VIDEO: Češi vyvíjejí robotické auto, které řídí samo

Jan Horčík - 27 Září 2011

Nejen Google a Volkswagen stavějí auta, která řídí sama. Robotické auto se vyvíjí také v České republice. Jde o projekt RoboAuto. Stojí za ním skupina odborníků a akademických pracovníků v oblasti softwarového vývoje a umělé inteligence se zájmem o technologie automatického řízení automobilu. Cílem je vytvoření provozuschopné verze automobilu s plným řízením pomocí počítače.auto Česká republika robo auto

Co byste říkali na Škodovku, která řídí místo vás?
foto: RoboAuto

RoboAuto je akademický projekt. Nestanovuje si za cíl vytvořit opravdu plnohodnotně řízené vozidlo, ale spíše vybudovat platformu, na které lze testovat různé nové metody snímání okolí, řízení automobilu apod.

Prvotní cíl je vytvořit osobní automobil osazený snímači okolního prostředí, který s pomocí GPS dokáže nezávisle na člověku projet stanovenou trasu a přitom se vyhýbat překážkám. Projekt je realizován pod hlavičkou FIT VUT Brno, nicméně jeho členové pocházejí jak z univerzitního světa, tak i z komerční sféry, kdy pracují na projektu ve svém volném čase.

Tým má prozatím k dispozici dva malé prototypy robotických vozítek, kterými se prezentuje na nejrůznějších robotických soutěžích. Aktuálně se robotickému autu Quido podařilo zvítězit na soutěži RiE 2011 (Robotics in Education) ve Vídni.

Celkem se soutěže účastnilo sedm českých týmů a jeden ze Slovenska. Tedy žádný z Rakouska…?! Quido zvítězil s poměrně značným náskokem 642 bodů před týmem Eduro s 618 body. Soutěž si podle účastníků získala pozornost množství kolemjdoucích, "od malých dětí až po důchodce", na procházce nádherným Türkenschanzparkem.

Na závěr starší video druhého vozítka ze soutěže Robotour 2009:

VTM, RoboAuto, Robotika.cz
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station