V roce 2020 přibylo v Česku 51 MW solárních elektráren

redakce - 18 Leden 2021

Navzdory epidemii čínského viru vzrostl v uplynulém roce rapidně zájem o fotovoltaické solární elektrárny, a to jak mezi firmami, tak i v domácnostech.solární elektrárna na stodole

I přes vzestup instalací fotovoltaických elektráren v posledních letech Česká republika v porovnání s okolními zeměmi zaostává. V uhelném Polsku či sousedním Rakousku se dnes staví mnohem víc solárních elektráren než v tuzemsku.
foto: Antranias, licence Pixabay

V České republice bylo v roce 2020 celkem instalováno 6293 nových solárních elektráren s celkovým výkonem 51,4 MW. Z toho 1373 bylo komerčních instalací na střechách podniků a továren s celkovým výkonem 28,8 MWp.

Malých střešních solárních elektráren na rodinných domech bylo 4846 s celkovým instalovaným výkonem 22,6 MWp. Celkový meziroční nárůst instalované výrobní kapacity činil 104 % (26,3 MW). Průměrný instalovaný výkon projektů vzrostl z 7,3 kWp na 8,3 kWp.

I přes to všechno je instalovaný výkon fotovoltaiky v České republice víc než 10× menší než v Maďarsku. V sousedním Polsku pomohla systematická podpora rozvoje fotovoltaiky strmému nárůstu. Díky tomu Polsko v polovině roku 2020 překonalo Česko a dosáhlo 2261 MW instalovaného výkonu v solárních elektrárnách.

V Česku podpora rozvoje solárních elektráren funguje také. Podnikatelské subjekty získaly v minulém roce v rámci první výzvy přes 116 milionů korun (oproti 40 milionům korun v roce 2019), v rámci druhé výzvy pak téměř 200 milionů korun (oproti 5 milionům korun z roku předcházejícího).

Instalaci fotovoltaik na rodinných domech podporuje program Nová zelená úsporám (NZÚ). Ten loni schválil 4846 žádostí o podporu pro instalace solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 22,6 MWp. Z toho 3819 bylo žádostí na dotaci s akumulací do baterií o celkovém instalovaném výkonu 18,8 MW.

Podle dat evropské fotovoltaické asociace SolarPower Europe v roce 2020 vzrostl počet instalovaných solárních elektráren v zemích oproti předchozímu roku o 11 % na 18,2 gigawattu (GW).

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.