Ve Washingtonu si majitelé elektromobilu za své auto připlatí $100

Jan Horčík - 02 Leden 2013

Nejen byrokraté České republiky mají oblibu ve všemožných poplatcích. Americký stát Washington před nedávnem schválil a aktuálně zavedl poplatek $100 navíc za přihlášení elektromobilu. Jde o kompenzaci vzhledem k tomu, že elektromobilisté skrze daň na pohonné hmoty nepřispívají do fondu na opravy silnic.

Nulové emise nebo ne, za silnice se platit musí tak jako tak!
foto: Nissan

Americký stát Washington poplatkem $100 pro majitele elektromobilů vyhrožoval už dlouho a nakonec svou hrozbu uskutečnil. Pravda, $100 (v přepočtu necelé 2000 Kč) není mnoho ve srovnání s pořizovací cenou elektrického auta, který se snadno šplhá hodně přes $20 000.

Jde však přeci jen o poměrně kontroverzní opatření ve světle faktu, že federální vláda a i většina státních vlád se snaží elektromobily naopak podporovat. Ať už přímo dotacemi, nebo rozšiřováním dobíjecí infrastruktury. Ani Washington není výjimkou a taktéž nabízí daňové úlevy při pořízení elektromobilu.

Ve státě Washington ale hrají fér, a tak od 1. února 2013 každý, kdo si bude chtít přihlásit elektromobil schopný vyvinout rychlost alespoň 58 km/h zaplatí $100 navíc proti běžnému autu.

Důvod je nasnadě: ve Washingtonu majitelé běžných aut na fosilní paliva platí každý rok státu daň z pohonných hmot. Z ní jsou financovány opravy silnic a infrastruktury. Majitelé elektromobilů by se takovému poplatku vyhnuli, ale takto mu neuniknou.

Kolegové z magazínu Autobloggreen tuhle eskapádu označili výstižně jako "byrokratická ironie". Jiné americké magazíny to označily ostřeji jako "vstyčený prostředníček elektromobilům".

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bohužel mají ve Washingtonu pravdu. Dnes to je směšný poplatek za přihlášení a náklady na pohyb jsou dány cenou baterek. Za "pár" let se to otočí, náklady na baterie se sníží resp. jejich výkon zvýší, ale kalousci budou potřebovat spotřební daň, ber kde ber. Předpokládám že budeme mít na faktuře mimo příspěvek na OZE ještě příspěvek na EV...

Musím souhlasit...a v podstatě já bych nebyl ani proti,když to bude příměřené:-) Stát musí nějak fungovat...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

kolko tej infra a ludi v state aby nas riadili vlastne potrebujeme, ak im nestaci nehorazna dan z prijmu ?


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol