Ve Španělsku se začíná stavět největší evropská solární elektrárna

Jan Horčík - 20 Březen 2019

Španělská energetická společnost Iberdola začala na západě země stavět fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 500 MW. Po dokončení bude největší svého druhu v Evropě.solární elektrárna Španělsko Iberdola fotovoltaika

Španělsko pokrylo v roce 2018 asi 40 % své výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Ještě v roce 2017 to bylo 33,7 %. Na konci roku 2018 mělo Španělsko na pevninském území k dispozici 98,65 GW výrobních zdrojů. Do roku 2050 chce země dosáhnout 100 % výroby z obnovitelných zdrojů energie.
foto: Iberdola

Mezi lety 2018 a 2020 chce Iberdola doma ve Španělsku investovat do obnovitelných zdrojů až €8 mld. Do roku 2030 má pak vzniknout až 10 GW nového výrobního výkonu.

Nová solární elektrárna Núñez de Balboa o výkonu 500 MW by měla začít fungovat už příští rok. Cena investice je asi €300 mil. a projekt vytvoří 1000 pracovních míst.

Solární panely umístěné na ploše 1000 hektarů budou zásobovat energií až 250 000 lidí. Oblast Extremadura na hranicích s Portugalskem je dnes epicentrem obnovitelné energetiky ve Španělsku. Nachází se tam i další rozestavěné solární elektrárny, například Ceclavín, Arenales a Campo Arañuelo.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A řeší projekt stabilizaci energie na výstupu? Vždy jsem si myslel, že síla FVE je v decentralizaci. 500MW, na jedné louce, kterou zastíní jeden mrak musí rozvodnou soustavou už řádně cloumat.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

500Mw jeden mrak nezastini.Dle zkušeností z 30 MW fotovoltaiky k tomu dochází lokálně na jednotlivých megawatovych sekcích.

Španělsko postupuje rozumně, stejně tak jako další. Nechci si ani představovat, jak by to tam vypadalo v dusnu a horku za špatných rozptylových podmínek, kdyby tam byl stejný energetický mix jak u nás.
No, snad se ČR posune ve výrobě elektřiny obnovitelných zdrojů dále.
http://www.enviweb.cz/113091

Někde se píše, že jejich podíl se zvyšovat nebude.
Není se čemu divit. Pan prezident Zeman nám zajistí krásnou uhelnou budoucnost. Aby nás nakonec nepředběhli v celkovém podílu OZ na výrobě právě Maďarsko, Polsko, Ukrajina...
http://www.msn.com/cs-cz/zpravy/newsnational/zeman-je-pro-zachování-těžby-uhlí-pro-energetiku/ar-BBUWtZ6

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ale vo to nejde přeci ;) De vo to že když krachoval germánský Desertec 1 v 2011...

youtube.com/watch?v=RMuS7ZlZh_8

... tak jedním z důvodů byly právě neúnosný navýšení tranzitních poplatků Španělskem jako 1.brána do Evropy ;) To byly toreadoři fkrýzi a nic lepšího je nenapadlo ;) No jen co se votřepali tak čuchaj samozřejmě Svoji šanci!! houby respektive jak jinak zase GERMÁNSKÝ PRACHY to sou celý španělové ;)))) No a tak jak ted Germáni ted nemaj elektriku protože jim skončila životnost Atomovek a chtějí zavřít i Uhelky kůli prachu+CO2+lídr klima a nemají dost baterek pro svý větrníkový parky na severu napadlo Španěly že by se Germánsko dalo podojit zjihu, když už předpříprava tranzitu eletriky do Germánije z Deserteku 1 je nastole ;))

Má někdo korekce, opravy, doplnění, vylepšení šup stím sem ať to lítá mládežníci ;)

Obrázek uživatele 13G

kazdy proatomak by zaplakal... skoro polovina vykonu moderniho reaktoru..ale musi svitit ;p
Jen ta cena je strasna :-)
A to je jen na plose 10km2, kolem cernobylu je dostupno vice nez 2600km2 (~ 130TW/rok) a bude vhodna jen pro FVE po dobu minimalne 24.000 let :-)

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Cena 0,6 mil. Eur/ MW je strašná? Společnost EDF nabízela loni v lednu 5,3mil. Eur/ MW za Dukovany jako 25% slevu proti JE v GB (https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/zajemce-dostavbu-dukovan-slibuje-u-dalsiho-projektu-cenu-nizsi-az-ctvrtinu/).

