Vědci objevili materiál pro čistší chod dieselových motorů

Jan Horčík - 04 Září 2012

Inženýři ze společnosti Nanostellar, která byla založena při Texaské univerzitě v Dallasu, přišli se zajímavou novinkou. S pomocí vzácného minerálu mullitu (Al6Si2O13) dokážou snížit emise dieselových motorů o více než polovinu proti současnému stavu s katalyzátory využívajícími vzácné kovy jako je platina.auto mullit nový materiál prof. Cho vědec výzkum

Dr. Kyeongjiae "K.J." Cho (vlevo) a jeden ze členů jeho týmu, Dr. Weichao Wang (vpravo)
foto: UT Dallas

Dieselové motory mají zásadní výhodu v nižší spotřebě, zásadní nevýhodu naopak ve vyšších emisích různých typů, jmenovitě např. NOx. Dnešní katalyzátory výfukových plynů se proto využívají ke snížení množství škodlivin ve výfukových plynech tím, že usnadňují chemické reakce látek v nich obsažených.

Vědci z aktuálně v magazínu Science publikovali studii, podle které lze platinu, vzácný drahý kov využívaný právě ke snížení emisí, nahradit oxidem mullitu. Ten je pak dokonce až o 45 % účinnější.

Společnost Nanostellar založil v roce 2003 Dr. Kyeongjae “K.J.” Cho, profesor fyziky, strojírenství a materiálových věd na Dallaské univerzitě. “Spousta aplikací v oblasti snižování znečištění a obnovitelných zdrojů vyžaduje vzácné kovy, jejichž zásoby jsou ale omezené – pro miliony a miliony aut na celém světě prostě není dost platiny,” komentoval svou aktuální novinku.

“Mulilt se nejen snadněji vyrábí [než se získává platina, tedy těžbou, s tím že z 10 tun horniny je to jen pár gramů platiny - pozn. red.], ale navíc je i efektivnější při snižování znečištění,” dodal Cho. Minerál mullit byl původně nalezen na skotském ostrově Mull v roce 1924.

Jedním z důvodů proč má aktuální objev prof. Cho obrovskou cenu je i skutečnost, že Světová zdravotnická organizace aktuálně zařadila výfukové plyny dieselových motorů na seznam látek, které jsou pro člověka rakovinotvorné. Očekává se te,dy že během následujících let budou jednotlivé státy – a v návaznosti na to i automobilky, muset výrazně snižovat emise dieselových vozů.

Cílem snažení prof. Cho, původem z Jižní Koreje, je celkově se odpoutat od závislosti na vzácných kovech a nahradit je běžně dostupnými oxidy. Mullitová alternativa k platině je nyní komercionalizována pod obchodní značkou Noxicat. V současné době Cho a jeho tým hledají také další využití pro tento materiál, zatím např. pro .

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ospravedlnujem sa za preklep (davit) davat malo byt. Mam UK klavesnicu a casto mi to robi nemam chut nastavovat jazykovu mutaciu skor potrebujem britsku klavesnicu. Pozdravujem :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na taketo veci sa maju davit miliardy Eur, alebo Dollars a nie nato ako zacat utok na Syriu. Velmi dobra web strana. Som rad, ze som ju pred par rokmi objavil.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

stvrta veta!
"Dnešní katalizátory"
az ma zuby bolia, ked to citam :/

Obrázek uživatele Petr Soukup

Díky za upozornění, gramatický šotek byl nenávratně vymýcen.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?