VIDEO: Vesmírný letoun Skylon

Možná jste už o vesmírném letoun Skylon slyšeli. Nepochybně totiž způsobí revoluci v letech do vesmíru. O pohon tohoto unikátního letounu se starají, jak jinak, hybridní proudové-raketové motory SABRE.

Skylon náklad do vesmíru dopraví 5x levněji než klasické rakety.
foto: Reaction Engines

Letoun Skylon startuje jako klasické letadlo. Po dosažení výšky 26 kilometrů a rychlosti Mach 5 (5x rychlost zvuku) se motory uzavřou a místo atmosferického kyslíku začnou využívat tekutý kyslík z nádrží. Cesta na nízkou oběžnou dráhu (dál se bohužel letoun nedostane) je volná.

Během jednoho startu dokáže Skylon dostat do vesmíru až 30 lidí
video: YouTube

Reaction Engines

6 Comments on “VIDEO: Vesmírný letoun Skylon”

    1. Trochu mylné vývody na
      Trochu mylné vývody na základě správných informací.

      USA nevyvýjí „státní“ systém, protože přešla na „outsourcing“, který má dodat nové nosiče a systémy. Do tém doby volý buď nákup od Rusů nebo použijí staré nosiče (sice redundantní, ale oba na různé použití).

      Takže ve výsledku vyvýjí nové nosiče…

      1. Já psal ULA (United launch
        Já psal ULA (United launch alliance), ne USA!

        USA spoléhá na SpaceX o kterém se už zmínil kolega Jolinar. I já SpaceX velice fandím. S tou „recyklací“ raket ale opatrně, zatím se to jenom testuje, sám E. Musk říká že to nemusí vyjít. I kdyby to ale šlo jen při některých misích tak to bude super…

        A ten Skylon je zatím hlavně teoretický projekt, což že článku skoro neni znát. Tvrdit že to je jasná revoluce je teď hodně odvážné, počkal bych aspoň na první praktické zkoušky motorů Sabre.

        1. Takže to řeknu jinak, aby
          Takže to řeknu jinak, aby jste chápal jak to funguje.

          ULA je Lockheed Martin and Boeing, ten vyvýjí rakety když si to objedná vláda spojených států (viz podobně letadla F22 a F35), kdy OBĚ firmy dostanou zaplaceno za vývoj a vyhraje „lepší“ řešení. Tedy POKUD VLÁDA USA NEOBJEDNÁVÁ ULA NEVYVÝJÍ = nelze jí vyčíátat rezignaci na vývoj = nepochopení stylu jaký platil do příchodu jiného systému, kdy toto je přímo na soukromé firmě, kde si vláda objednává už jenom a pouze službu…

          Takže NE nemáte pravdu, vláda USA nerezignovala, jenom přešla na jiný model, kdy vše dělá soukromá firma a NASA je „odstavena“…

          A uznávám poslední větu, kdy „koncepty“ nejsou vývoj, ale jenom práce „kreslíře“ ve volném čase používané pro PR.

          1. Uznávám že máte pravdu,
            Uznávám že máte pravdu, ULA těžko bude vyvíjet nový nosič bez objednávky.

            Technicky i ekonomicky je ale totální blbost že provozujou 2 nosiče skoro stejných schopností, oba se tím hodně prodražujou. Jen Delta sice má Heavy verzi, ale je šíleně drahá, radši bych viděl dovyvinutý Atlas Heavy. Ale politický tlak je tam víc než ekonomika, zrovna teď si ideologicky nemůžou dovolit aby jejich zatím hlavní nosič lítal na ruských motorech…

            Snad už brzo bude Falcon 9 Heavy… 27 motorů na prvním stupni, to je solidní počet, a hlavně bude několikanásobně levnější než nosicě ULA.

Napsat komentář