VIDEO: americká armáda a její flotila robotických nákladních aut

TARDEC je speciální výzkumná divize americké armády, která se zaměřuje na vývoj a výzkum velkých dopravních prostředků. Aktuálně odtamtud připutovalo video, ze kterého vás nejspíš bude pořádně mrazit. Skynet je blízko!

Robotická nákladní auta americké armády
foto: TARDEC

Na videu z produkce TARDEC a spolupracující firmy Lockheed Martin je vidět trojice obrovských armádních nákladních aut. Všechna čtyři auta jsou zcela autonomní – jde o plně robotické vozy, které nikdo neovládá z kabiny ani vzdáleně. Auta fungují zcela samostatně. Stačí prostě zadat rozkazy a auta je plní.

Video ukazuje, jak si poradí s provozem ve malém městském centru, jak reagují na překážky a dopravní situace. Test konvoje proběhl v texaském Ford Hood a čtyřminutové video bezesporu dokáže vyvolat mrazení v zádech.

Tyhle obří trucky sice ještě nejsou vybaveny zbraněmi, ale americká armáda už dnes roboty vybavené aktivními zbraňovými systémy testuje. Co až jimi vybaví i takhle velká vozidla? Plně automatizované armády robotů pak dokážou operovat prakticky bez zásahu lidské ruky – ta útok/obranu jen naplánuje.

Na každém autě na videu je vidět LIDAR na kabině, který zajišťuje komplexní přehled o prostředí okolo aut. Podle manažera celého projektu si auta v testech vedou zatím více než dobře. Je to dobrá nebo špatná zpráva?!

23 Comments on “VIDEO: americká armáda a její flotila robotických nákladních aut”

  1. Rozjetý náklaďák-dítě
    Rozjetý náklaďák-dítě co vběhne na silnici za míčem.
    Rozjetý náklaďák-plná ulice demonstrantů za lidská práva.
    Rozjetý náklaďák-hliněné domky vesničanů co celý život tráví v těžařské lokalitě.
    Rozjetý náklaďák-zcela autonomní.Tudíž odpovědný a nesoucí odpovědnost.
    „No já jsem sice přikázal zrychlený přesun ale netušil jsem že to vyhodnotí takto.“
    Postavíme Rozjetý náklaďák před soud a odsoudíme ho ke ztrátě starého softu 🙂
    Tak to se vojákům opravdu povedlo.
    Navíc z venku vypadají jako obyčejné.
    Skutečný maniak vypadá zcela obyčejně.

    1. Myslíte, že by řidiče
      Myslíte, že by řidiče vozidla odsoudili za usmrcení dítěte, které vběhlo do cesty, když ani počítač nedokázal zastavit včas? V takovém případě by sice řidič měl výčitky do konce života a zničený život, ale dítěti by to život nevrátilo.

      Mě se líbí, jak tu lidé poukazují na různé možnosti nehody a odpovědnosti ale neuvědomují si, že počítač má mnohem rychlejší reakce v řádech milisekund. Tomu se běžný řidič nedokáže vůbec vyrovnat. A pokud dojde k nehodě, pak by jí se 100% pravděpodobností nedokázal zabránit ani řidič.

      1. Ale zde se diskutuje o
        Ale zde se diskutuje o vojenských prostředcích.
        A proto také celý svět hledá odpověď na otázku, kdo je vlastně odpovědný za robotické vojenské prostředky při ničení lidských životů – např. při používání bezpilotních prostředků a usmrcení civilistů, které je běžně považováno za válečný zločin.

        1. Ludia vy si to predstavujete
          Ludia vy si to predstavujete ako „hurvinek valku“.
          Autonomnost neznamena, ze poviete: „Hentu krajinu mi dobyte!“ A velitel ide na dovolenku. Pripodobnil by som to skor k autickam na dialkove ovladanie. S tym, ze to dialkove ma „v ruke“ pocitac. Ide o drobne ukony, ako prevez henten naklad tamto, alebo vylez hentam na kopec a odtial odpal tamtu budovu.
          Uznavam, ze v rukach armady je kazda technologia nebezpecna (citaj zneuzita) no skoro vsetko mali najprv vojaci az potom sa to dostalo do civilneho zivota.
          A samozrejme netreba zabudat ze tato technologia „zachranuje zivoty americkych vojakov“! 🙂

          1. A co se bude dít, až se
            A co se bude dít, až se takové robotické prostředky dostanou do rukou teroristů a mafie? Zase tak drahé asi nebudou. A pak v některých částech světa nebude bezpečno na zemi, na vodě, pod vodou ani ve vzduchu. To už potom nebude jen „hurvínkova válka“ ale půjde o technologii přímo ohrožující naše životy!

