Vědci z Pardubic pracují na nanomateriálu budoucnosti pro katalyzátory

Jako první na světě bude moci pardubická společnost Pardam s.r.o. vyrábět supermoderní materiál revoluční technologií, kterou se jejím odborníkům podařilo vyvinout ve spolupráci s výzkumníky z chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice.

Materiál bude možné použít jako nosič pro katalytické nanočástice, což umožní konstrukci unikátních katalytických filtrů pro spalovací motory.
foto: Nerivill, licence public domain

Nový materiál v podobě vlákenného sorbentu dokáže podle výzkumníků excelentně ochránit proti vlhkosti jakýkoliv materiál a zároveň dokáže velmi dobře zachytit různé nežádoucí látky ze vzduchu. Výzkumníci z Pardubic tvrdí, že podobný projekt ještě nikdo ve světě neřešil.

„Společné projekty výzkumných pracovníků s odborníky z praxe jsou velmi efektivní. Do výzkumu jsou rovněž často zapojování i studenti, kteří mohou aktivně pracovat na prakticky zaměřených výzkumných úkolech a následně vidět hmatatelné výsledky své práce, což je pro ně motivací na dráze výzkumu a vývoje setrvat,“ konstatoval předseda Technologické TA ČR Petr Očko.

„Právě takové projekty má smysl podporovat i v následujícím šestiletém dotačním období Technologické agentury ČR, které letošním rokem začíná,“ dodal. Nový materiál je totiž jedním ze zajímavých výzkumných projektů v Pardubickém kraji, které dotací ve výši 5,1 milionu korun právě TA ČR podpořila.

Stalo se tak v rámci programu ALFA, který cílí na oblast aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje. Agentura přitom v tomto programu rozdělila od roku 2011 mezi výzkumné týmy v celé republice celkem 9,25 miliard korun.

V projektovém konsorciu měli odborníci z praxe a výzkumní pracovníci z Univerzity Pardubice každý své úkoly. Univerzita pracovala na vývoji receptury pro výrobu vláken, podílela se na zkušební výrobě vláken a vyrobená vlákna charakterizovala, zatímco pracovníci společnosti Pardam s.r.o., která se už výrobou vlákenných nanomateriálů zabývá od roku 2009, řešili optimalizaci výrobní technologie tak, aby byla schopná taková vlákna opravdu vyrobit.

„Vyvíjeli jsme anorganická vlákna z oxidu křemičitého s velkým měrným povrchem technologií odstředivého zvlákňování. Nově vyvinutý postup výroby vlákenných sorbentů pro průmyslové použití je z hlediska technologie a výstupu zcela inovativní a bude představovat velkou konkurenci pro již v průmyslu zavedené klasické sorbenty na bázi slinuté siliky a vysoko povrchového aktivního uhlí. Nový materiál je schopen nasorbovat větší množství vlhkosti na jednotku své hmotnosti, než ostatní sorbenty a je také možné jej daleko rychleji regenerovat při nižších teplotách, což přináší výrazné ekonomické úspory. V rámci společného projektu byl na pardubické univerzitě vyvinut také unikátní analytický software. Tento software umožňuje na základě využití obrázků z elektronového mikroskopu s velkou přesností určit důležité rozměrové údaje, jako např. průměr nanovláken a velikost pórů,“ vysvětlil pardubickou inovaci Dr. Jan Macák, vedoucí vědecký pracovník Centra materiálů a nanomateriálů při Fakultě chemicko-technologické fakultě Univerzity Pardubice.

Vlákna jsou podélné útvary o velmi malém průměru (v řádu mikrometrů) a velké délce. Jejich výroba představuje komplexní proces, v němž hraje roli řada různých parametrů, jejichž nastavení určuje výsledné vlastnosti materiálu, který je z vláken vyroben.

Vlákna se používají například ve filtračních procesech, jako separátory či anody v Li-ontových bateriích, plnivo pro keramické či polymerní kompozity. S cílem rozšířit aplikační využití vláken probíhá celá řada vývojových projektů v dalších odvětvích.

Všechny tyto aplikace využívají unikátní struktury tenkých vláken v kombinaci s obrovským povrchem, na kterém mohou probíhat velmi rychle a efektivně různé chemické reakce. S vlákny se navíc oproti nanočásticím, mnohem lépe manipuluje a lze je zpracovávat konvenčními technologiemi do celé řady produktů.

