Vědci mají zařízení, které vyrábí energii ze znečištěného vzduchu

Belgičtí univerzitní vědci přišli na proces, který čistí vzduch a současně generuje energii. Aby zařízení fungovalo, musí být vystaveno slunečnímu záření.

Nová čistička vzduchu od belgických vědců dokáže ovzduší zbavovat nečistot a přitom vyrábět elektřinu
foto: UAntwerpen, KU Leuven

Zařízení je dvoukomorové a mezi oběma komorami je umístěna membrána vyrobená ze speciálních nanomateriálů. Na jedné straně se nachází čištěný vzduch, na druhé straně vzniká vodík.

Vznikající vodík lze ukládat a později využít jako zdroj energie. Kouzlo celého zařízení spočívá právě ve zmíněné membráně, která funguje jako katalyzátor rozkládající znečištění ve vzduchu na vodík.

V minulosti se podobná zařízení podle profesora Sammy Verbruggena využívala pro čištění vody. Jeho týmu se ale podařilo zjistit, že stejně dobře a možná i lépe fungují pro čištění vzduchu.

Aby stroj fungoval, musí být splněna jediná podmínka: musí na něj zářit slunce. V membráně totiž probíhají podobné procesy jako ve fotovoltaických solárních článcích.

V současné době tým vědců pracuje na převedení celého procesu do průmyslového měřítka. Zatím jde totiž o membrány o ploše pouhých několika centrimetrů čtverečných.

45 Comments on “Vědci mají zařízení, které vyrábí energii ze znečištěného vzduchu”

        1. Jak tady vidím zavřený Evraz (bývalá část VŽKG v
          Jak tady vidím zavřený Evraz (bývalá část VŽKG v centru Mariánských Hor, prodaná Rusům), zavírající se doly, situaci Vítkovic Machinery Group, přemýšlející Arcelor Mittal, zda investovat do modernizace a ekologie či raději zavřít, tak si tím nejsem tak jistý. Jinak bychom byli po pražské dopravě největší elektrárna v zemi :-).
          Data ze čtvrteční konference o rozvoji regionu MSK v Ostravě, kde se ekologie hodně probírala: doprava se podílí v regionu v průměru 25-30% na všech svinstvech ve vzduchu. Záleží na místě měření. Od 15% po neskutečných 85. Následují lokání topeniště s podobným postavením. Takže průmysl už až tak moc neškodí.
          A to jsme na tom ještě dobře, za kopcem nám čadí převážně uhelné Polsko. Blbě jsem v Hati v podvečer teď v květnu odbočil a ejhle, už jsem byl v Polsku – Owsiszcze či tak nějak. Táhlo na sedmou a vesnice se doslova topila v hustém štiplavém dýmu. Kouřil každý dům a vydatně. Prostě se jdete večer mýt, tak nahřejete bojler. Uhelným kotlem. Nedovedete si představit ten rozdíl, když jsem po 3 kilometrech plynové komory dojel v elektromobilu do plynofikované Píště na naší straně hranic. Byl přítomen kyslík!!!

          1. Ono pro uhelné vesnice není třeba chodit daleko. Dokonce i
            Ono pro uhelné vesnice není třeba chodit daleko. Dokonce i některá města jsou pravidelně zahalená do oblak hustého dýmu a je to krásně vidět v zimě, když mrzne, svítí slunce a je bezvětří. To jsou ta oblaka krásně vyprofilovaná.

  1. Solární palivový článek . Zní to až fantasticky .
    Solární palivový článek . Zní to až fantasticky . Vyrábět v jednom procesu elekrický proud a vodík současně. To je jako v té Bondovce kde koncentrovaný paprsek světla dopadal na jeden malý bod a krystal generoval el.proud.

    1. Poslední odstavec myslím mluví za vše 🙂
      Spíš se

      Poslední odstavec myslím mluví za vše 🙂
      Spíš se obávám jestli neopoměli dodat že o půlnoci to zařízení vyplivne z piva kostku. Resp. jakou má životnost, protože když z jedné strany vchází hromada věcí + vodík a vychází vodík tak kam ta hromada věcí mizí ?
      Trochu mi to připomíná replikátor ze Star Treku, z ničeho něco a z něčeho nic.

      1. První částí souhlas něco vleze a vyleze jenom něco je
        První částí souhlas něco vleze a vyleze jenom něco je pravda.

        Ale s tím statrekem a replikatorem, fakt jste ten serial videl, kdyz pisete takovej nesmysl, ze z ničeho něco? Chápete, že v tom seriálu to tak nefunguje, i když píšete že ano… Nechcete se na něj podívat a pak napsat o tom jak podle autoru ten replikator funguje, ale již pravdivě?

