Vídeň připravuje nákup osmdesáti autobusů na alternativní pohon

redakce - 24 Duben 2020

Vídeň dlouhodobě sází na elektromobilitu. Letos se proto na pořízení 82 autobusů na elektrický a vodíkový pohon.Všechna nová vozidla budou cestující vozit nejpozději do roku 2027. Celková investice přesáhne 50 milionů eur. Součástí příprav je i aktuální test elektrobusu eCitaro.<br />

Všechna nová vozidla budou cestující vozit nejpozději do roku 2027. Celková investice přesáhne 50 milionů eur. Součástí příprav je i aktuální test elektrobusu eCitaro.
foto: © Wiener Linien/Manfred Helmer

Dvanáctimetrové eCitaro obsluhuje od 22. dubna do 6. května pravidelnou linku mezi centrem Vídně a palácem Schönbrunn. Vídeňský dopravní podnik už stejný model s kapacitou bezmála 90 pasažérů na stejné trase testoval v lednu 2019. Protože se ale odvětví elektrických pohonů dynamicky vyvíjí, rozhodly se Wiener Linien zkušební provoz zopakovat s vylepšeným vozem.

„Jen když adaptované vozidlo detailně prozkoumáme v provozu s cestujícími, zjistíme, zda vyhovuje našim vysokým požadavkům,“ vysvětlil ředitel dopravního podniku Günter Steinbauer.

„Wiener Linien patří k evropským průkopníkům e-mobility. Už v roce 2013 jsme na dvou linkách v centru zavedli provoz pouze osmimetrových elektrobusů. Nyní je stále důležitější, abychom nasadili i standardní autobusy s tímto ekologickým pohonem,“ dodal Steinbauer.

Výrobce slibuje efektivnější využití kapacity baterií

Podle výrobce Mercedes-Benz snížilo nové eCitaro spotřebu energie a i ve vysokých letních teplotách slibuje dojezd alespoň 150 kilometrů bez dobíjení. Dopravní podnik plánuje dobíjet v garáži, vůz půjde nabít i pomocí střešního sběrače.

Oproti Citaru s motorem Euro-VI navíc výrobce avizuje o 40 procent nižší spotřebu pro vytápění, větrání a klimatizaci. Vozidlo také ukládá brzdnou energii.

82 bezemisních vozů do roku 2027

Wiener Linien připravují pro rok 2021 zakázku na 62 standardních autobusů s elektropohonem a dalších deset s vodíkovými palivovými články. V roce 2024 vypíše Wiener Linien zakázku na malé elektrobusy na centrální linky, kde už jezdí elektromidibusy od roku 2013.

První nové bezemisní autobusy ve Vídni vyjedou roku 2023 a nejdéle do čtyř následujících let se vídeňská flotila rozšíří o všech 82 kusů. Očekávané investiční náklady přesáhnou 50 milionů eur.

Na jihu Vídně ve čtvrti Siebenhirten pro elektrobusy vyroste kompetenční centrum a samostatná garáž. Na severu města v garáži Leopoldau zase dopravní podnik zřídí vodíkovou čerpací stanici. První vodíkový autobus by měl dorazit na testování v červnu letošního roku.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

Smutné. Vídeň udělá s vodíkem v busech stejnou kravinu, jako svého času Ostrava udělala s CNG. Jediná plnička CNG na kraji města v Martinově. Takže všech 112 CNG busů po každé směně hezky jelo až 20 km z jednoho okraje Ostravy na druhý a pak zase až 20 km nazpět, aby mohlo druhý den naplněno vůbec fungovat. Ta frekvence prázdných CNG busů přes mosty ve Svinově tam a zpět, to bylo neskutečné. To jsme tu měli dva roky a nikdo za to dodnes nevisí. Pak se teprve otevřela druhá plnička na druhém konci města.
Na Hranečníku, tam kde shořela ta spousta elektrobusů a plynobusů. Protože parkovaly vedle sebe. Jakmile elektrobus začal při nabíjení díky závadě hořet, ohřál vedle stojící plynobus a ten bezpečnostním ventilem vypustil ze střešních zásobníků všechen CNG. Byl z toho nádherný dlouhý plynový plamenomet, který po cestě zapálil další CNG busy a elektrobusy. A bylo vymalováno.
Jsem zvědav, jestli to opravdu ve Vídni provedou. U okružní linky s tím problém nebude, ale pro postupný přechod všech busů na vodík?
Přitom stejně jako v Ostravě tam mají mraky tramvajových trolejí, měníren a točen, tedy míst pro průběžné nabíjení elektrobusů spousty.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