Pardubičtí výzkumníci ujišťují, že technologie je schopna v budoucnu vyrábět průmyslové množství materiálu nové generace. „Výstupy projektu jsou o to zajímavější, že výsledný materiál bude možné použít nejen jako sorbent, ale také jako nosič pro katalytické nanočástice, což umožní konstrukci unikátních katalytických filtrů pro spalovací motory. Díky této technologii tak dojde k úspoře až 70% drahých kovů, které se používají v dnešních katalyzátorech,“ podotkl Jan Buk, ředitel společnosti Pardam s.r.o.

Ta je prvním výrobcem anorganických vláken na světě. „Získání finanční podpory jí umožnilo urychlit expanzi do oblasti aplikací anorganických nanomateriálů a udržet tak krok se světovou konkurencí,“ upozornil Petr Očko. Výroba nanomateriálů se jako odvětví bude v blízké budoucnosti výrazně rozvíjet.

„Jen v USA se ročně prodá siliky, tedy jednoho z materiálů odstraňujícího vlhkost, za 1.3 miliardy USD a každoročně roste poptávka o dalších téměř šest procent,“ uvedl Petr Očko.
Společnost Pardam s.r.o. již zahájila jednání s potencionálními partnery, kteří začali pracovat na testování materiálu a hledání optimální aplikace.

„V současné době už spolu s partnery řešíme otázku zpracování vláken například do formy keramických filtrů, peletek či granulí. Vývoj finálního produktu zabere ještě nějaký čas, ale jsme na dobré cestě za konkrétními komerčními produkty, což je pro nás jako výrobní společnosti nejdůležitější,“ říká na závěr Jan Buk.

tisková zpráva

31 Comments on “Vědci z Pardubic pracují na nanomateriálu budoucnosti pro katalyzátory”

      1. Tak jsem se podíval já, když ne ten co jsi muopdpovídal, a
        Tak jsem se podíval já, když ne ten co jsi muopdpovídal, a kromě kyperského podílu (což je jinak řečeno nechci platit daně) to vlastní česká jména.

        Takže pro nás hloupé, co je na té firmě nečeského? Hlavní vedení a vývoj je v ČR, je to zapsáno v ČR, daně asi neplatí v ČR (ale to nedělá většina firem).

        Takže fakt bych ocenil co jsi tak převratného na netu vyčetl ty?

          1. Hmm, takže podle zápisu víš, že je to partička
            Hmm, takže podle zápisu víš, že je to partička kšeftařů…
            Co vím, tak „optimalizueje“ Apple, Microsoft, IBM atd. a nedá se o těch firmách řící „jsou to kšeftaři“…

            V článku je napsáno, hlavní vývoj vedla universita (jejich tým), vývoj stroje zase firma.
            Z historie firmy co je po 15sekundách hledání, řečeno, že firmu založili 2007, a převedli tam vývoj a výrobu, kdežto „zakladatelská“ firma má na starosti prodej a marketing. Tedy další běžné věci co dělá x zahraničních firem bežně a naučili se to i české.

            Kde jste tedy našel důkazy, třeba i „náznakové“, že jsou to kšeftaři? I podle slov universitního týmu makali s lidma od firmy co tomu rozumí a že majitel nemá znalosti profesora dokazuje co?

            P.S. podnikal jsi někdy, že máš takové znalosti opředmětech činnosti? Nebo jsi „nepolíběn“ a nevíš, že třeba v mojem oboru, ač „technik“ musím mít papír i na prodej a další co s oborem nemá nic společného…

  1. jenja:
    Jak patrno, jsi nejen líný, ale ještě se

    jenja:
    Jak patrno, jsi nejen líný, ale ještě se navážíš do těch, kteří ví, oč kráčí.
    A ještě se tu navíc oháníš zkopírovaným blábolem z článku.
    Tobě nemá smysl ani naznačovat, oč kráčí – nepochopil bys souvislosti…

    1. wow, takže bral obsah článku jako fakta a vyjádřil se na
      wow, takže bral obsah článku jako fakta a vyjádřil se na základě toho co říkají.

      Pak přišel anonym jako ty, co četl asi někde originál? Ale místo toha, aby kritizoval autora článku, že selhal a přinesl blábol, tak začne urážet nekoho koho uvedl v omyl autor článku?