    2. počítače dnes už
      počítače dnes už ovládajú omnoho dôležitejšie veci ako autá, to len ľudia čo zaostali v stredoveku si to nedokážu ani predstaviť. Myslíte si, že kto skôr urobí chybu, počítač ktorého program bol vyvíjaný celé roky práve na určenú činnosť, má bleskové reakcie, najrôznejšie senzory alebo unavený človek, ktorý má plnú hlavu svojich problémov a v prípade nebezpečenstva má zareagovať v zlomku sekundy?

        1. človek sa dokáže
          človek sa dokáže správať horšie ako robot, to sme sa už presvedčili vo všetkých doterajších vojnách, všade kadiaľ prechádzal front sa diali aj vojnové zločiny, vraždenie, znásilňovanie, vypaľovanie, rabovanie. Zato robot sa bude riadiť presne rozkazmi velenia a nebude zabíjať len preto, že mu prepne v bedni. Jediný problém by som videl v hackovaní, ale ak budú fungovať ako samostatné jednotky tak hacknúť ich nebude také ľahké.

    1. Je treba nejdrive trochu
      Je treba nejdrive trochu premyslet, hned me napadly 2 duvody:
      1) Je mnohem levnejsi instalovat systemy zajistujici autonomni rizeni do jiz existujiciho vozidla, nez kvuli toho stavet nove (bez svetel, apod.)
      2) Pokud se podela autonomni rizeni (vypadek ridiciho systemu, poskozeny lidar, pripadne jine senzory), je vozidlo stale jeste pouzitelne. Jiste, jezdit se da i bez zpetnych zrcatek a svetel – ale proc to demontovat, rozhodne to nebude nejdrazsi soucast vozidla.

      1. jedním z takových
        jedním z takových úspěšných a spolehlivých zařízení je např. pasivní radiolokátor Tamara vymyšlený, postavený a odzkoušený v období „studené války“ (následně zatracovaný), a v dnešní době po technickém zdokonalení s úspěchem provozovaný na mnoha civilních letištích po celém světě pod názvem ERA (vojenská verze je VERA), který úspěšně vyrábí stejnojmenná česká společnost v Pardubicích.

      2. Naprosto nesouhlasím.
        Naprosto nesouhlasím. Armáda má špičkové technologie jenom proto, že má obrovský rozpočet. Dám Vám příklad – roční rozpočet NASA je 18 miliard dolarů a roční rozpočet US army je 550 miliard. To znamená, že NASA má rozpočet rovnající se pouhým 3,2% rozpočtu armády. Přesto NASA vysílá robotické sondy na Mars, podniká výpravy ke kometám, asteroidům a dalším planetám, podílí se na provozu ISS a vyvíjí špičkové technologie nejen pro vesmír, ale i pro civilní letectví, robotiku, informatiku atd…
        Představte si, jak by poskočilo dobývání vesmíru, kdyby se rozpočty vyměnily.
        V armádě jde na výzkum pouze nepatrná část rozpočtu, zbytek spolyká provoz celé té obrovské mašinérie letadlových lodí, letadel, raket atd. A i ta malá část rozpočtu je využita velice neefektivně, ve srovnání např. s výzkumem na univerzitách, kde i s minimálními prostředky uskutečňují významné objevy. Jakákoliv armáda je jenom černá díra na peníze a zároveň ostudný doklad toho, že ani ve 21. století není lidstvo schopno řešit si své problémy mírovou cestou.

        1. Ano, v tomhle souhlasím,
          Ano, v tomhle souhlasím, ale my jsem se asi nechopili, špatně jsem se vyjádřil. Soukromý sektor není schopen ufinancovat něco takového. Tedy rozhodně ne tak rychle jako armáda. Ta to vyzkoumá, provede nezbytné úpravy a soukromý sektor už dostane předžvýkanou verzi.

          Je pravdou, že nákladově armáda asi až tak efektivní není. I když co já vím, možná je. Moc do toho nevidím a myslím, že kromě generálů a členů kontrolních orgánů do toho nevidí nikdo.

Napsat komentář