Vědci vyvinuli bezpečnou technologii bezdrátového dobíjení elektromobilů

Vědci z univerzity Britské Kolumbie (UBC) vymysleli bezpečnou a efektivní technologii elektromobilů. Nová technologie využívá k nabíjení od sebe vzdálená magnetická zařízení a je v současné době úspěšně testována na čtyřech nabíjecích zařízeních umístěných v areálu veřejné kanadské univerzity.

Univerzitní elektromobil se bezdrátově dobije za čtyři hodiny a dosavadní reakce řidičů svědčí o velké spokojenosti.
foto: UBC

„Bezdrátové dobíjení je velmi vhodným technickým řešením pro všechna elektrická zařízení od až po elektromobily. Ovšem velkým problémem bezdrátového dobíjení elektromobilů je potřebný vysoký výkon, vysokofrekvenční elektromagnetické pole a jeho případný negativní vliv na zdraví člověka,“ řekl profesor Lofne Whitehead z katedry fyziky na UBC.

Profesor Whitehead nicméně tvrdí, že jeho tým vyvinul způsob, jak bezdrátově dobíjet za využití 100krát nižší frekvence, než je tomu u dnešních bezdrátových nabíjecích systémů.

Nová technologie využívá dvě od sebe vzdálená magnetická zařízení, z nichž to první je umístěno na vozovce parkoviště a je připojeno k elektrické rozvodné síti, zatímco druhé je umístěno na spodní straně elektromobilu. Vlivem otáčení venkovního hlavního magnetu dochází k rotaci magnetu vnitřního a tím i ke generování elektrické energie.

„Běžné využívání elektromobilu obsahuje každodenní povinnost nabíjet baterie nepohodlným používáním elektrických kabelů. Ovšem jediné co musíte udělat při bezdrátovém dobíjení je zaparkovat elektrický vůz na vyhrazeném místě a už proběhne zcela automaticky,“ řekl David Woodson, generální ředitel stavebních prací UBC.

Nadějnou budoucnost nové technologie potvrzují i výsledky testů, které prokazují více než 90% účinnost nabíjení. Navíc odborníci z UBC vidí její široké využití nejen v oblasti elektromobilové , ale také ve zdravotnictví například u pacientů s implantovanými kardiostimulátory.

7 Comments on “Vědci vyvinuli bezpečnou technologii bezdrátového dobíjení elektromobilů”

  1. Kazdy normalny clovek ak ma
    Kazdy normalny clovek ak ma garaz, tak radsej usetri a nabije cez kabel, co sa tyka nabijania na parkoviskach pred napr. bytovkami tak bolo by zaujmave spravit studiu, co je praktickejsie, montovat kable na parkovacie miesta a citace kariet, alebo tieto bezdratove nabijacky

    1. Například na Britských
      Například na Britských ostrovech už to ví. Pro zloděje je jednoznačně praktičtější kabel a čím hrubší a delší tím lépe !vice mědí! . U nás je taky spousty takových co si nedělají hlavu ani z toho že je to pod proudem . A hned na místě si to ještě stihnou oloupat .Ve zbjerně mu to ochotné vykoupí vždyt to je „Pepe“ známá firma ten tu chodí pořád.Taková je u nás realita a systému to nevadí .Hlavně že se ekonomika točí.
      Ze života.
      Když někteří chytrolíni vylezou na sloup VVN s rukavicemi a pilkou protože si myslí, že když je odpojovač rozpojený tak tam není proud .Jenže proud přicházel z druhé strany a človíček to zaplatí životem.
      Nebo provoz který již léta nejede .Vypadá že jeho rozvodna je bez proudu A vede k ní takový krasný tlustý měděný kabel. Tak si jeden evropský indián řekl. Vždyt to tam leží a nikomu to nechybí tak si večer kousek uříznu.A pokus nevyšel!
      Jednoznačně !
      Doma kabel (menší ztráty)
      Veřejná Dobíjecí stanice bezdrát.

  2. Naopak si myslím, že je to
    Naopak si myslím, že je to dobrá cesta, jak nabíjet doma v garáži, v nákupních centrech apod.. Pokud se udělá jednotný systém komunikace, nabíjení, placení apod.. potom je to na dobré cestě..
    Ideální by bylo, kdyby ten nabíječ nebyl stacionární, ale dokázal si najít místo na autě, kde se dá nabíjet..

Napsat komentář