VIDEO: Elon Musk představil DragonRider

Technologický guru Elon Musk představil novu kosmickou loď DragonRider. Stroj dokáže dopravit do vesmíru až sedm astronautů a poté přistát pomocí vlastních raketových motorů na zemi s přesností helikoptéry.

Elon Musk představuje DragonRider v hlavní montážní hale SpaceX v Hawthorne.
foto: SpaceX

První nepilotovaný let DragonRideru je naplánován na konec roku 2015. První pilotovaný na polovinu roku 2016.
video: LiveStream

Hlavní technickou zajímavostí je osm malých raketových motorů umístěných po obvodě vesmírné lodě. Motory dokáží bezpečně usadit DragonRider prakticky kdekoliv na planetě. Není tak problém vrátit se na kosmodrom, odkud loď startovala do vesmíru.

8 Comments on “VIDEO: Elon Musk představil DragonRider”

  1. Jen pro zajímavost
    Jen pro zajímavost dodávám info, co jsem vyhledal jinde.

    Dragon V2 od SpaceX obsahuje řadu inovací,které předbíhají konkurenci o několik kol:

    1, Nejvýznamnější je použití/vyvinutí maličkého výkonného motoru SuperDraco, který má uváděný tah 71kN. Dragon jich má po stranách zabudovaných 8ks. Takže pokud by pracovaly všechny na maximum, vyvinou na tu malou kapsli tah až 55 tun (víc jak 550kN). Při tom obrovském tahu pohodlně zajistí únik od explodující rakety při startu. Umožní přistávat na pevné zemi, anebo i Měsíci, asteroidu, na Marsu…

    2, Ablativní štít PICA-X vydrží až 10-ti násobné použití před tím, než se bude muset zrenovovat. A přežije taky návrat vyšší rychlostí, takže lze letět z Měsíce, Marsu.

    3, Použití 4 dotykových displejů z Tesla Model S na ovládacím pultu pilota 🙂

      1. Palivo je uloženo v dolní
        Palivo je uloženo v dolní části kapsle po obvodu ve sférických nádržích – uvádějí, že je použit monomethylhydrazin a jako okysličovadlo oxid dusičitý, které se vznítí v momentě smíchání – palivo není kryogenní, není třeba chladit. Vnitřek kapsle by se neměl nějak výrazně přehřívat při průchodu atmosférou (narozdíl od tepelného štítu).

        Tradičně chlazené jsou trysky motorů – k tomu se používá právě palivo dřív než se dostane do spalovací komory. Spousta lidí si neuměla představit, jak správně zkombinovat tepelný štít a raketové motory dohromady. Kdyby ty raketové motory trčely nějak výrazně z boku kapsle nebo by byly vespod, tak by prostě nevydržely průchod atmosférou. SpaceX to vyřešil elegantně zabudováním motorů do pláště v místě, kde už tok ionizovaných plynů při vstupu do atmosféry není nijak zásadní. A rozšířil tepelný štít až k těm motorům.

Napsat komentář