici-vodik-o-krok-blize-palivu-budoucnosti. Toto je ovšem ve fázi základního výzkumu a o průmyslovém využití nemůže být řeč.

        Obhájci vodíku by měli důsledně dokládat důležitá čísla (ekonomičnost, účinnost). Odstrašujícím příkladem budiž projekt UNIDO-ICHET v Turecku – viz http://www.ekobydleni.eu/energie/turecky-ostrov-bozcaada-vyrabi-elektrinu-z-vodiku. Elektřinou z fotovoltaiky vyrábějí vodík v palivovém článku a pak z vodíku zpátky elektřinu. Oproti lithiové baterii tak přijdou o dvě třetiny vyrobené elektřiny.
        Z UNIDO reportu vyplývá, že Turecko ve vodíku utopilo už 23 mil. USD (viz http://www.unido.org/fileadmin/user_media/About_UNIDO/Evaluation/Project_reports/Unido-ICHET.PDF). Za tuto cenu mohli mít 98 MWh baterii, což je 74x větší kapacita než má vodíkové úložiště na ostrově Bozcaada.

    1. A zas jedn z tech co hledaj
      A zas jedn z tech co hledaj problem tam kde neni kdy uz konecne lidi pochopi ze tlakove nadrze v autech sou bezpecnejsi nez jakekoliv jine od benzinu az po baterky protoze jak je psano vyse zvladnou i srazku s vlakem a opravdu v tom nej extremu jen vyletej z auta nekam jinam ale to uz je fuk protoze to uz je auto na madru nekde pod vlakem 🙂

      1. Ja žádný problem nehledam
        Ja žádný problem nehledam anonyme. Ja mam aspon nejake provozni zkušenosti jak s vodikem tak s cng. A je rozdil jestli to je tlak 200 anebo 700 baru. A jak psali vyše o efektivite prozatim ani nemluve. Jen to bude tezke lidi přesvědčit. Uz cng je obcas problem lidi přesvědčit ze to je bezpecne. Stlacit neco na 200 je pohoda ale na 700 je hodne energeticky narocne. Jinak jezdim jak elektro tak cng a s vodikem jsem jel s tlakem jestli si pamatuji dobre na 450 Baru.

        1. Dobrá jen to vyznělo jako
          Dobrá jen to vyznělo jako všechny ostatní remci na tlakové nádrže sám sem majitel lpg auta ale zkušennost mám jak s cng tak elektro a vodíkové sem měl taky čest už jednou řídit ikdyž asi jen 5 min 🙂 a popravdě nebál bych se ani nukleárního pohonu protože to co eu pustí nasilnice je bezpečné víc než jít pešky po ulici 🙂

          1. Jo to je pravda, ze kdyz je
            Jo to je pravda, ze kdyz je auto nove tak je vse bezpecne, ale bude to platit i u 10 rocneho auta na vodik? Vim v jakem stavu vypadaji hadice a spojky v autech na lpg. Vodik ma tak male molekuly, ze je potreba dokonaleho tesneni. Jinak mel jsem moznost videt horet vodik, teda nevidel jsem ho protoze plamen nema zadnou barvu takze ani nevidite kde to hori. Pouze jde slyset hluk unikajiciho plynu.

            1. Ano je pravda že čas se
              Ano je pravda že čas se podepíše navšem a proto sou všude bezpečnostní ventyli nevím sice jak sou natom různé druhy ale v každém případě zarží větší únik třeba prasklá hadice a to nemluvím otom že na vodík nebude asi hadice že a že lpg je jen přestavba a ani nemusí plnit tak náročné zkoušky jako tovární auta na cng nebo na vodík kde to vše bude pořádně kontrolováno a navrženo a ta troška vodíku co může kdyžtak uniknout z hadice bud nic neudělá protože hned odletí a nebo to udělá jen malé bum ale to udělá aj bouchlá pneu od požáru obzvláště rezervní kola to dělaj rádi protože seu postupně ohřívány a nestihnou se propályt 🙁 ale ty sou kevšemu uvnitř auta a ne venku. Prostě sem názoru že se není čeho bát a to co se dostane na silnice bude vždy dost bezpečné a popravdě by mě zajímalo v kolika případech smrtelnejch nehod bouchla nějaká bomba v autě když byla montována pořádně a ne zahradní hadicí nádopa na pb vařič 🙂 mám dojem že to číslo bude menší než počet usmrcených dětí do 2 let 🙁

                1. No lpg dneska’kontrolujou
                  No lpg dneska’kontrolujou asi jako benal a naftu vubec no a v uzavrene garazi je jedno jestli ti unikaj vypary z benalu nebo lpg,vodiku,cng proto ty garaze maj met to odvetravani aby toto nenastalo 🙂

                2. Co je to benal? tohle palivo
                  Co je to benal? tohle palivo neznám 😉

    2. Přeji Škodovce aby se jí
      Přeji Škodovce aby se jí ve vodíkovém programu dařilo nebýt na chvostu! Jejich elektromobily a hybridi jdou v ČR na dračku tak jako VW-e. Je dobře, že dnešní děti mají možnost volby mezi prioritami životních potřeb. Není dobudováno jedno a začíná se s druhým.

Napsat komentář