          1. A co treba podobny princip, jako samocistici (pyrolyticke)
            A co treba podobny princip, jako samocistici (pyrolyticke) trouby, jen fungujici diky specialni membrane za nizsich teplot? V popisu trouby (prvni, co vypadl z googlu) se pise, ze je to „přeměna makromolekulárních struktur na plynné a kapalné organické produkty a pevný uhlík“

          2. No nerozkládá, ale používá,
            o=c=o
            O-C=O
            H/
            Zařízení

            No nerozkládá, ale používá,

            o=c=o

            O-C=O
            H/

            Zařízení není podivné, jenom mám pocit, že většina lidí si pořádně nepřečetla článek a pak vyvozovala pepetummobile, tedy CO2 že dostanou zázrakem něco nového a ono stačilo zajít na osel.cz, kde člověk dostane vzoreček, který naznačuje, že fakt používají vodu ze vzduchu…

        1. Napsal jsem „trochu připomíná“, ne úplně.
          On celý ten

          Napsal jsem „trochu připomíná“, ne úplně.
          On celý ten replikátor má dost velkou koncepční vadu už v základní myšlence takže se o celém jeho fungování nemá vůbec smysl bavit. Navíc existuje x oficiálních variant co je a co není možné, jednou to funguje na čistou energii, podruhé to potřebuje biomasu na organické produkty, potřetí chtěli z bot udělat jídlo.

          A navíc, doufal jsem že „z ničeho nic a z něčeho nic“ každý pochopí jako nadsázku. Spletl jsem se, ani já nejsem neomylný.

          1. „protože když z jedné strany vchází hromada věcí +
            „protože když z jedné strany vchází hromada věcí + vodík a vychází vodík tak kam ta hromada věcí mizí “

            Hele píšeš toto, s čímž se dá po přečtení souhlasit (něco jiného je, když si člověk přečte jinej článek a tam to „vysvetleno je“).

            Ale nadsázka se startrekem? Hele je to scifi a chtít po scifi „koncepční přesnost“, lépe mu to vyčítat je spíše k zamyšlení nad člověkem co toto požaduje…
            A když už nadsázku, pak bych to chápal, když by jsi udělal přirovnání např. Lřeček v noční košili, díl o „pepetum mobile“ namontovaný na tatrovce, ALE přirovnat to k replikatoru, kde v hooodně dílech nadavají kolik to žere energie, to jako fakt?

            P.S. Ale když si přečtu článek o tom jak v rakousích „teleportovali“ foton, pak když čtu stížnost o „koncepční vadě“, si říkám, že vetšina věcí byla vymyslena, právě když si někdo něvěřil, že něco nejde 😀 Viz magnetická rezonance, kteoru vymyslel vědec jak sám říká, protože to viděl ve startreku, ale neřekl si nic o nekoncepčnowsti a prostě to jenom dokázal 😀

            1. Vysvětlení nepožaduji, spíš aby se to nebralo tak
              Vysvětlení nepožaduji, spíš aby se to nebralo tak vážně.
              Tak jsem dostal kamenem za pro někoho nevkusné přirovnání, to se stává. Jdeme dál, ne ?

              Většina koncepčních vad (nezávisle na případu samotném) se pozná podle toho že si to každý vykládá po svém. A když už to dělají i ti co mají na práci ty věci vysvětlit (scénáristi, režiséři) tak mi přijde zbytečné vyčítat běžnému člověku že si z toho pak dělá prdel. To si alespoň myslím já.
              A proč nelze dělat nadsázku u Star Treku ? To je jako zakazovat poznámky o červených uniformách 🙂

              p.s. a bohužel nejsem vědec, takže mi zbývá hnípat se v nekoncepčnostech, baví mě to 🙂

    1. Co si Kuku přečís článek, zamyslet se pak zajít na osla
      Co si Kuku přečís článek, zamyslet se pak zajít na osla pro potvrzení a další podrobnosti a najednou si fakt potvrdíš, že to „elektřinu“ jako produkt nevyrábí a výsledkem je plyn co lzepoužít…

      Tedy „pokud by to fungovalo“, nedostaneme v této době skoro nepoužitelné FVE bez drahých aku co každých 20let za těžké prachy musí každej spolu z novými FVE kupovat, ale něco co mi vyrobí palivo co můžu spálit „v plynovém kotlu“.
      Jinak řečeno, celé jaro, léto a podzim vyrábím palivo, abych v zimě nezmrznul. Což možná asi nebude moc šířeno do světa, protože bychom nepotřebovali tolik plynu a nafty, ale také bychom si tu energii konečně mohli „levně“ skladovat místo předražených aku…

      1. Levné skladování vodíku je stejný mýtus jako perpetuum
        Levné skladování vodíku je stejný mýtus jako perpetuum mobile. Pokud někdo dokáže levně skladovat vodík v dostatečném objemu pro zimní spotřebu domácnosti, tak je génius. Zatím jsem na podobné zařízení totiž nenarazil. A ono asi ani neexistuje, protože aby vám vodík neutekl skrz stěny nádrže, musely by být vyrobeny z neutronia (výraz ze sci-fi).

        1. No asi by šel skladovat ve formě čpavku, kdysi existovaly
          No asi by šel skladovat ve formě čpavku, kdysi existovaly čpavkové motory, nebo možná hydrazinu, ale rozhodně je to v obou případech něco co nechcete mít blízko domu. Takže možná tak pro průmyslové použití.