      Hele, když tu tvoju odpověď čtu, ty by ses dnes hodil jakou soudce, docela bys zapadl do dnešních poměrů u soudů, kdy logika dostává bohovsky naprdel, ale sebemědomí, že mají pravdu a nic než pravdu maj až na půdu…

      Souvislosti a celek se ukázalo, že nejsi schopen try, ale to by jsi musel umět používat mozek… Ale napsal jsi to pěkně, lidem jako ty nemá smysl naznačovat, vy víte co je pro zbytek světa to nejlepší a když se jim to nebude líbit, tak jim to vnutíte i za cenu nějakých těch ztrát 😀

            1. tak jsem se prespsal o tri pismena, jako uz ani preklep nesmim
              tak jsem se prespsal o tri pismena, jako uz ani preklep nesmim mit jinej nez mas ty?

              Helse ty si fakt uplne jinde myslenim a logikou, ja bych rekl, ze Hitler by ti mohl zavidet, jak vis co ostatni muzou a nesmi a to dokonce i v preklepech 😀

              Anonyme, mas bod za nejvetsi psane zhovadilosti na tomto webu, ostani prosazuji obcas agresivne elekromobilitu, ale ty dokonce chces prikazovat jak muzu ja nebo nekdo jinej delat preklep? Jsi proste boziiiii 😀

              P.S. Kurna, kdo te vychoval, ze vis vzdy co je ta spravna pravda 😀

                1. A co by to mělo znamenat, když je to překlep?
                  Jak říká

                  A co by to mělo znamenat, když je to překlep?
                  Jak říká moja mamka „hovno to znamená“ je to překlep.

                  Máš ještě něco dalšího k překlepu „try“ a nějakém dalším konspiračním nápadu? Jako chápal bych to po 8 pivu, ale když toto probíráš střízlivej…

                2. Jaké slovo tedy patří místo „try“…?
                  Jaké slovo tedy patří místo „try“…?

                3. Fakt takto rád debatuješ o nesmrtelnosti hrousta?
                  A jaké by

                  Fakt takto rád debatuješ o nesmrtelnosti hrousta?

                  A jaké by tam podle tebě mělo být, když to jako sám autor nevím?

                  Mám si něco vymyslet, aby jsi měl dobrý pocit?
                  Osobně typuju, že chceš odpověď, aby jsi pak mohl bohorovně prohlásit „takové překlep není možný, lžeš“ či něco obdobného 😀

                  Takže se nevrátíš k nosnému obsahu mojí první odpovědi a zase napíšeš otázku na kterou nikdo nezná odpověď, tedy otázku o hovně?

  2. jj pak se nakonec ukáže že toxické ropné exhalace
    jj pak se nakonec ukáže že toxické ropné exhalace rozkládají nanovlákna která se uvolnují do vzduchu který člověk vdechne a způsobí mu NOVÝ DRUH RAKOVINY soudruzi. A máme tu důvod rozehrát další kolo FARMATICKÉ BURZOVNÍ GAMESY kdo první vyrobí nový lék :)))DDDDDDD napalici s debilama :)))))))

    PS: Kontrolní otázka soudruzu : Víte vy vůbec jaký je v díře PARDUBICký SMRAD?? Z jedný strany semtex uprostřed kávosmažky a z jihu krématórium na věky věků ámen :))))DDDDDDDD Nově sem zapoměl čerstvý východní vánek z tryskových motorů ;)) … tam není kam utýct jen emigrovat :DDD

      1. hochu nevzdělaný a líný, samotné jejich vyjádření je
        hochu nevzdělaný a líný, samotné jejich vyjádření je jasné, k čemu je to určeno především, ale to bys musel umět číst, na což jsi příliš líný 🙂

        „Výstupy projektu jsou o to zajímavější, že výsledný materiál bude možné použít nejen jako sorbent, ale také jako nosič pro katalytické nanočástice, což umožní konstrukci unikátních katalytických filtrů pro spalovací motory. Díky této technologii tak dojde k úspoře až 70% drahých kovů, které se používají v dnešních katalyzátorech,“

          1. No protoze o nem se bavi a kontretni cast co nekdo
            No protoze o nem se bavi a kontretni cast co nekdo spochybnoval, ze tam neni jako dukaz existence, ale anonym si precetl jenom jmeno a necetl vlakno a chtel si kopnout, kdyz ho jinde v diskusi zesmesnili 😀
            Hele proc si nejdes lecit mindraky, nekam kde to nekoho zajima? Tady ze sebe delas jenom vola…

              1. A ty to víš odkud mysliteli co vše ví? Za firmou jsou
                A ty to víš odkud mysliteli co vše ví? Za firmou jsou výsledky podpořené fondy, což dělají i jiné firmy, tak proč zrovna tato je pouze a jenom podvodnická?

                Blbeček se rád poučí, když tedy kromě debilního výkřiku dáš odkaz dokazující tvoje tvrzení.

Napsat komentář