VIDEO: jak by mělo vypadat ovládání aut

Ovládání aut je tragické. Desítky let stagnující systém ovládání, ke kterému pouze časem přibyly desítky nesrozumitelných čudlíků, nutně potřebuje z gruntu promyslet. Nelehkého úkolu se ujal designér Mattheus Krenn. Podívejte se jak se mu to povedlo.

Návrh zcela nového uživatelského rozhraní pro auta z dílny designéra Mattheuse Krenna
foto: Mattheus Krenn

Není náhodou, že Mattheus Krenn pracuje jako designér mobilních aplikací pro společnost Cue. Tu, společně s její aplikací – osobním asistentem, před pár měsíci koupila společnost Apple. Uživatelské rozhraní aplikací na chytrých telefonech patří minimálně po designové stránce nutně k tomu nejpokročilejšímu, co dnes lze v oblasti UX (user experience) najít.

Auto je vedle domu pro většinu lidí nejdražší produkt, jaký si ve svém životě pořídí. Je pak doslova k smíchu, že produkt za stovky tisíc či dokonce miliony korun nabízí ovládání řádově horší, než kdejaký mobilní telefon v kapse řidiče v ceně několika tisíc (viz. náš test Lexus GS 300h.

Automobilky sice v posledních letech naskočily na módní vlnu dotykových obrazovek a podobných „trendy“ vylomenin. Jenže jejich implementace je ve výsledku ještě horší, než kdyby nechali na místě stará dobrá fyzická tlačítka. A ovládání hlasem? Mobily a tablety se znovu mohou leda tak smát.

Jak upozorňuje Greg Kumparak z magazínu TechCrunch, firmy jako Google nebo Apple si naštěstí uvědomují jak obrovská příležitost se jim právě tady nabízí. A tak se logicky snaží své systémy (v podobě upravených mobilních systémů iOS a Android) do aut implementovat.

Doufejme, že inspiraci budou čerpat i u Mattheuse Krenna a jeho krásném a funkčním konceptu uživatelského rozhraní pro auta, které prezentuje v následujícím videu.

7 Comments on “VIDEO: jak by mělo vypadat ovládání aut”

  1. Mně se to zdá jako pěkná
    Mně se to zdá jako pěkná blbost. Už na ipadu se mi zdá gesto, kde používám najednou víc než 2 prsty, docela krkolomný a nechci ho používat. Tady navíc člověk nebude vědět jak to celý ovládat, dokud se to nenaučí a nezapamatuje si počet prstů na různý operace a navíc si pamatovat vzdálensot prstů, no to je pěkná blbost. Na základní operace jako hlasitost, teplota je prostě nejlepší mít velkej knoflík a trefím ho i poslepu, protože je jinak velkej než ten vedle třeba na klimu. Mám to tak v autě a nechci nic jinýho. Ovšem na multimediální systém – hudba a navigace/mapa – a na měně používaný funkce (jako třeba kompetní nastavení a přizpůsobení chvování auta), to bych pak bral akovej dotykovej tablet, to zase jo…

    1. Kolik lidí by toto
      Kolik lidí by toto řešení bavilo. Nemám na mysli předvádění se – v ČR stále převažuje opatřování si spíše ojetin než nových vozidel. Zeptejte se řídících sousedů, kolik by jich vyměnilo řízení svého vozidla za „řidiče slečny Daisy“??? A to je právě případ začudlikovaných vozidel. Mnoho řidičů se přiznává, že řízení vozidla používá i jako odreagování odběžných starostí.jak by se tito řidiči odreagovávali v robotických vozidlech nebo vozidlech s řidičem???

      1. Nenazval by som to
        Nenazval by som to odreagovanie, podla seba je to uvolnenie, ista forma relaxu, ako ked si zahrate hru ktora bavi. v minulosti to bolo mozno jazdenie na koni.

        nakoniec, pesi ludia si malokedy uvedomuju ze cesty boli urobene pre auta, a asfaltovy chodnik pri ceste je tam prave vdaka autam, vodicom. napriek tomu sa chovaju rizikovo, pesi maju pocit prednosti alebo nepisaneho prava, idem ja, nieco ako matka s kocikom.

        preto je tento relax, resp. odreagovanie sa rizikove. ze sa strcia auta navzajom je len vecna skoda.

        kategoria sama o sebe su mladici co este nie su na konci embrionalneho vyvoja, a protrebuju dokazovat (bojovat) nejakym sposobom silu, nieco ako.. je pravdepodobnejsie ze vam do jedla flusnu ak su to dvaja mladici, nez ak je iba sam ..urcite ste si niekedy objednali pizzu.. 🙂

        1. trochu Vás poopravím –
          trochu Vás poopravím – cesty a silnice nabyly stavěny a budováný pro auta ale pro spojení mezi lidmi. A to ještě dlouho před Stevesonovou parní lokomotivou a Watovým parním strojem. Beru to, že z vás promluvilo neznalost mládí, každý se uvolňuje jinak, někdo alkoholem, někdo sexem někdo cestováním. Jízda čímkoli po komunikacích opravdu vyžaduje soustředění a odložení ostatních starostí na jinou pozdější dobu. Stres a rozladěnost většinou zvyšují agresivitu a potlačují sebekontrolu a sebekritičnost.

Napsat komentář