VIDEO: elektromobil Renault Fluence ve stanici pro výměnu baterií

Jan Horčík - 21 Únor 2012

Společnost Better Place začala koncem ledna dodávat v Izraeli zákazníkům první elektromobily Renault Fluence Z.E. Ačkoliv tamní stanice pro výměnu baterií nebudou otevřeny veřejnosti dříve než v červnu, britský blogger jménem Brian měl možnost si jednu vyzkoušet. Podívejte se na video.auto elektromobil stanice pro výměnu baterií video

Stanice pro výměnu baterií Better Place je zcela automatizovaná, podobně jako automyčka

Better Place je izraelsko-americká společnost, která v oblasti elektromobility sází namísto rychlo-dobíjení na stanice pro výměnu baterií. Cena vybudování jedné takové stanice je kolem $500 000. To je několikanásobně víc než na kolik vyjde jedna dobíjecí nebo dokonce i rychlodobíjecí stanice.

Jediným výrobcem elektromobilů, který dnes podporuje výměnu baterií, je Renault, konkrétně model Renault Fluence Z.E. Výměna baterie v elektromobilu podle videa trvá přibližně šest minut. Podle Brianových dojmů je celý žážitek podobný jako v automyčce – auto najede na automatický pás a dál už se o něj stará robot.

Ten auto nadzvedne, odšroubuje stávající baterii a našroubuje novou. To vše je možné především díky tomu, že si auto kupujete samostatně a baterii si k němu navíc pronajímáte. Bohužel, cena takového pronájmu je poměrně vysoká.

Po Izraeli, kde se systém Better Place začíná v těchto měsících rozšiřovat, má přijít na řadu Dánsko. Tam bude měsíční pronájem baterie stát od 199 do 399 euro. Cena samotného elektromobilu Renault Fluence Z.E. je v Dánsku stanovena na 27 496 euro včetně DPH. V hrubém přepočtu asi 687 400 Kč.

Tak nevím nevím, jestli je Better Place skutečně životaschopný koncept. Zatím z cenového hlediska příliš perspektivně nevypadá a jako mnohem lepší možnost se jednoznačně nabízí nákup klasického elektromobilu jako Citroen C-Zero nebo Nissan Leaf.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tých 27 000 je za samotný elektromobil bez batérií, alebo s batériami? Pretože ten prenájom sa mi k tomu zdá dosť drahý.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Bez baterií, samozřejmě. A skutečně, je to pořádně drahé. Proto také máme o světlé budoucnosti Better Place pochybnosti.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to je naozaj veľa. V Nemecku som našiel v autobazároch nejaké zabehnuté kusy (do 10 000 km) za ceny okolo 30 000 € bez DPH aj s batériou, takže názor, že Better place nemá budúcnosť zdieľam :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dokonca sa teraz pozerám, niektoré sú aj za 22 000 bez DPH.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station