V USA se letos o vánocích prodá 1 milion létajících dronů

Podle odhadů amerického Federálního leteckého úřadu dostane letos až 1 milion Američanů k Vánocům létající dron. To v úřadu právem vyvolává nemalé obavy.

Čtyřvrtulové drony neboli kvadrokoptéry patří dnes k nejrozšířenějším
foto: succo

Létající drony – kvadrokoptéry nebo jiné podobné stroje na dálkové ovládání, ale schopné fungovat i částečně autonomně – jsou obrovský hitem posledních let. Ze sféry hobby-marketů se přesunuly do hlavního proudu.

Z dřívější hračky pro nadšence jsou dnes hračky pro děti i dospělé, ale i profesionální nástroje filmařů, fotografů a uvažuje se o jejich využití dokonce i v oblasti doručování zásilek nebo záchranářství.

Na nedávném summitu leteckého průmyslu v vystoupili přední profesionálové tohoto oboru. A většina z nich vyjádřila nemalé obavy z toho kolik létajících dronů se v nejbližší době velmi pravděpodobně objeví ve vzduchu.

Provozování létajících dronů/kvadrokoptér totiž není bez rizika. Ačkoliv konstruktéři do svých přístrojů integrují mnohá bezpečnostní opatření, největším rizikem zde zůstává člověk jakožto operátor těchto strojů.

Například provozovat drony v blízkosti letišť je zcela zakázáno – vynutit si tento zákaz je ale jen stěží proveditelné. V nedávné minulosti se už objevily případy, kdy přistávající nebo vzlétající letadlo bylo v nebezpečí srážky s dronem.

Na YouTube je například k vidění toto video kolize dronu a letadla přistávajícího v New Yorku. JENŽE! Ve skutečnosti jde o virální reklamu animátora a tvůrce vizuálních efektů Bruce Branita. Ten dal dokonce poté, co se video rozšířilo a mnoho lidí mu uvěřilo, k dispozici další video s popisem tvorby efektu.

Ačkoliv tedy zatím k žádné oficiálně hlášené kolizi civilního létajícího dronu a letadla nedošlo, není to v budoucnu vůbec vyloučeno. Zejména ve Spojených státech proto probíhá zásadní debata týkající se legislativy vztahující se na drony a jejich civilní využití je tam velmi silně omezeno.

3 Comments on “V USA se letos o vánocích prodá 1 milion létajících dronů”

  1. Pořízení dronu v ČR je
    Pořízení dronu v ČR je už dnes poměrně levnou záležitostí, cca do pěti tisíc kč. Problémys letadly a drony byly už zaznamenány jak v Polsku tak i ČR, viz media. A nemusí jít pouze o teroristy, ale i nezodpovědné neználky. Je štěstí, že průměrná výdrž baterie stačí na desetiminutový let. Viz příklady na YouTube.

Napsat komentář