VIDEO: elektromobil Audi vydává zvuk jako Knight Rider!

Jan Horčík - 10 Duben 2012

Elektromobily i hybridní auta jsou tichá. Je to jejich obrovská výhoda, ale zároveň nebezpečí pro chodce či cyklisty. Podle některých nových zákonů tak budou muset i elektrická auta povinně vydávat zvuk. Audi se na to pilně připravuje.

Elektromobil Audi R8 e-tron si na ulici rozhodně nespletete
foto: DAA Heathrow/Ultra PRT

Audi si pro tvorbu zvuku k elektromobilům řady e-tron a předně k modelu Audi R8 e-tron pozvalo profesionálního zvukového inženýra a skladatele, Rudolfa Halbmeira. Ten si ke spolupráci přizval ještě dvojici Axel Bombach a Dr. Lars Hinrichsen. Jak už to tak v Německu bývá, tihle puntičkáři neponechávají naprosto nic náhodě.

“Mezi hudbou a zvukem auta nakonec není mnoho rozdílů,” říká Halbmeir. “Věřím svým instinktům a musím zkoušet nové nápady a odhadnout kam mě zavedou.”

Zvuk auta je čistě emocionální, nikoliv intelektuální záležitost. Zvuk vysílá signály jak ven, chodcům a kolemj(e)doucím, tak i samotnému řidiči uvnitř auta. Nízké frekvence vyvolávají pocity síly a mohutnosti, zatímco frekvence ve středním pásmu zase připomínají sportovní hbitost.

Audi R8 e-tron tedy ddo rychlost 30 km/h vydává precizně navržené zvukové efekty, které dokáží přesně reagovat na to co auto právě dělá. Zvuky vycházejí ze 40W reproduktoru umístěného na spodu auta. Nad 30 km/h už dělají dost rámusu samotné pneumatiky, ačkoliv o přesné hranici se zatím v Audi diskutuje.

“Dobrý zvukový design je velmi komplexní záležitost,” komentuje novinku Dr. Ralf Kunkel, šéf akustiky v Audi. “V průběhu let jsme nasbírali spoustu cenných zkušeností. Naučili jsme se mimo jiné jak zesilovat příjemné frekvence a naopak tlumit ty nepříjemné,” doplňuje.

Unikátní futuristický zvuk, který elektrické vozy Audi vydávají, je bude na ulici činit vpravdě nepřehlédnutelnými. Teď ještě aby začaly mluvit! Nebo létat....

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobry den,
Uz par rokov sledujem clanky na internete,ohladom vyvoja elektromobilov,ci uz v Europe,Azii alebo v Amerike, kde by som vysoko ocenil napr.vyskum v oblasti baterii s vysokou hustotou elektrickej energie a nasledne, samotny dojazd automobilu az do 800 km, co sa nam javi,ako neskutocnost a zaroven, velky uspech tejto doby.Mna osobne zaujima, skutocna financna uspora,ako majitela elektromobilu, oproti uzivatelom automobilov, jazdiacich na fosilne paliva, a aky cas,bude potrebne stravit pri dobiti v dobijacich,rozvodnych centrach, napr. pre baterie s vykonom 150-300 kW a viac ? My, vsetci dobre vieme, ze cas su peniaze,a preto zdrzavanim sa pocas jazdy niekolko hodin v dobijacich centrach pre baterie, by nikoho nejako extra, velmi nepotesilo. A preto, ma napadla jedna zaujimava myslienka, ze kazdy mobilny prostriedok, ci uz to je elektromobil,elektrobus, motocykel, tank, lietadlo a ine, nebude uz zavisle od dobijacich stredisk, ale bude potrebovat iba pravidelnu servisnu prehliadku, po jazde napr. 10-15,000 km, alebo pripadny servis pri nejakej inej technickej poruche.Velmi rad, by som svoje myslienky zrealizoval do praxe so serioznou spolocnostou ci firmou, zaoberajucou sa prave touto problematikou, vyvoja elektromobilov.S pozdravom, J.L.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zní to skoro jako trolejbus.. :)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?