OFF:Proc potrebujeme porad nejaky nouzovy stav? Nouzový stav zavedly následující státy: Česká republika, Itálie, Maďarsko, Belgie, Rumunsko, Bulharsko, Kypr, Francie, Lotyšsko, Lucembursko, Estonsko, Litva, Portugalsko a Španělsko.
Vladni troubove se preci placaji po zadech ze nejsme na tom tak spatne jako prave ty staty co maji nouzovy stav. U vetsiny statu se to da ospravedlnit nakazovou situaci. U Madarska to je vic touha po diktature. Takze u nas nepotrebujeme zadny NS, ale obycejna opatreni jako v DE.

Dopravní podnik hl. m. Prahy rozšíří během příštího roku svoji flotilu o 14 nových elektrobusů : https://zdopravy.cz/dpp-vypisuje-prvni-soutez-na-elektrobusy-koupi-jich-ctrnact-do-vrsovickych-garazi-47324/

---

Václav Pokorný

Obrázek uživatele Kuk

Konečně.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

To je jen dalších z letitých keců. Korupční naftová mafie si rybník sama nevypustí.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

off
Tak prej korona prokázala, že naftový rakovinomety za koncentraci NO2 ve městě nemůžou a prej se maj šupem vrátit do měst prptože je prej používaj hlavně důchci, aby se dostali k dokotoroj... mno to je zase guláš. A jak to vypadá se změnou v koncentrací mikroprachu a jinejch jedovatech sajrajtů? O tom už článek nemluví.

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/emise-stuttgart-brno-nox-no2-dusik-limity.A200417_094059_automoto_fdv

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Je to dezinformační Hoax. Píšu a dokládám to tam v diskuzi. https://chmibrno.org/blog/2020/04/10/snimky-z-druzice-sentinel-5p-aneb-zmena-koncentraci-no2-oproti-roku-2019-cr-evropa-svet/ Fos. elektrárny snížily produkci jen částečně, zatímco doprava je omezená výrazně (odhadem o 90%) produkce NOx a dalších emisí se celosvětově snížila velmi výrazně. Odhadem, produkce NOx v nouzovém stavu klesla na 20-30%.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Jan Veselý

Trochu jsem oprášil svou němčinu a našel jsem tenhle článek. Tam tvrdí, že v prvním kvartálu roku 2020 (tj. kvartálu, kdy jsou obvykle nejvyšší koncentrace) klesla průměrná koncentrace NO2 na dopravní stanici ve Stuttgartu (kde jsou obvykle nejvyšší hodnoty) pod 40 ug/m3. Loňský průměr téhle stanice měl být 53 ug/m3, předloňský 71 ug/m3.

Takže ke významnému snížení došlo. Stuttgart je v údolí, mohou tam hrát i jiné vlivy, například lokální topení. Hodně lidí je doma a asi víc topí, i těch vlivů může být vic. Samozřejmě, očekával bych, že se hodnoty na hlavních tazích ve městech dostanou na nižší úroveň. Chtělo by to spočítat, kolik NOx vypouští kotle na vytápění. Pokud by toho bylo příliš mnoho, tak bude potřeba se zaměřit i na ně (katalyzátory). NOx, jsou silně skleníkové plyny, které mají dlouhou periodu cyklu (dle ČHMÚ cca 120 let), N2O je poměrně stabilní - nerozkládá se tak snadno a je 200x účinnější skleníkový plyn než CO2.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Jan Veselý

Stejné hodnoty v únoru a v březnu (i při jiné intenzitě dopravy) se dají snadno vysvětlit extrémně větrným únorem (viz zde).
Je to stejná lež, jako když PR oddělení ArcelorMittalu svého času vydalo prohlášení, že v roce 2008, kdy jejich ostravská fabrika jela naplno, a v roce 2009, kdy jeli na cca 50%, byly stejné koncentrace prachu (PM10) na stanici po větru od fabriky. Jen jaksi opomněli říct, že zima 2008 byla extrémně teplá, zatímco zima 2009 byla studená.
Je to stejná lež, jako když popírači klimatické změny tvrdí, že se neotepluje, protože jsou teď stejně teplé roky jako byl rok 1997. A neřeknou, že rok 1997 byl svého času extrém všech extrémů a dnes to je průměr.