Vám ta zabraná plocha přijde ok? Osobně mi přijde ok solár jen na střechách staveb.

FVE patří určitě hlavně na střechy, ale ve Španělsku nají místa a slunce i na takovéto FVE dle mne dost. Jen cestou ze Salamanky do Porta v Portugalsku by jich na ten rozpálený písek a kamení kolem dálnice vešlo několik. A nikomu by ta zabraná plocha asi nechyběla.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zabraná plocha není problém. Energie produkovaná z jednotky plochy FVE je větší než energie produkovaná z jednotky plochy řepky (biopaliva). A to násobně. To znamená, že kdybychom zrušili biopaliva a na zlonku plochy řepky provozovali FVE, bylo by to efektivnější a ve výsledku bychom zabrali méně zemědělské půdy - více by zbylo na potraviny. Půda pod FVE není ničena a může sloužit třeba jako pastvina. Jistě že by bylo lepší to mít na střechách, ale umístění na půdě není až takový problém jak by se zdálo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ŠPANĚLSKO je ideální jižní solární elektrárna Evropy ;) Stejnak tam kulový roste, vedro jak fpldeli, lidi tím pádem líný jak vopice, samá sijesta houno co napráci ;)))

Obrázek uživatele Joe

+1 .Plný souhlas, akorát to hodnocení pracovní morálky se mi zdá přehnaně optimistické ...

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

:D :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Máte pravdu. FVE jedině na střechy. Jinde nemají smysl. Proč bychom se měli bránit změně klimatu výstavbou FVE na přírodních plochách? Zachráníme klima a zlikvidujeme prostředí. FVE na louce je oplocená sterilní plocha, to že tam rostou pampelišky nic neznamená. Kde bude dravec lovit myši? Pod FV panelem? S větrnými elekrárnami to samé - vyrábí čistou elektřinu a likvidují přitom ptactvo a netopýry.

Jediná rozumná cesta je samozásobitelství (nebo aspoň částečné) energiemi, vodou a vlastní likvidace odpadů. Nové stavby bez vyřešení těchto problémů by ani neměli vznikat.

Píšu stanoviska z pohledu územního plánu a většina projektů, je úplně neekologická. Žádné FVE, žádná recyklace vody, minimální počet tepelně úsporných budov s adekvátní dispozicí. Současná strategie architektů je udělat co nejrychleji projekt ,který bude odpovídat požadavkům norem a jít na další projekt samozřejmě ruku v ruce s developeri horských apartmánů (kamrdlíků-šmajchlkabinetů), kterým je naprosto lhostejné, jak se v tom baráku bude žít.

Osobně jsem rád, že mám studnu a ČOV se vsakem. Vyčištěnou vodu vrátím kde jsem ji vzal a nespláchnu ji do řeky.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Lom Bílina má 20 km2, ročně se tam vytěží uhlí na cca 8 TWh elektřiny (pár dalších km2 elektráren samotných + výsypky). Pod FVE může být louka, pastvina nebo i pole, na Bílině je díra v zemi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

TAk všichni snad budou souhlasit, že FVE patří primárně na střechy tj. již zastavěnou plochu. Případně nad již zastavěnou plochu. Když už to stavět tak třeba nad parkovištěm, třeba takové parkoviště pro zaměstnance ve Škoda Auto... to by byla panečku elektrárna. A takových ploch je u nás tolik, že by v klidu tyto FVE pokryly denní spotřebu celé ČR od března až do října. Zbytek jádro, případně nějaký vhodný úložiště + třeba 10-20% fosil jako záloha. Ano, bude to drahé a bude to chtít hledat nová řešení, ale když by se chtělo, tak by to šlo.

Já jsem fanda jádra. Ideálně malá elektrárna v každé pražské čtvrti a podobně i jinde u nás na dědině.

