Vědci vyvíjejí elektrické dálnice

Jan Horčík - 08 Únor 2012

Stanfordská univerzita pracuje na projektu vysoce účinného elektromobilů. Dlouhodobým cílem výzkumu je navrhnout elektrické dálnice, které budou dobíjet elektrická auta za jízdy. Neboli autodráha v životní velikosti!IBM elektromobily

Takhle si budoucnost dopravy představuje IBM. Elektřina přímo v silnicích nezní jako tak špatný nápad - zejména ve městech je to relativně snadno realizovatelná a především účinná záležitost, vezmeme-li v úvahu průměrnou rychlost kolem 30 km/h.
foto: IBM

Vysoce účinného bezdrátového dobíjení chtějí vědci ze Stanfordu dosáhnout za pomoci spojování magnetické rezonance (magnetic resonance coupling). První návrh již zveřejnili ve vědeckém časopise Applied Physics Letters.

Navrhují v něm zařízení, které dokáže přenášet 10kW elektrický výkon na vzdálenost až dvou metrů s účinností 97 %. Využívají při tom dvě měděné cívky resonující na stejné přirozené frekvenci.

Jedna cívka je připojena na přívod elektrického proudu, který kolem ní vytváří magnetické pole. To následně vytváří ve druhé cívce chvění a přenos elektrického proudu z jedné cívky na druhou.

V roce 2007 se s podobným typem přenosu předvedli vědci z MIT, když takhle napájeli 60W žárovku. Následně vznikla soukromá společnost WiTricity, která nyní vyvíjí stacionární dobíjecí systémy i stanice pro elektromobily.

Účinnost zařízení od WiTricity se různí, ale může dosahovat až 95 % – v závislosti na velikosti obou zařízení a jejich vzdálenosti. Firma dnes aktivně spolupracuje s automobilkou Toyota.

Vědci ze Stanfordu si momentálně nechávají svůj systém patentovat. Chtějí jej dále testovat v lraboratořích a následně i v reálném prostředí, aby zaručili, že nebude rušit řidiče, pasažéry ani elektronické systémy auta.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Musím se smát, v současné době nejsme ani schopni opravit silnice ve městech, natož do nich cokoli montovat. Možná někdy v budoucnu za 50 let až se zprovozní nový typ jaderek, ale do té doby jsem značně skeptický, není pro to ani dost energie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

O energiu by som sa nebal, mame predsa natahane vlakove troleje, ale ako pisete, uz vidim ako to niekto dava do dialnice, a ako to chcu spoplatnit ? Pausalom pre vsetkych na vybranych usekoch ? :)
Nakoniec to aj tak vsetko skonci pri plyne alebo niecom z rias. Nie je takej technologie co by ukladala v sebe lepsie energiu a bola skladnejsia nez to robi olej, to je proste fakt :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

toto ma napadlo uz davno a patentovat som si to nedal lebo to povazujem za primitivne jednoduche a fadne s tym ze to uz vlastne urcite niekto pred tym vymyslel. proste indukcia bez jadra, to mi je vynalez.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil