V Kalifornii se mají od roku 2045 prodávat už jen elektrické náklaďáky

Jan Horčík - 29 Červen 2020

Americký stát Kalifornie přijal aktuálně nová opatření, která mají urychlit nástup plně elektrických nákladních aut a tahačů.auto elektromobil elektrický tahač Tesla Semi

Elektrický tahač Tesla Semi byl ohlášen v roce 2017. Na trh měl jít v roce 2019, ale už několikrát byl odložen. V následujících měsících už by se měl konečně začít vyrábět.
foto: Tesla

Velká nákladní auta včetně tahačů jsou mimo autobusové dopravy hlavním zdrojem znečištění ovzduší z automobilové dopravy. V případě Kalifornie je to dle CARB, kalifornské rady pro čisté ovzduší, až 70 % smogu.

Dieselová nákladní auta dnes představují páteř každé moderní ekonomiky. Podle zástupců CARB se ale v emisní normy pro těžká nákladní auta v posledních desetiletích prakticky nepohnuly.

CARB proto navrhuje, aby výrobci nákladních aut v Kalifornii prodávali určité procento bezemisních vozů. Toto procento se má v letech 2024-2035 postupně zvyšovat.

V roce 2035 mají prodávat 55 % bezemisních nákladních aut třídy 2b – 3 (Tesla Cybertruck) a 75 % tříd 4-8 a 40 % tahačů. V roce 2045 už to má být u všech tříd 100 %. Cílem regulace je dostat na kalifornské silnice do roku 2035 až 300 000 bezemisních nákladních aut, včetně 17 000 tahačů.

Nová regulace se bezesporu bude hodně líbit Elon Muskovi a jeho Tesle. Už několik let totiž připravuje uvedení elektrického tahače Tesla Semi a brzy má přijít na trh také elektrický pick-up truck Tesla Cybertruck.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele runner42

Plán evidentně předpokládá odtržení Kalifornie od USA :) No uvidíme...

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

od Kalifornie prebira regulace a emisni limity hned nekolik dalsich statu Unie, zase ukazujes svoji omezenost :)

tak co kolik si prodelal na shortovani Tesly letos?

Obrázek uživatele Kuk

Kalifornie je tak ohromnej trh že se mu výrobci milerádi přispůsoběj jak to udělali zrovna nedávno s emisema u osobáků. Vyrábět 2 varianty od toho saměho se jim nevyplatí, takže větší trh určil pravidla pro ty menší.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ac jsem tomu rad, pusobi tyhle prohlaseni trochu jako petilete plany. Kdo vi co bude za rok.

V ČR máme každý rok novou energetickou studii s výhledem na 30-50 let dopředu pořád od stejného zadavatele - vláda. Na jednu stranu je to plýtvání penězi, na druhou stranu, jsem tomu rád, protože ty plány se pořád mění. Někdy k lepšímu. :-)))

---

hariprasad

No prave, zcela hypoteticky .... co kdyz Tesla doda tahac a zjisti se, ze nefunguje?

Co když Škoda dodá auto a zjistí že nefunguje?

Obrázek uživatele ozana

Zcela hypoteticky ... co když Karotka napíše svůj názor a zjistí se, že je to nesmysl?

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Cit. V případě Kalifornie je to dle CARB, kalifornské rady pro čisté ovzduší, až 70 % smogu.
Tomu číslu úplně nevěřím. Automobilová osobní doprava dělá (asi 5 let stará statistika) asi 50-60% emisí v dopravě. Nákladní doprava tedy nemůže dělat tolik. Jedině, že by se emise v osobní dopravě (v Kalifornii, jinde to zcela jistě platit nebude) o tolik snížily, že se poměr tak výrazně změnil.

---

hariprasad


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station