V inteligentním městě od Toyoty zastanou domácí práce roboti

redakce - 10 Červen 2021

Významnou roli v novém experimentálním městě od Toyoty zvaném Woven City bude mít umělá inteligence a domácí roboti.Roboti poslouží obyvatelům města nejčastěji v domácnosti nebo třeba při vyzvedávání zásilek či jídla.  Toyota vybudovala laboratoř zařízenou jako byt, kde se roboti učí fungovat ve variabilním a chaotickém prostředí domácnosti.

Roboti poslouží obyvatelům města nejčastěji v domácnosti nebo třeba při vyzvedávání zásilek či jídla. Toyota vybudovala laboratoř zařízenou jako byt, kde se roboti učí fungovat ve variabilním a chaotickém prostředí domácnosti.
foto: Toyota

Toyota vybudovala laboratoř zařízenou jako byt, kde se roboti učí fungovat ve variabilním a chaotickém prostředí domácnosti. Testují se tu i nejmodernější prototypy stropních robotů a drapáku schopného přenášet křehké předměty.

Ve městě budou také jezdit bezemisní autonomní vozy, zástavba bude napojena na obnovitelné zdroje a energii pocházející ze "zeleného" vodíku. Místo obvyklých ulic, cyklostezek a chodníků Toyota navrhla inovativní spleť komunikací. Budovy budou inteligentní, stejně jako systém řízení dopravy. A na tom všem se budou roboti podílet.

Roboti visící na kolejnici

Inženýři Toyoty si po návštěvách japonských domovů uvědomili, že těsné byty a úzké průchody mohou omezit akční rádius robotů a tím i jejich využitelnost. Problém vyřešili umístěním robota na kolejnici upevněnou nad hlavami členů domácnosti. Teď umí setřít linku a vložit nádobí do myčky. To je však teprve začátek a na vývoji se stále pracuje.

Toyota se více než deset let zabývá konstruováním humanoidních robotů. V roce 2005 představila první stroje ze série Toyota Partner Robots. Nejslavnější z nich je dvounohý robot, který hraje na trubku.

O deset let později se jejich pokračováním stali takzvaní Human Support Robots, tedy roboti, kteří mají poskytovat oporu starým, nemocným nebo fyzicky hendikepovaným osobám.

Přinese drink i dopis z pošty

Jejich variantou jsou roboti, kteří například vyzvednou dopis, zásilku nebo objednané jídlo. Na stadionu doručí objednávku z baru až do hlediště. Roboti tohoto typu budou hrát ve Woven City významnou roli. Město je totiž navržené tak, aby se všechno zboží a zásilky v rámci města distribuovaly pomocí jediného, integrovaného systému.

Roboti původně připravovaní pro Olympijské hry v Tokiu

Roboti původně připravovaní pro Olympijské hry v Tokiu
foto: Toyota

Robot jménem T-TR1 je telekonferenční robot, kterého tvoří obrazovka ve výši lidské hlavy, nahoře se pak nachází kamera. Robot vysílá obraz uživatele v životní velikosti, takže s ním jde komunikovat.

Robot pro zábavu nebo na kus řeči

Japonci roboty milují. Někdy si je kupují prostě jen pro zábavu, nebo aby jim dělali společnost. V roce 2017 začala Toyota prodávat Kirobo Mini, deseticentimetrového robota, kterému umělá inteligence, včetně vyspělého systému řeči, gest a animace očí, umožňovala vést přirozené rozhovory, žertovat a poskytovat svému majiteli emocionální podporu.

Díky vestavěné kameře rozpoznává Kirobo Mini mimiku obličeje, čte emoce a přizpůsobuje svoje chování a vedení rozhovoru náladě uživatele. Robot umí také navazovat v rozhovoru na informace, které dostává on-line od inteligentního domu a automobilu.

Kirobo Mini byl v japonských autosalonech Toyoty v nabídce do roku 2018, nyní se značka zabývá jeho servisem a vývojem aplikací.

Inteligentní dům, který sám zatopí

Všechny byty a bytové domy ve Woven City budou využívat technologie inteligentního domu. Ty pomocí internetu umožňují obyvatelům distančně kontrolovat všechna smart zařízení. Stačí zavolat a z kanceláře nebo z dovolené ovládat alarm a další bezpečnostní systémy, ale i teplotu a osvětlení jednotlivých místností.

Inteligentní přístroje vybavené funkcí strojového učení také mohou samy přizpůsobovat svoje fungování způsobu života obyvatel. V případě zařízení typu klimatizace to může přinést značné úspory ve spotřebě energie.

Woven City

Woven City
foto: Toyota

Toyota také vypracovala systémy komunikace mezi automobilem a bytem, takže umělá inteligence s předstihem ví, že se majitel blíží domů a může nastavit různé funkce podle jeho preferencí.

Město pro 2000 lidí

Výstavba Woven City byla zahájena letos v lednu. Město vyrůstá na místě bývalého výzkumného a vývojového střediska Toyoty 60 km od Tokia. Projekt vytvořil dánský architekt Bjarke Ingels, autor ikonických budov, jako je World Trade Center 2 v New Yorku, Lego House v Dánsku nebo sídla Googlu v Mountain View a Londýně.

V bytových domech z přírodních materiálů včetně dřeva tu bude místo pro zhruba 2000 obyvatel, jak rodin s dětmi a starších lidí, tak inženýrů Toyoty a vědců z celého světa, kteří zde budou vést vlastní výzkumy a testy nových technologií.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele PaRi

Robot, co mi nalije drink? Vždyť to je obřad! Sejít do sklepa, vybrat tu správnou láhev, utřít z ní prach, vyleštit skleničku, otevřít, přivonět a nalít...

Tak jsem se zamyslel, co z toho mi chybí... a nic. Život by mi spíš usnadnilo:
1. automatické odemykání a zamykání dveří u domu, v kůlně a v garáži, bo mě neskutečně vytočí, že jak dojdu ke kůlně, tak si vzpomenu, že jsou klíče na háčku v baráku... a pod.
2. samocídící koupelna, bo máme tvrdou vodu a kdo to má pořád stírat
3. samocídící wc, ale to škrtám, to je uklizeno hned

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (14000 km)

Obrázek uživatele spetak

Až mě z toho naskakuje husí kůže. Visící roboti - brrrr.

---

Už jen EV, najeto 170 tisíc km.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.