Obrázek uživatele Kuk

Našel jsem tento článek.
https://www.focus.de/auto/news/diesel-fahrverbote-kaum-verkehr-trotzdem-schlechte-luft-corona-entlarvt-fahrverbote-als-sinnlos_id_11866874.html

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

A já ještě tenhle:

https://www.focus.de/auto/news/diesel-drama-stuttgart-schafft-seinen-feinstaub-alarm-ab-fahrverbote-bleiben-trotzdem_id_11888497.html

Jak vidno, jde o vytvoření určitého protitlaku. Ony kroky německých zelených nejsou vždy úplně racionální, takže tohle je zase na druhou stranu. Jakkoli, ve článku se asi úmyslně nevysvětluje ono záhadné prudké snížení emisí na zašátku výjimečného stavu a pak ono postupné zvyšování koncentrací NOx. Každé dítě přitom přijde na to, že nejspíš přestal foukat vítr a pak jiní znečišťovaté (kotle na ovřev vody) převzaly svojí roli. Naopak tam mysticky zamlžují a tvrdí, že se to musí přezkoumat, ale hlavně podat žalobu na DUH. Mě to celé přijde padlé na hlavu.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Kuk

Díky.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Tak každé výsledky z úplně nového měření (taková situace tu opravdu dlouho nebyla) svádí k rychlým závěrům. Záleží o co nám jde. Jestli potvrdit svůj předpoklad (což je vrozená lidská vlastnost), nebo se dobrat skutečné závislosti. Třeba právě z pohledu vlivu činnosti člověka na klima a ovzduší je tato situace s coronavirem "darem z nebes". Je tak třeba teď v krátké době nasbírat co nejvíce dat, ale jejich interpretaci a následná opatření si můžeme dovolit neuspěchat a několikrát je ověřit, na rozdíl od opatření vůči viru.

Já bych byl s interpretací opatrný a zaměřil se na vztahu k ostatním extrémním vlivům, kterými v tomto případě jsou sucho a bezvětří. Zejména pokud i průmysl v dané oblasti je významně utlumen + zima byla teplá a emise NO2 přesto narostly proti stavu za plného provozu. Tj někde se to naměřené NO2 muselo vzít.

Nenarostly, klesly a to výrazně. Je to hoax. K tomu článku jsem nedohledal ani zdroj (to Německo).

---

hariprasad

OFF. Nove opatreni pro cesty do zahranici delal Jara Cimrmann. Na prokazani o neinfekcnosti staci si nechat udelat pred odjezdem test v CR a ten test pokud nebude starsi 4 dnu, bude uznan pri navratu. Co to ma za vypovidaci hodnotu? Asi jednu jednotku Babis.

Obrázek uživatele Kuk

Babiš:
"Zachránili jsme tisíce mrtvých."

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Asi je chtel nekdo snist.

Obrázek uživatele Kuk

Haldoví voliči ANO.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Každej zachráněnej důchodce před covidem vyšel na 500 mil. Kč, mezitím zemřelo tisíce lidí jen na rakovinu. Tohle by si měl každý poslechnout, jak velký cirkus tady Babiš dělá.

https://www.facebook.com/groups/177911665596024/permalink/2771215656265599/

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Radovan

A to už pominu další sviňárnu v řadě - zavřete povinně firmy a náklady si hraďte ze svého. Noste povinně roušky a ještě si je za svoje kupte nebo sami ušijte. Mějte povinně desinfekci a štíty a ty si kupte ze svého. Pro ježdění do práce přes hranici se pravidelně co 14 dní testujte (nyní 1x měsíčně) a lékaře si sežeňte sami a zaplaťte hezky 2-3 tisíce za 1 test ze svého.
To se nám to zachraňuje, když to jiní krvavě platí.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil