V Ostravě vyroste nejmodernější CNG stanice ve střední Evropě

redakce - 23 Březen 2015

Havířovská společnost GASCONTROL začíná stavět plnicí stanici zemního plynu pro Dopravní podnik Ostrava a jeho nové autobusy s pohonem na CNG. Stala se dodavatelem technologie i stavby, včetně plynovodu. auto plnící CNG stanice Ostrava dopravní podnik

Celková hodnota stavby plnicí stanice, která má být zprovozněna letos na podzim, je 55 mil. Kč. Na obrázku plnicí stanice CNG – v provozním areálu České pošty v Brně.
foto: Gascontrol

Dopravní podnik Ostrava a.s. podepsal s firmou GASCONTROL, společnost s r.o. smlouvu na vybudování plnicí stanice CNG o výkonu 3 000 Nm3/hod v areálu dopravního podniku v Ostravě-Martinově.

„Využití CNG v dopravě se věnujeme dlouhodobě a považujeme stále tento směr za perspektivní. Jsme samozřejmě rádi, že jsme tuto zakázku získali a že můžeme touto cestou přispět ke zlepšení kvality ovzduší v Ostravě,“ uvedl Mieczyslaw Molenda, zakladatel a vlastník společnosti GASCONTROL.

Ředitel ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka dodává: „Zakázka je financována z Operačního programu Životního prostředí a navazuje na objednávku 105 autobusů s pohonem na , která je rovněž dotována z prostředků Státního fondu životního prostředí. Dojde tak k obměně třetiny našeho vozového parku autobusů moderními vozidly s ekologickým pohonem.“

Hlavní částí nové plnicí stanice budou 3 kompresory, doplněné moderními technologiemi, bezpečnostními prvky a zařízením na měření, evidenci, kontrolu, regulaci a řízení, včetně řízení spotřeby elektrické energie.

Plnicí stanice obslouží až 24 autobusů za hodinu. Součástí dodávky bude i stavba nového plynovodu v délce 1075 metrů a instalace zařízení pro odorizaci zemního plynu.

Společnost GASCONTROL patří mezi největší subjekty v ČR, které se dlouhodobě zabývají využitím CNG v dopravě. Od roku 2005 zajišťuje servis a údržbu CNG stanic.

Mezi prvními například pro kompresní a plnící stanici dopravní společnosti OKD, Doprava, a.s., v Havířově, později také pro CNG stanici v areálu ČSAD Havířov, a.s., kterou firma GASCONTROL projektovala a postavila.

Dále se společnost podílela na výstavbě CNG plnící stanice pro RWE v Ostravě. V roce 2010 otevřel GASCONTROL první non-stop veřejnou plnicí stanici CNG v Havířově. Firma je také vlastníkem a provozovatelem čerpací stanice v Dobré u Frýdku-Místku.

Mezi další realizace z oblasti CNG patří výstavba plnicích stanic CNG v Uherském Hradišti, Frýdku-Místku a Karviné nebo stanice pro plnění vysokozdvižných vozíků a automobilů pro společnosti Greiner packaging Slušovice a CIDEM Hranice-divize CETRIS.

Ve spolupráci s firmou VEMEX společnost GASCONTROL postavila veřejnou plnicí stanici CNG v Ostravě–Muglinově. Od té doby GASCONTROL dodal řadu těchto kompaktních stanic, jsou např. v Olomouci, Opavě, Dvoře Králové, Hodoníně a v Brně.

Zemní plyn je v současnosti nejperspektivnějším alternativním palivem, s jehož masovým rozšířením v příštích letech počítá i Evropská unie. V České republice se vozy na CNG etablovaly už téměř ve všech oborech a firmy si rozhodnutí přejít na CNG pochvalují.

Řešení je přínosné nejen pro soukromé osoby a podniky, ale i pro komunální sféru. Je totiž v porovnání s tradičními palivy nejekologičtější a nejúspornější variantou.

Kvůli nulovým emisím pevných částic a minimálním emisím škodlivin ve výfukových plynech jsou komunálních vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn ohleduplná k životnímu prostředí, a tudíž ideální pro nasazení hlavně v centrech měst.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vzhledem k tomu, že je okolo toho tolik slávy a nikdo se nezmíní o možnosti tankování veřejnosti, tak se na nás lidi vykašlali. Jako obvykle. hlavně že to sype do kapsy :-(.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je sice vsechno hezke, ale bude to v arealu DP v OV-Martinov, takze bezni CNG useri maji smulu. Leda, ze by to bylo vyresene jako je to v Dolni Oblasti Vitkovic, kde je stojan vyveden i za "plot" arealu pro CNG lamy.

Obrázek uživatele honza.t

Kdyby to nebylo veřejně přístupné, tak by tato investice nedávala smysl. GASCONTROL a.s. Pod vedením ředitele Mieczyslava Molendy je velmi aktivní v mnoha oborech .
https://www.youtube.com/watch?v=cFJsmqvyJsQ
http://polar.cz/archiv/video/talkshow-petra-bohuse-11-01-2013-17-36/5

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jiste neni nic, je to delane pro DPO a v jejich arealu, takze je to take na DPO, jestli zpristupni CNG plneni i pro verejnost. A to, ze maji aktivity v jinych oborech, asi na tom nic nezmeni :). Taktez o tom, jak hospodari DPO v souvislosti co dela pro lidi, tak o tom ani nemluve. Aspon je opet duvod, zdrazit jizdne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

na to kašlu, hlavně ať už jsou elektrické přípojky na každém parkovišti!!

Asi tak nejak..

---

heros


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil