V Kalifornii jezdí 48 robotických aut, zatím měla 4 nehody

Jan Horčík - 12 Květen 2015

Robotická auta jsou po alternativních způsobech pohonu tou novinkou, která má k automobilismu přitáhnout nové spotřebitele. V Kalifornii je dnes schváleno do provozu 48 testovacích robotických aut.auto robotické auto Lexus RX450h Hybrid Google

Hybridní robotické Lexus RX 450h společnosti Google, jedno z více než 20 autonomních vozidel
foto: Google

Z celkového počtu 48 robotických aut schválených pro provoz na kalifornských silnicích a dálnicích se od září 2014 pouze čtyři z nich stala účastníky nehod. Ve třech případech šlo o SUV značky Lexus provozované společností Google, v jednom případě šlo o Audi britské firmy Delphi Automotive.

Obě společnosti se pro web Phys.org vyjádřily v tom smyslu, že všechny čtyři nehody byly způsobeny lidskou chybou, resp. že auta samotná za ně nemohla, a navíc šlo o malé ťukance. Ačkoliv jsou totiž auta robotická, vždy za jejich volantem musí sedět člověk a mít ruce na volantu.

ZAJÍMAVOST: Během šesti let testů najela robotická auta Google 2,7 milionu kilometrů, během kterých se stalo 11 malých nehod.

Magazínu Phys.org se podařilo jistit, že pouze dvě nehody nastaly v okamžiku, kdy se auta pohybovala v robotickém módu. A všechny nehody nastaly při rychlostech nižších než 15 km/h.

Podle Google může za všechny nehody více méně lidská nepozornost a ve většině případů jde o zprohýbané nárazníky. Mimochodem, každé robotické auto musí být pojištěno na $5 mil.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takže to vyriešili tak, že vždy keď nastane nehoda bude na vine ten druhý čo roboticky nešiel. Desivé.

Ja som text pochopil tak, že vina bola na strane robotického auta, ale vždy bola zavinená ľudskou obsluhou, nie autonómnou riadiacou jednotkou. Ale v texte to malo byť jednoznačnejšie, keďže je to dôležitá časť tej správy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To jste jako vyčetl kde? Vždyť je tam jasně napsáno, že vina byla na druhé straně! Ne, že to bylo automaticky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Určitě to myslel tak, že by automat řídil v běžném provozu a podle návodu byl bezchybný. V případě bouračky by to pak hodili na tebe protože řídíš ručně :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Což je samozřejmě nesmysl :-) Lidé prostě dělají chyby pořád. I já sám. Nedá se tomu vyhnout.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů Circontrol