VIDEO: světový unikát - první let elektrické multikoptéry

Jan Horčík - 02 Listopad 2011

Trojice konstruktérů z německé společnosti e-volo uskutečnila koncem minulého měsíce světově první pilotovaný let elektrické multikoptéry. Unikátní stroj je vybaven 16 elektromotory a pro přistání využívá balón na cvičení.elektrické letadlo Multicopter

Co by se asi stalo, kdyby se jedna vrtule uvolnila, nebo rozlomila?
foto: e-volo

Tým e-volo sestává ze tří kolegů: Thomas Senkel je duchovním otcem celého konceptu pilotovatelné elektrické multikoptéry. To on je zodpovědný za celou mechanickou a elektrickou konstrukci stroje.

Senkelovou specialitou jsou právě výzkum a vývoj elektrických pohonů a ultralehkých strojů a letadel. Navíc je nadšeným paraglidistou a pilotem . Dalším členem týmu je Stephan Wolf, který vyvinul software pro řízení multikoptéry. Alexander Zosel je nadšený paraglidista a letový instruktor.

Ve společnosti e-volo už tahle trojice dříve vyvinula několik prototypů robotických létajících dronů. Nikdy ale nebylo možné je přímo řídit. Multikoptéra je právě v tomhle ojedinělá.

Světově první testovací (veřejně známý) let pilotované elektrické multikoptéry proběhl na letišti v jihozápadním Německu. Proběhl úspěšně – multikoptéra se vznesla, popolétla pár metrů a bezpečně přistála. Senkel si letové vlastnosti svého stroje pochopitelně pochvaloval.

Multikoptéra je konstrukčně zjevně mnohem jednodušší než klasická helikoptéra. Údajně dokáže přistát dokonce i když selžou až čtyři rotory. O řízení celého stroje se stará komplexní software, který upravuje otáčky každého motoru dle potřeby a pilotova přání.

V současné době dokáže multikoptéra zůstat ve vzduchu od 10 do 30 minut podle zatížení a kapacity baterií. O tom jak vysoko dokáže vystoupat se nic nepíše, ale v aktuální verzi asi příliš vysoko ne. Stejně tak bohužel neznáme náklady na její sestrojení, ale podle videa asi zas tak velké peníze nebudou.

Tým společnosti e-volo v současné době pracuje na komerční verzi pilotovatelné multikoptéry. Doufají, že ji budou moct nabídnout za dostupnou cenu už během několika let. Zajímavá alternativa například pro rogalo, co říkáte?

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vrtule sa neutrhávajú len tak pre nič a za nič. To nie sú len tak ledajaké plastové vrtuľky do hračiek.
Doporučujem navštíviť stránku firmy, ktorá to skonštruovala.
Inak len tak mimochodom sa podobné stroje používajú na fotografovanie a filmovanie - je to neporovnateľne lacnejšie ako použitie klasického vrtuľníku a hlavne tichšie.
Jediné, čo mi na tomto zariadení chýba je riadenie kolektívu na rotoroch. Riadeni len otáčkami je nebezpečné, nedovoľuje použiť autorotáciu pri núdzovom pristátí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tedy to je slušný hazard sedět v rovině, nevím kolika, rotujících vrtulí a čekat až se některá z nich utrhne a proletí ním jako projektil.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station