          Jak bezpečně skladovat vodík řešili už před možná 120 lety, hledali něco na způsob křemeliny kterou se stabilizoval nitroglycerin (obchodní název, Dynamit), ale bez nějakého úspěchu, jakési látky jsou, ale rozhodně nejsou ani levné ani jednoduché na používání.

          1. Já bych přemýšlel o metanolu. Ten by se už skladovat dal
            Já bych přemýšlel o metanolu. Ten by se už skladovat dal asi relativně dobře a metanolové palivové články taky existují, i když jsou stejně drahé jako na čistý vodík. Ale nevím, jak je to s chemickou reakcí vedoucí k metanolu, to asi nebude tak jednoduché a bude to energeticky náročné.

            1. Víte že jsem se zrovna o toto jak si pohrát s CO2 zajímal?
              Víte že jsem se zrovna o toto jak si pohrát s CO2 zajímal? Sice jenom kvůli možnosti odcéóčkování Venuše, ale i tak, rekace na methan – Sabatierova – je celkem jednoduchá a zvládnutelná, myslím ale musí být dvoustupňová a chce to teplo, pak je ale i Boschova reakce, kde vodík slouží jako pomocná látka a separuje se kyslík a atomární uhlík, který se pak slučuje na grafit nebo co. Pak je tu taky Fischer-Tropschův proces, kde je vstupem směs CO a H2 a dalších látek, tzv. vodní plyn. Takže by se tam muselo první něco udělat s tím CO2, ukrást mu jeden kyslík, pokud je přítomen, uhlík, tak by to jít mělo, děje se to ve vysokých pecích, ale jestli to zvládne vodík, to je otázka.

              Navíc se zdá že lze udělat reakci CO2 + H2H -> HCOOH + OH-,kde pak lze provést HCOOH + H2SO4 -> H2O + CO + H2SO4

              Jinak se ty procesy dají najít na wiki.

              Nicméně toto všechno má jeden problém, vyžaduje to čisté CO2, kterého tu moc nemáme, samotné získání také není energeticky levný proces. proto by bylo myslím lepší se zaměřit na dusíkatou látku.

              1. Zeprám se jinak, jak je to „získávání“ CO2 a pak výroba
                Zeprám se jinak, jak je to „získávání“ CO2 a pak výroba metanu náročná včetnbě nacpání do tlakové lahve v porovnání s výrobou FVE, akumulátorů atd.?

                Mě by spíše zajímalo porovnání celého cyklu od výrobi po spotřebu, včetně recyklace atd. Ve firmě máme linku, kde jeden stroj je drahej a náročnej na energii, ale na druhou stranu 4 linky, kde každej stroj je „levnej“,ale v sumě je ta linka dražší a náročnější na údržbu než s tím jedním složitým…

        2. Takže si to zhrnu, výsledkem je vlastně „metan“ (podle
          Takže si to zhrnu, výsledkem je vlastně „metan“ (podle zdroje ne podle článku), který dnes a denně používá celá planeta, skladuje se v podzemních zásobnících, automobil na to má takové tlakové nádrže… 😀

          A teď bych chtěl vědět, proč se mám zajímat o skladování vodíku a že uniká přes stěnu nádrže. Chápu, že článek je „špatně“, ale to že mu doslova veříš je jedna věc, ale můžeš se zeptat a já bych odpověděl, proč si myslím opak, ale fakt nechápu, proč bych měl debatovat o vodíku a scifi, když je to blábol co píšeš, protože to o vodíku fakt není…

        1. O tom jsem trochu psal, navíc solární technologie jsou dnes
          O tom jsem trochu psal, navíc solární technologie jsou dnes v hledáčku nejedné velké finanční skupiny, dokonce asi i ropných společností, je tu po tom společenská poptávka a je to pořád něco co vyžaduje velkou instalaci, kterou mohou kontrolovat. myslím že už před nějakou dobou opustili myšlenku že se to musí dělat jenom jak se to dělá, ale že teď je jim nějak jedno co budou lidem prodávat a dodávat, hlavně když z toho budou mít zisk.

          Prostě zde se nejedná o „free energy device“ prvního typu, tedy zařízení které bere energii z ničeho a je možné je postavit doma, ani o druhý typ, který by odebíral energii proti tepelnému spádu.

          Tady myslím není nějaký důvod pro konspirační teorie a odstraňování vynálezců.

    1. Jelikož „vzduch“ obsahuje i vodní páry a z vody to dokaže
      Jelikož „vzduch“ obsahuje i vodní páry a z vody to dokaže snad každej co má za sebou gymnasium a nějaké masové zabijení gymnasistů se nekoná, tak asi nemáte pravdu…
      Nebo spíše asi vzdělání co máte za sebou není až tak kvalitní, takže nerozumíte tomu co čtete a pak píšete o něčem čemu prd rozumíte 😀

      P.S. myslím i v marečku podejte pero ten vodik dokazali vyrábět, fakt co jste napsal myslíte vážně?

Napsat komentář