Velké vodní baterie v Česku za pololetí zvedly výrobu téměř o čtvrtinu

redakce - 04 Srpen 2020

Více než 650 GWh elektřiny dodala v letošním 1. pololetí do sítě trojice přečerpávacích vodních elektráren ČEZ – Dlouhé stráně, Dalešice a Štěchovice II. Za posledních 10 let se využití velkých přečerpávacích vodních elektráren v Česku zdvojnásobilo

Za posledních 10 let se využití velkých přečerpávacích vodních elektráren v Česku zdvojnásobilo
foto: ČEZ

Využívání přečerpávacích elektráren stále roste. Jen za letošních prvních šest měsíců vyrobily „přečerpávačky“ více energie než za celý rok 2008. Stále stoupá i počet uskutečněných startů, meziročně se zvedl o 2,4 %.

Přečerpávací elektrárny slouží v energetické soustavě jako velké baterie schopné pokrývat jednorázovou poptávku po energii a jejich využívání každoročně roste v souvislosti s pokračující decentralizací energetiky a s růstem kapacit kogeneračních jednotek a obnovitelných zdrojů.

Ještě důležitější než absolutní objem výroby v přečerpávacích elektrárnách je jejich schopnost a stálá připravenost vyrovnávat nedostatek či naopak přebytek elektřiny v celé síti a pomáhat tak čelit případnému black-outu.

Trio přečerpávacích elektráren provozovaných Skupinou ČEZ v České republice dodalo v letošním 1. pololetí do sítě celkem 652 GWh elektřiny. Za celý loňský rok vyprodukovaly přečerpávací vodní elektrárny více než 1,17 TWh, jen za prvních šest letošních měsíců tak už mají vyrobeno přes 55 % tohoto objemu.

Nárůst využívání těchto zdrojů je vidět v dlouhodobějším srovnání: oproti roku 2009 se loni výroba v přečerpávacích elektrárnách zvýšila o více než 90 % a např. jen za letošních prvních šest měsíců vyrobily „přečerpávačky“ více energie než za celý rok 2008.

„Naše energetická soustava potřebuje přečerpávací elektrárny stále častěji k vykrývání výroby, resp. nevýroby z obnovitelných a dalších malých zdrojů. Velkou roli hraje také vyšší úroveň obchodování s vyrobenou elektřinou v době denních cenových špiček. Naplno se přitom využívá schopnosti těchto zdrojů najet na plný výkon do dvou minut,“ komentoval výsledky ředitel divize klasická energetika společnosti ČEZ Ladislav Štěpánek.

„Díky modernizačním investicím uplynulých let v řádu stovek milionů korun, které se projevují ve zvýšené efektivitě a v prodloužené životnosti všech tří elektráren, jsme schopni uvedené náročné požadavky plnit,“ doplnil Petr Maralík, ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s.

Energetická soustava ČR využívá přečerpávací elektrárny díky jejich flexibilitě. V době přebytku elektrřiny v síti (především v noci, ale v posledních letech stále častěji i v průběhu dne) se voda čerpá z dolní nádrže přečerpávací elektrárny do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu naopak vyrábí elektrická energie.

Elektrárny tak slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V rámci jednoho přečerpávacího cyklu dokáží všechny tři dohromady „napumpovat“ do české energetické sítě až 5,9 GWh.

O zvýšeném nasazování přečerpávacích elektráren svědčí i rostoucí počet uskutečněných startů, a to jak v čerpadlovém (z dolní do horní nádrže), tak i v turbínovém režimu (voda míří z horní nádrže na turbínu).

Letos od ledna do června vykázaly přečerpávací elektrárny 3 198 najetí, ve stejném loňském období startovaly celkem v 3 124 případech. Vzhledem k nejvyššímu počtu soustrojí připadl nejvyšší počet startů PVE Dalešice. (pozn. – vyšší růst počtu najetí nebyl možný kvůli v květnu zahájené dlouhodobé odstávce PVE Štěchovice II)

Veškeré vodní elektrárny ČEZ v České republice, které slouží jako významný doplňkový zdroj schopný rychlého najetí na plný výkon a operativního vyrovnání okamžité energetické bilance v elektrizační soustavě ČR, vyrobily v prvním pololetí zhruba 1,1 TWh elektřiny. Za celý rok 2019 to bylo úhrnně 2,2 TWh.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Nebýt v minulém tisíciletí toho, že soudruch rozhod a postavily se mmj Dlouhé stráně, tak po sametu se nic takového postavit nemůže bo těch soudruhů je mnoga, co do toho chtěj mluvit :-((

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující při rychlosti 25tkm/rok (již pětkrát jsem nabil do plna během 40+tkm).

Obrázek uživatele Jan Veselý

Může, ale je to těžší. I tak se staví dálnice, cyklosteszky, elektrárny, inženýrské sítě všeho druhu, ...
Souhlasím s tím, že by se z toho mohla udělat menší pakárna, ale pořád to vnímám jako lepší případ než byla etatistická bezohlednost za komančů i za demokratů na západě v minulosti.

Hodně deště, hodně vody, hodně peněz

To se to ČEZu podniká, když do vyrovnávání špiček v síti nikoho jiného nepustí!
A nejen tam.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele ozana

ERU je žába na prameni.

---

Sbírka na zadržení zločince č.1
http://amp.gs/bArR

Свободy Алексею Навальнomy!
Свободy Раманy Пратасевичy!

Sprosté debily ignoruji.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol