VIDEO: Lit Motors C1 - prototyp gyroskopické elektromotorky

Jan Horčík - 01 Červen 2012

Česko-švýcarský projekt Peraves Monotracer je dnes především hračka pro bohaté. Tvůrci elektromotorky C1 ze společnosti Lit Motors chtějí jít naopak cestou praktického dopravního prostředku. Už v polovině roku 2011 slibovali prototyp a ten je konečně hotov.elektromotorka Lit Motors C1

Takhle nějak si v Lit Motors představují finální verzi své elektrické motorky
foto: Lit Motors

Původní specifikace krytého elektrického motocyklu (neboli hezky česky "") hovoří o dojezdu 240 km, zrychlení z 0 na 100 km/h během šesti až osmi vteřin a při výrobě 10 000 kusů ročně ceně kolem směšných $16 000.

Takové byly představy tvůrců v roce 2011. Dnes je samozřejmě vše jinak. Lit Motors mají k dispozici první prototyp, který předvedli redaktorům magazínu Wired. Prototyp je skutečně jen prototyp – jakási pojízdná laboratoř na které budou dál stavět.

Výrobní model bude mít airbagy, infotainment a všechny další prvky, které byste si mohli v kryté elektromotorce představit. Bude mít také dva elektromotory, nikoliv pouze jeden v předním kole jako má prototyp. Stabilitu elektromotorky zajišťují dva gyroskopy, takže stroj dokáže stát sám o sobě na msítě, nepřeklopí se v zatáčce a údajně ani po slabším nárazu.

Lit Motors, mladá společnost ze San Franciska, Kalifornie, si představuje, že v roce 2014 uvede na trh konečný produkt. Ten má mít proti původním předpokladům dojezd až 320 km, max. rychlost 192 km/h a cenu začínající na $24 000. Do dvou let by ale údajně mohla spadnout na těch vysněných $16 000. To jsme zvědaví, ale přejeme jim to!

elektromotorka Lit Motors C1

A takhle zatím vypadá funkční prototyp
foto: Lit Motors

Zakladatelem Lit Motors je původně automobilový designér a nyní podnikatel Daniel Kim. "Design motorek a skútrů se nezměnil za poslecních 60-70 let. Snažím se proto postavit úplně novou architekturu," řekl v rozhovoru pro magazín Smart Planet. Jeho cílem je zaplnit s C1 mezeru mezi motocykly a .

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

O kolko by bola cena nizsia, keby namiesto gyroskopov (novej, v praxy malo overenej technologie, rozumej drahej) pouzili vysuvacie pomocne kolieska ako ma Svajciarsko-Cesky Monoracer?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslím že by to levnější nebylo, ale ztratilo by to veškerý kouzlo. Ono to ovládání dálníku ze švýcar není až tak intuitivní, jak by mohlo být u C1 díky setrvačníkům. Toto řešení má hodně výhod, divím se že se ještě neobjevilo

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Když ony se ty kolečka vysunují při velmi nízkých rychlostech, kdy při - např. kličkování mezi auty v kolonách - prostě překážejí. S vysunutými bočními kolečky se Monoracer rozměrově dostává na úroveň třeba Citroenu C1, který ovšem odveze 4 lidi, při obdobné spotřebě a daleko nižší pořizovací ceně...


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil