V Kalifornii pošlou k zemi plynovou elektrárnu – 20 let před koncem životnosti. Nevyplatí se.

Elektrárna Inland Empire Energy Center o výkonu 750 MW začala v Kalifornii vyrábět elektřinu v letech 2008-2010. Už na konci letošního roku ale ukončí činnost.

V roce 2017 vyrobily plynové elektrárny v USA 32 % elektřiny.
foto: GE

Plynová elektrárna Inland Empire Energy Center (IEEC) společnosti GE byla povolena už v roce 2003 a spuštěna o pět let později. Na konci letošního roku ukončí činnost a následně ji čeká demolice.

Provozovateli už se jednoduše nevyplatí. Místo toho se společnost GE rozhodla ji poslat k zemi a prodat pozemek společnosti Nova Power, která na místě vybuduje obří baterii (BESS).

Elektrárna využívá turbíny GE třídy H, které jsou už dnes pokládány za překonanou technologii, která navíc trpí řadou technických problémů. Pro GE je tak nadále neekonomické provoz elektrárny udržovat.

Rapidní pokles cen obnovitelných zdrojů už tak zjevně tlačí i na dnes nejrozšířenější způsob výroby elektřiny v , tedy zemní plyn. Fakt, že na místě elektrárny vyroste obří bateriový úložný systém, aktuální energetickou revoluci jen podtrhuje.

Stát Kalifornie chce navíc od roku 2025 vyrábět polovinu své elektřiny z obnovitených zdrojů. V roce 2045 už to má být 100 %.

42 Comments on “V Kalifornii pošlou k zemi plynovou elektrárnu – 20 let před koncem životnosti. Nevyplatí se.”

  1. Jo jo, protože stabilizovat síť pomocí obřích baterek je
    Jo jo, protože stabilizovat síť pomocí obřích baterek je kšeft jak blázen, co zaplatí běžný spotřebitel.
    Dokonce takovej, že se vyplatí zbourat funkční elektrárnu a místo toho postavit nové haly.
    Navíc lidi co tomu nerozumí ještě tleskaj.

    Kde jsou ty kecy, že na tyto účely se budou využívat vyřazené akumulátory z aut?

    1. Klíííd. Elektrárna se zavírá, protože je to zmršená
      Klíííd. Elektrárna se zavírá, protože je to zmršená výrobní řada, prodělává a není naděje, že to bude lepší.
      Její majitel rozumně prodává cenné součásti elektrárny, třeba to, že pozemek má vlastní přípojku do VVN a dá se tam tedy postavit levněji (bez ceny připojení) jiná součástka elektrické sítě.
      Stabilizace sítě pomocí obřích baterek se super kšeft, provozovatelům se to vyplácí a zákazníci jsou taky spokojení, protože si za to počítají mnohem méně než tepelné elektrárny s jejich rotujícími kusy oceli.

    2. A Vy tomu rozumite? 🙂 Dnes spotrebitele neplati za
      A Vy tomu rozumite? 🙂 Dnes spotrebitele neplati za stabilizaci soustavy? Nebo si myslite, z ekdyz jsou stabilni zdroje, je i stabilni poptavka?
      V clanku bylo uvedeno, ze elektrarna bylaekonomicky nefunkcni a presne takto dopadnou za 20 – 50 let i JE, i ty stavajici budou vyrabet draz nez za kolik elektrinu prodaji.
      Nakoupil jste pred deseti lety malo aut, aby bylo dost vyrazenych baterek. Mimochodem, v clanku s epise, ze baterie budou nove a ne ty doslouzile v autech?

                1. Ano, ja vim. Casm nebude zadna ropa a ani plyn a vsichni resi,
                  Ano, ja vim. Casm nebude zadna ropa a ani plyn a vsichni resi, jak byt sobestacny ve vyrobe elektriny, pritom nikomu nevadi, ze dnes v energiich sobestacni nejsme. To je mi docela slusny paradox.

                2. Tak jde o to, že ropa a plyn se koupit dají poměrně
                  Tak jde o to, že ropa a plyn se koupit dají poměrně snadno. Elektřina se kupuje obtížněji a v budoucnu to bude stále složitější, protože v době, kdy ji bude nedostatek, ji budou mít nedostatek i všichni sousedi.

                3. Elektřina se kupuje obtížněji? V Lipsku a Kladně si
                  Elektřina se kupuje obtížněji? V Lipsku a Kladně si myslí něco jiného.

                4. Spíš mi šlo o budoucí nedostatky v některých obdobích.
                  Spíš mi šlo o budoucí nedostatky v některých obdobích. Blbě jsem to napsal.

                5. Jsem rpesvedcen, ze i o to se postara trh. Za 15 let maji byt
                  Jsem rpesvedcen, ze i o to se postara trh. Za 15 let maji byt lacine baterie (a jiste se to nezastavi) a verim, ze i dalsi technologie zvysi svoji kapacitu. Dulezite je do nich nyni investovat, at se od fosilnich paliv osvobodime co nejdrive.

                6. Nemyslim si, ze ji bude nekdy nedostatek a pokud ano, pak se o
                  Nemyslim si, ze ji bude nekdy nedostatek a pokud ano, pak se o to trh postara – vyrovnani nabidky a poptavky. Jde jen o cenu, za kterou se vyplati vyrabet a ta se bude cim dal tim snizovat kvuli snizovani cen OZE a akumulace.
                  Proc se dle Vas kupuje elektrina obtizne? Neexistuji zadne burzy?

          1. Pokud „my nakupujeme“ myslíte konečné spotřebitele, tak
            Pokud „my nakupujeme“ myslíte konečné spotřebitele, tak ano.
            Pokud „my nakupujeme“ myslíte ropu/plyn/jaderné palivo tak ano.

            A teď otázka za 100 bodů – jaké máme aktuálně alternativy k tomu nákupu. Dokud nebude existivat použitelná technologie P2F (prostě výroba syntetického metanolu nebo jiného kapalného uhlovodíku) z přebytečné energie, budem odkázáni na ten nákup.

        1. Nejen sluncem, ale zejména politiky a úředníky není ČR
          Nejen sluncem, ale zejména politiky a úředníky není ČR Kalifornie, to je ten hlavní problém.
          Volných střech máme plno a slunce je pro naše potřeby dostačující, v kombinaci s akumulací může většina objektů být skoro soběstačná.
          Větrníky je kde stavět, jen je tam místní nechtějí. Stačí se podívat na počet záměrů výstavby versus počet vydaných povolení. A větrníky nejsou jen vrtule ve 100 metrech nad zemí, ona i malá hrnková VE udělá svoji práci na zahradě nebo na střeše domu, zvláště pak výškových.

                1. Tak aspoň obrázek o čem je to vůbec řeč. Vykonost malej
                  Tak aspoň obrázek o čem je to vůbec řeč. Vykonost malej větrnej turbín bejvá dost často sporná pokud je vůbec nějaká, takže pokud nějakou doporučuješ tak doufám źe to je aspoň něco kloudnýho a ne zase dalši raritka, která se neujala?

                2. A proč to nevidíme na každém rohu či střeše?
                  A proč to nevidíme na každém rohu či střeše?

                3. Klasické velké VE jsou efektivnější.
                  Klasické velké VE jsou efektivnější.

                4. To nejspíš ale my tu přece hledáme malé řešení viz.
                  To nejspíš ale my tu přece hledáme malé řešení viz. „ona i malá hrnková VE udělá svoji práci na zahradě nebo na střeše domu,“

                  Proč Radovane vůbec nabízíš jako funkční řešení nějakou „hrnkovou“ elektrárnu, když tomu nemáš ani obrázek a kromě toho že existuje nevíš zhola nic? Přesně tydle poloinformace lidi od udržitelnosti odrazují. Lidi chtějí funkční užitečné řešení a ne další kutilskej projekt, kde je cílem akorát stavba, bádaní a vyhazování peněz s nejistým výsledkem.

                5. Nejhorší na tom je, že jsem dnes jel schválně přes
                  Nejhorší na tom je, že jsem dnes jel schválně přes areál univerzity, abych si ji na té lampě nafotil a dal odkaz. A koukám jako blázen, místo hrnku záslepka a pod ní přibyl malý FVE panel. A nedoptal jsem se kam zmizela. Nikdo nic neví, prostě záhada. Takže beru zpět a nemám nic 🙁

    3. a ty vis jake akumulatory se tam pouzijou?
      a tu elektrarnu

      a ty vis jake akumulatory se tam pouzijou?

      a tu elektrarnu zaviraj z duvodu prodelku, cela GE za tech par let mela ztratu prez $200 miliard (vsechny jejich elektrarny, ne jen tato zminena), sazka jen na zdroje vyuzivajici fosilni paliva se jim proste nevyplatili, mimochodem planovana zivotnost te elektrarny byla jen 20 let, takze zadny zazrak

    1. Ani by to nemuselo být tak zlé – denní spotřeba ČR dělá
      Ani by to nemuselo být tak zlé – denní spotřeba ČR dělá cca 200GWh – to odpovídá trvalému výkonu 8.4GW.

      Takže pokud byste zkombinoval 20GWp fotovoltaiku, trochu vodních elektráren, 6GW jaderných , pár větrných, tak by na zbytek mohlo stačit odhadem 50GWh baterií.
      V létě by se v jaderných elektrárnách naplánovala údržba, aby v zimě mohly jen na plný výkon, energie v létě by se musela „vyhodit“, protože FVE by dodávala moc.
      No a taky by se museli odstavit uhelné a plynové elektrárny.

      Matematicky to sedí, emisně taky, jediné co chybí jsou 2GW v jádře (to je asi tak 600mld), 18GWp v FVE (to je asi 400mld) a 50GWh v bateriích (to je asi tak 200mld)

          1. Podle toho, co vidím při cestách kolem naší kotliny, tak
            Podle toho, co vidím při cestách kolem naší kotliny, tak tohle řešení budou mít asi Rakušáci, možná Němci. Určitě ne Maďaři, Slováci a zcela jistě ne Poláci. Jinak FVE na střechách s akumulací a prodej jednoduchým netmeteringem by měl být základ decentralizace. Spolu s nasazením elektromobility, což je další smysluplná decentralizovaná akumulace, ideální řešení. A na dokrytí v zimě záloha oněch jaderek.

      1. Tak, tohle dává smysl. Prakticky to, co jsem navrhoval i
        Tak, tohle dává smysl. Prakticky to, co jsem navrhoval i já, akorát si myslím, že levněji zatím vyjde postavit na vyrovnávání paroplynky a tu vyrovnávací baterku postupně decentralizovaně postavit spíš pobídkami pro domácnosti a firmy. Nejde totiž jen o samotnou baterku, ale i o rozumné připojení k páteřní síti.

Napsat komentář