VIDEO: pohled do historie elektromobility BMW

Jan Horčík - 29 Březen 2012

Bavorská automobilka BMW, resp. její internetová televizní stanice, připravila krátké video, které nabízí diváků pohled na historii vývoje elektromobility. Věděli jste například, že na autosalonu ve Frankfurtu v roce 1991 představilo BMW hybrid BMW E1?auto hybrid BMW E1 1991 autosalon Frankfurt

BMW mělo k dispozici prototyp hybridního vozu E1 už v roce 1991, tedy dlouho předtím, než Toyota uvedla na trh svůj Prius
foto: BMW

Hybridní auto BMW E1 bylo vybaveno malým spalovacím motorem a elektromotorem o výkonu 32 kW. Dojezd auta na jedno nabití baterie činil 160 km. Nevýhodou hybridního auta byla životnost baterie, která činila pouhých pět let.

Jako spalovací motor využilo BMW čtyřválec z motorky BMW K1100 s výkonem 82 koní napojený na manuální pětistupňovou převodovku. Auto mohlo jezdit jak čistě na elektřinu, tak na kombinaci spalovacího a elektrického pohonu.

Hmotnost auta byla pod 910 kg díky využití hliníkových a plastových částí. Čtyřmístné auto bylo vybaveno ABS a rekuperací brzdné energie. Max. rychlost byla 128 km/h. BMW E1 se samozřejmě nikdy nedostalo do výroby.

Zpět na HybridPřidat komentář

Videli ste už nový koncept BMW i8 spyder? Mohlo by byť zaujímavé napísať niečo aj o ňom. Podľa mňa je to veľmi podarený plug-in hybrid.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

citujem "BMW E1 se samozřejmě nikdy nedostalo do výroby."

Preco samozrejme?!? Ved tento a dalsie clanke len dokazuju, ze automobilky uz pred 20mi rokmi disponovali tym, co nam teraz prezentuju ako absolutnu novinku!

Ako pisali uz Jacques Bergier a Louis Pauwels v Jitro Kouzelnku, vsetko uz raz bolo vynajdene. Len znovu objavujeme, to co tu uz raz bolo.

Problematická bola vtedy životnosť batérií. Napríklad aj prvé koncepty GM Impact (ev1) v roku 1990 mali batérie, ktoré sotva vydržali 32 000 km. Dnes to so životnosťou batérií v elektromobiloch ako iOn tiež nie je nič extra - 7 az 8 rokov. Ale aj to je vlastne pokrok. Lenže v GM Impact stála sada batérií pre dojazd 200 km 1500 USD. "Líthiovka" v iOne stojí viac ako polovicu ceny celého auta.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mám dotaz Marklu Němče, když ty baterky tehdá byly tak nepoužitelné, FAVORIT vydržel cca 10let, pak se davali nové trakční(dle popisu uživatelůú. Co francouzké elekromobili? Cca v té době 91-95 se prodávali, a dost jich jezdí na tehdejší baterky ještě doteď kdy je začali kvůly dojezdu a staří vyměňovat za lionky(ať fe4 či jiné, dle popisůl uživatelů, ale i firem).

Takže poznámky batzerky "tehdá nic nevydrželi" jsou formou urban legent. Fakta hovoří jasně, auto-elektromobily které v té době přeci jenom někdo vyrobil toto vyvrátili (netvrdím o dojezdu na jedno nabytí).

Tady bych čekal větší přehled než někdo začne psát pohádky a další na tom rozvíjí další myšlenky. K výdrži dnešních baterek se nevyjadřuji, bo to nemůže s principu vědět výrobce/pouze má předpoklad) natož někdo tady na fúru aby mohl direktivně napsat "vydrží max 7-8let"

O Favorite a PSA-čkach som nič nehovoril. Spomínal som GM Impact, BMW E1 a Peugeot iOn. Skrátka, keď odborná literatúra udávala životnosť batérií pre Impact na 30 000 km, tak sa nemáme o čom baviť. Všeobecne je výdrž olovených akumulátorov v elektromobiloch asi 4 roky. Ak sa nejazdí tak často a auto najazdí do roka 5000 km (pričom sa akumulátory udržiavajú nabité), je jasné, že tých 10 rokov vydržia. Ale aj keď bola ich výdrž malá cena nových batérií bola výrazne nižšia než u dnešných EV typu iOn. Nehovoril som o nepoužiteľnosti, ale o krátkej životnosti, čo je určitý rozdiel.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tedy příteli, kde jsi ráčil absolvovat obecnou školičku?

Lithiovka tolik nestojí, to se jen snaží automobilky odůvodnit proč jsou elektromobily tak drahé. Kdokoli si může koupit Lithiový akumulátor s kapacitou jakou má iOn, za méně než 150 tisíc. Automobilka to musí být schopna vyrobit za polovinu, ale proč by to prodávala tak levně když nemusí.

Ja som na ev-power.eu našiel batérie, ktoré vrátane BMS systému stoja 12000 USD. Poznáte nejaké lacnejšie? Ďakujem.

Trefa, ale za 12000 USD tam dostanete skoro 32kWh bez BMS ... iOn má polovinu kapacity. Při sériové výrobě BMS nemůže stát ani 1/10 ceny akumulátorů.

Možno že by nebolo zlé aspoň teraz používať striedavé motory s nižším napätím, miesto tých hodnôt okolo 300V použiť napríklad len 96V. Tým pádom by stačilo menej článkov väčšej kapacity, a teda aj menej BMS modulov. Pretože 45 USD za článkovú jednotku a 500 USD za zbernicu je predsa len trocha dosť.

Tohle se dá řešit konvertorem z nižšího napětí na vyžší.

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012, jen 1-f 3,6kW


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil