VIDEO: úžasná kvantová levitace

Jan Horčík - 21 Říjen 2011

Studenti z univerzity v izraelském Tel-Avivu se prezentovali na konferenci ASTC 2011 s efektním experimentem. Jde o tzv. magnetickou levitaci, kdy nechají supravodivý materiál levitovat nad magnetickým pásem. Mohla by taková technologie otevřít cestu k létajícím autům?magnetická levitace supravodivost

Supravodivost a magnetická levitace
foto: Itay Kishon

Supravodivost není nic nového. Jde o jev kvantové mechaniky, při kterém materiál neklade žádný odpor průchodu elektrického proudu a vypuzuje ze svého objemu magnetické siločáry, čímž odpuzuje vnější magnetická pole a při průchodu proudu sám kolem sebe vytváří velmi silné magnetické pole.

Právě tohoto principu studenti využili, když vzali krystal safíru a pokryli ho 1 mikrometr silnou vrstvou keramického YBa2Cu3O7-x. Následně tuto vrstvu zmrazili na -185°C, čímž se z něj stal supravodič. A supravodiče a magnety se, jak už víme, nemají rádi – říká se tomu Meissnerův efekt.

Díky tomu může supravodič jakoby plout ve vzduchu nad magnetickým polem, jako ve videu. Jedním z hlavních směrů výzkumu je dnes najít takový supravodič, který si supravodivé vlastnosti zachová i za pokojové teploty.

Magnetická levitace se dnes běžně využívá v případě rychlovlaků Maglev.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jen ať si hrajou s magnetickými poli. Je spousta věcí, kterým vědci o Zemi nerozumí a jak jsem zjistil, podobné "zázraky", o kterých je tahle debata, magnetické pole jaksi vytěsňují. Abysme si tu planetu s přibývajícím množstvím těchto hraček nepřepólovali vlastním přičiněním.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ale to s mag. polem země nic nedělá píšou tam že je to nad elektromagnetickou deskou a odpuzuje to siločáry vycházející z té desky... gravitaci takhle ještě nikdo nepřekonal

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1. Ta sila, je tak slabá ze nema ziadne prakticke vyuzitie myslim ze uz cca 30 rokov. 2. Pripodobovanie k antigravitacii a tomu podobnym javom je zavadzajuce, pretoze antigravitacny jav nie je mozny. 3. Buducnost je v uplatnovani a uchovavani aktivneho elektromagnetizmu, chemickych premenach, a podstatne neskor v biologickom inzinierstve. 4. Aj tak tu vsetci pomrieme a neostane po nas ani smrad.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jen tak pro doplnění - žádný z rychlovlaků Maglev nevyužívá Meissnerův efekt pro magnetickou levitaci. Tento jev je příliš slabý pro udržení těžké vlakové soupravy. Většina vlaků využívá obyčejné elektromagnety na trati a ve vlaku pak elektromagnetické závěsy se servo-stabilizací nebo elektrodynamickou stabilizací. Vše bez použití supravodičů.
Japonci pak vyvinuli tzv. JR-Maglev, kde se používají supravodivé cívky, ale ani ten nepoužívá Meissnerův efekt pro levitaci. Supravodivost je zde použita pro vytvoření velmi silného magnetického pole, které elektromagnetickou indukcí vytvoří protipole v cívkách umístěných ve trati. To zajistí jednak levitaci vlaku, ale také jeho stabilizaci na trati.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Což o to, technologicky by takové vznášející se auto nad magnetickou vozovkou bylo možné vyrobit, ale finančně je to samozřejmě utopie. Myslím že docela stačí za kolik stavíme 1 km dálnice dnes.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

je to ''hudba''-buducnosti-ktoru uz my nezazijeme-kedy si ludia nebu svoje ego dobijat vojnami,a zabomysimi spormy

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neviem čo je na tomto také úžasné. Otvorím si svoju encyklopédiu vedy a techniky z roku 1988 (ktorá je mimochodom určená pre deti do 12 rokov) a niekde na 15-tej strane nachadzam presne takuto istu fotku. Supravodivý materiál vznášajúci sa nad ´´magnetom´´.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station