Sanyho nadšení pro JE mi připomíná nadšení z padesátých let. Tuším v Mladém technikovi bylo plno článků jak nám to úžasné záření pomůže. Ozářené brambory nebudou klíčit a kdoví co ještě. Ten supermoderní reaktorek do každého RD by byl jistě i superbezpečný. Asi jako Fukušima, do prvního výbucu něčí chybou. Děkuji, nechci.

Přečtěte si článek za odkazem na OSEL co jsem uvedl níže. A neblbněte dětem hlavu strašidly. My dospělí víme, že neexistují.

Ty žvásty o tom, že se v Černobylu vlastně nic nestalo, vyprávějte lidem co tam žili. A proč je z něj město duchů, když se nic nestalo? Průběžnou údržu zbytků elektrárny jim platí taky asi Marťani a ne EU s celým světem. JE jsou ekologické, bezpečné a cenově výhodné. Jistě...

Až bouchnou Jaslovské Bohunice, tak budou Slováci zpívat "kde domov můj" a Češi "nad Tatrou sa blíská". A ještě jeden efekt to bude mít. Srabi odtáhnou do prdele.

Obrázek uživatele Kuk

A blbci co se považujou za hrdiny rovnou pochcípaj.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jan Veselý

Ideální by možná byla, má jen takovou drobnou nectnost, nejde koupit.
FVE koupím klidně ještě dneska v e-shopu nebo v nějakém hobby marketu nebo v obchodě s elektrem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

sany:
Ano, jaderných elektráren potřeba. Ale jde o natolik náročné zařízení, že nelze je mít v kdejaké dědině a už vůbec ne čtvrti.

Proč si to myslíte?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

sany:
Jaderná elektrárna není budníček jako městská teplárnička na uhlí.
Chladící věže jsou rozměrná zařízení, nepatří mezi bytovky.

Bavíme se o elektrárně která běžně jezdí na ponorkách ...

Obrázek uživatele Jan Veselý

To vám nikdo neprodá, tam se používají reaktory běžící na vysoce obohacené palivo. Nikdo nebude riskovat, že byste si chtěl zahrát na Unabombera.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

sany:
Jo aha.
Takže tam poženeš vodu z nějakého velkého mlýnského náhonu, ano?
Jenže jsi zapomněl, že ponorka je na moři, ne v sídlišti, takže chlapečku, tři okjruhy, nikoli jen dva, víš...?

:O)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A jaká by byla zhruba cena elektřiny z takové "kapesné" atomovky?

To nevím. Nicméně je to už zvládnutá technologie. Kdysi to chtěla primátorka Varů koupit. Nevím jestli to už někde ve světě běhá - kromě lodí a ponorek.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo... bylo by to super, nejdůležitější je bezpečnost, jak to uchladit a pak cena energie z takového zdroje.

Obrázek uživatele 13G

Ve vode je chladiva dost... neznam ale moc elektraren ktere by byli pojizdne :-)
Kdyby to nebylo tezke, tak verim ze i v letadlech by mohli byt lokalni JE.
NASA pouziva i ve vesmiru slabe reakturky s termoelektrickym jevem.

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele 13G

u cernobylu jo, nelze tam nic pestovat ani chovat.. nechci si predstavovat v CR takove uzemi... :-(

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

http://www.osel.cz/10420-panika-kolem-cernobylu-ublizila-lidem-vice-nez-radiace.html

Projekty EV na louce je jako kopanec do zadku. Je mi z toho lze. I na Ukrajině.

Obrázek uživatele 13G

doporucuji si udelat turisticky vylet na ukrajinu, at vidite co to umi :-)
taktez navstivit mostecko.. jak tam ty dopravniky vozi uhli z velke diry rovnou do kamen na vyrobu elektriny - to je naprosty nesmysl, daleko vetsi nez louky zastavet panelama
Dnesni panel si zaplati svou vyrobu energeticky dle typu za 0.8-2 roky.

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele PaRi

Dobrý den,
>>Dnesni panel si zaplati svou vyrobu energeticky dle typu za 0.8-2 roky.

