VIDEO: Konečně! Elektrické létající auto

Jan Horčík - 28 Květen 2013

Produktový designér s krásným jménem Witold Mielniczek přichází se splněným snem mnoha lidí: elektrickým . Škoda, že jeho rozměry jsou jen pár desítek centimetrů. Do budoucna ale Mielniczek plánuje možnost postavit podobný stroj také pro dopravu lidí.auto b kvadrokoptéra auto na dálkové ovládání

Kvadrokoptéra a auto na dálkové ovládání zároveň
foto: B/Witold Mielniczek

V Británii usídlený, původem pravděpodobně polský, vynálezce a konstruktér svůj nejnovější stroj pojmenoval prostě “B”. Jde o revoluční hybrid, který v sobě kombinuje na dálkové ovládání a kvadrokoptéru. Jedinečný systém pohonu své novinky si chce nechat patentovat.

Výhodou hybridního řešení, kdy se stroj na dálkové ovládání může podle potřeby chovat buď jako auto, nebo jako létající kvadrokoptéra, je v možnosti překonávat prakticky jakékoliv terénní překážky. Do budoucna chce dokonce Mielniczek přidat i schopnost plavit se na vodě!

Ve vzduchu i na zemi

Obrovská kola mají průměr 220 mm. Díky tomu si stroj dokáže poradit i s velmi obtížným terénem. A ten se kterým si už neporadí prostě přeletí. B dokáže, jako každá jiná kvadrokoptéra, vertikálně vzlétat a přistávat. Na jedno nabití vydrží v akci až 15 minut.

Stroj je vybaven HD kamerou s rozlišením 1280×720 pixelů. Co je ale další výjimečnou vlastností, tou je odolnost stroje. Velká kola jsou totiž pružná a fungují jako pomyslné nárazníky, když se v při jízdě nebo za letu náhodou něco pokazí.

Nebo v případě, že nejste právě zrušní letci a přistání se vám prostě nepovede. Hlavní tělo B je vyrobeno z odolného polykarbonátu. Do budoucna si konstruktér B představuje, že by stroj mohl sloužit například jako průzkumné zařízení.

Skutečné létající auto?

Dokonce ale přemýšlí o zkonstruování B v lidském měřítku. Jeho využití si pak představuje např. v oblasti motokrosu, případně jako záchranný vehikl.

auto b kvadrokoptéra auto na dálkové ovládání

foto: B/Witold Mielniczek

Celý projekt “B” Witold Mielniczek umístil na oblíbenou crowd-sourcingovou službu Kickstarter, kde se snaží vybrat 86 500 liber na další rozvoj projektu. Zatím vybral 26 503 liber a do konce mu zbývá 36 dní.

Mielniczekovi můžete pochopitelně přispět i vy. Podle výše svého příspěvku (minimum je 1 libra) pak dostanete např. plakát, tričko, skládací kit samotného B, případně už složený stroj – v různých verzích. Chcete-li nakonec obdržet finální, složenou verzi a prostě začít jezdit/létat, musíte přispět 400 librami (v přepočtu tak model vyjde na nějakých 12 000 Kč).

auto b kvadrokoptéra auto na dálkové ovládání

foto: B/Witold Mielniczek

V současné době ještě vynálezce pracuje na aplikaci pro smartphony s pomocí které bude možné B ovládat, plus by rád stroji umožnil přisávat se na zdi. Paráda!

Kickstarter
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honYa

A jaká je ochrana vrtulek před bočním nárazem, třeba právě do těch kmenů stromů na videu? Jinak pěkný koncept.

---

honYa

Obrázek uživatele Jan Horčík

Vrtulky drží při jízdě stále v jedné pozici a jsou taktéž slušně ohebné.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


e-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil