V Nizozemsku zkoušejí svítící dálnice

redakce - 19 Srpen 2014

Před dvěma lety představil nizozemský umělec a designér Daan Roosegaarde koncept inteligentní dálnice. Jeho nápad si ihned získal pozornost i soutěžní ocenění. Nikdo ale nejspíš nečekal, že se tak rychle podaří jej i realizovat.svítící dálnice v Nizozemsku

V Nizozemsku už svítící vodící čáry zkoušejí v praxi.
foto: Roosegaarde

Dálnice budoucnosti by podle Daana Roosegaarda a jeho týmu měly být inteligentní, bezpečnější a šetrnější. Navrhuje například, aby středové a vodící čáry byly provedeny speciální luminiscenční barvou. Ta se přes den denním světlem "nasytí" a v noci pak tyto čáry samy od sebe svítí.

Další opatření se vztahuje k proměnám počasí. Jde vlastně o "neviditelnou" barvu s jejíž pomocí jsou na silnici nakresleny různé piktogramy. Jakmile se vnější podmínky změní, například klesne teplota pod určitou úroveň, barva se na silnici objeví a spolu s ní i piktogramy - v tomto případě upozornění před námrazou v podobě sněhových vloček.

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář

Jenže to nikdo nenatíral na silnici.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.