Měl byste k tomu nějaký relevantní link? Doplnil bych jej do svého článku Auta na elektriku jsou nesmysl!

Děkuji.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (13000 km)

Obrázek uživatele Jan Veselý

Mám pro vás odkaz:
https://www.agora-energiewende.de/fileadmin2/Projekte/2018/EU-Jahresauswertung_2019/Agora-Energiewende_European-Power-Sector-2018_WEB.pdf
Je tam třeba, že větrné elektrárny v EU vyrobí více elektřiny než hnědouhelné, nebo, že během cca 5 let už by měly OZE vyrobit více elektřiny než fosilní zdroje. To vše za poklesu emisí čehokoliv.

Relevantní link Vám nedám, ale vlastním FVE na střeše již 8 let a kdysi jsem spočítal, že moje elektrárna se energeticky vyrovnala za 29 měsíců a to mám staré "neefektivní" panely. Data už bohužel nemám, odešla s HDD...

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TM3LR 2021, TMY čekatel

Pardon, chyba.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele 13G

PaRi supr clanek :-)

astro1-panet-utoledo-edu/~relling2/PDF/pubs/life_cycle_assesment_ellingson_apul_(2015)_ren_and_sustain._energy_revs.pdf

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele Kuk

Link nefunguje.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele 13G

prvni tri znaky "-" je potreba nahradit teckama "."

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a proč tak??

astro1.panet.utoledo.edu/~relling2/PDF/pubs/life_cycle_assesment_ellingson_apul_(2015)_ren_and_sustain._energy_revs.pdf

Obrázek uživatele PaRi

Díky!

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (13000 km)

Jak jsem psal, jsem fanda jádra a ne uhlí. To, že lidi blbou s tím se nedá nic dělat.

Obrázek uživatele 13G

Kde by jste skladoval jaderny odpad? Kazdy chce JE a nikdo uz skladovat odpad.

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Tam kde je to plánováno. A není pravda, že všichni se toho bojí.

Kromě toho, víte jak moc "svítí" takový kotel tepelné elektrárny? Ano FVE nesvítí, bohužel při rostoucí potřebě elektřině budeme mít jen dálnice a panely. A tak zajdeme na hlad.

Obrázek uživatele Kuk

Blábolíš nesmysly. Jestli máš strach o zemědělskou výrobu tak začni okamžitě vykupovat úrodu pšenice a jinejch plodin, který od zemědělců nikdo nevykoupí a když tak pod cenou, takže nakonec požadujou, aby to od nich vykoupil stát = aby dotoval zbytečné mordovaní půdy a životního prostředí a podzemních vod hnojivy, pesticidy a chemií jen proto aby pár zemědělců mělo vejplaty a lidi se mohli na facebůku vošklíbat nad solárama na poli. Začni jim k tomu dotovat i tu zelenou naftu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Zemědělci mají problém prodat úrodu obilí. Výkupní ceny snižuje i přebytek na trhu
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/zemedelci-maji-problem-prodat-urodu-obili-vykupni-ceny-snizuje-i-prebytek-na-trhu_201609061043_krohackova

Někteří zemědělci v Moravskoslezském kraji zkoušejí pěstovat místo obilí energetické plodiny. ...Přinutily je k tomu problémy s výkupem obilí."
http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/pestovani-energetickych-plodin-zemedelcum-zisky-neprineslo--186737

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kdyby raději ty soláry instalovali nejdřív na jejich betonové střechy . Když jsem tam naposledy před třema rokama byl, tak jsem byl sklamanej. U nás je na střechách víc solárů.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jistě, lokální generování na prvním místě. Pokud by i u nás každá vesnice měla FVE park, VTE park, MVE (pokud mají vodní tok) a vše se zálohováno kogenerační jednotkou na vodík nebo metan tak můžeme konečně odstranit ty hrozné elektrické stožáry a dráty VVN z krajiny. Decentralizace je bezpečnější a v delším horizontu nejlevnější.

Souhlas s decentralizací. Danit lze z plochy soláru, takže ani stát by s tím neměl mít problém.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.