V Česku rapidně přibývá aut do zásuvky, jezdí jich tu už přes 7500

redakce - 14 Říjen 2020

Registrace nových osobních automobilů v období leden-září 2020 ukazují, že v Česku přibylo 1732 elektromobilů (meziročně +196 %) a 1176 plug-in hybridů (+363 %).auto Volkswagen ID.3 elektromobil

Podle aktualizované anylýzy složení vozového parku v Česku k 30.6.2020 jezdilo 4974 osobních elektromobilů, 5898 hybridů a z toho zhruba asi dva tisíce jsou plug-in hybridy.

Pro zajímavost, český vozový park se může pochlubit také 106 493 osobními vozy s pohonem na a 20 788 s pohonem na . Celkové počty vozidel všech kategorií jsou u těchto pohonů 113 765, resp. 27 785. Právě LPG je tak zdaleka nejrozšířenějším alternativním palivem v České republice.

V období leden-září 2020 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 148 319 nových osobních vozidel, což představovalo meziročně o 42 791 registrací méně, tj. -22 %.

„V uplynulých třech kvartálech bylo registrováno 2 908 osobních elektrických vozidel (EV s externím dobíjením), před rokem to bylo jen 844 těchto vozidel. Z uvedeného počtu bylo 1 732 bateriových elektrických (BEV; 60 %) a 1 176 plug-in hybridů (PHEV; 40 %),“ uvádí Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i.

A dodává: „Celkem 25 automobilek letos registrovalo nová osobní EV vozidla, v měsíci září se nejnověji se na český trh zařadily automobilky Jeep (3 PHEV) a Mazda (5 BEV). Registrace plynových vozidel jsou v letošním roce ve srovnání s těmi elektrickými zastoupeny méně, celkem bylo registrováno 1657 vozidel, z toho 969 CNG a 688 LPG vozidel. V součtu (pozn. CNG+LPG) je registrovalo jen 7 automobilek. V tomto segmentu dominují Škoda a Dacia, které v součtu registrovaly 85 % všech plynových vozidel.“

Jak se potvrdilo v závěru loňského roku a v podstatě také v průběhu tohoto roku, český trh s EV vozidly rozpohybovala Škoda. V září byly registrovány první plug-in hybridní verze Škoda Octavia iV (20x). Očekáváno bylo také zahájení dodávek bateriových elektrických vozidel Volkswagen ID.3, kterých bylo v září registrováno 18.

Registrace nových osobních vozidel dle paliva (leden-září 2020)

Registrace nových osobních vozidel dle paliva (leden-září 2020)
foto: Centrum dopravního výzkumu

Celkem 6 automobilek registrovalo více než 100 vozidel s externím dobíjením. Automobilka Škoda v uplynulých 9 měsících registrovala celkem 1 296 osobních vozidel s externím dobíjením (707 BEV + 589 PHEV), podíl na všech registracích těchto vozidel tak činil 45 %.

Celkem 328 registrací bateriových elektrických vozidel si připsala Tesla (11 %), 274 registrací (270 BEV + 4 PHEV) pak patřilo Hyundai (10 %). Následovaly BMW (177), Volvo (131), Renault (106), Volkswagen (93) a další.

Zpět na HybridPřidat komentář

Jenom abych vas trosku poskadlil :)
https://www.casopisstavebnictvi.cz/clanky-nektere-dusledky-hromadneho-rozsireni-elektromobilu-pro-cr.html

Zrusime tramvaje, metro a elektricke vlaky a prejdeme na setrne naftaky. ANO, bude lip.

Obrázek uživatele runner42

Nic proti, ale z ekonomického hlediska za posledních 30 let automobilová doprava tu železniční naprosto smázla.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Tady jde o tvrzeni tech expertu z clanku, ze pouziti elektriny pro dopravu je proti benzinu a nafte nevhodne. Tudiz by i ty tramvaje bylo dle zaveru tech expertu lepsi predelat na naftu. Uznejte sam, ze ta studie je absurdni.

Obrázek uživatele runner42

Z hlediska ekonomického i dopravního by bylo lepší tramvaje předělat na naftu, ano.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

To je samozřejmě totální nesmysl. Nafta je ekonomicky výhodnější využívat tam, kde vlak jede párkrát za den, ale rozhodně ne u tramvají ve městě. Metro ani tramvaje se vážně ve městech nedělají kvůli nějaké nostalgii, ale protože mají na frekventovaných trasách nižší provozní náklady a hlavně mnohem vyšší propustnost. :)

Nejvic z ekonomickeho hlediska. Ale jen v pripade, ze se na to koukate z pohledu ruskych muziku.

Vy mate ale bujnou fantazii. Verejna doprava jak pise runner je ciste dotovanou zalezitosti. Tramvaje maji ze vsem moznych druhu nejvetsi navratnost. Snad krome metra, ale to ma zase vysokou propustnost. S bespecnosti to je velice na stiru. Vlak do mesta nepatri, je to v podstate ideologicka zalezitost, ktera neomezene plytva verejnym prostorem. V Londyne to pochopili uz davno. V Praze by bylo nejlepsi postupovat stejne. Zrusit koleje a nechat volny prostor pro rozumnejsi formy dopravy. Napr. elektrobusy by v rozsirenem prostoru mohli dostat vice prostoru.

Obrázek uživatele runner42

Nevím, na co si to zase hrajete. Jak tramvajová, tak osobní železniční doprava je totálně ztrátová záležitost, provozovaná čistě jako tzv. závazek veřejné služby a existující jen díky milodarům z rozpočtů států a měst.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

I s takto zkreslenými čísly vychází na osobní dopravu navýšení 20-25% celkové výroby , což při rozložení třeba do 15 let , mi tedy přijde hodně v pohodě. Nebo nebudeme tolik elektrické energie vyvážet a pak to už bude úplně v pohodě.

Kdyby takovy clanek napsal nekdo pred erou spalovacich automobilu a vychazel ze spotreby sena pro kone, zjistil by, ze spalovaci motor potrebuje tolik benzinek a tolik tankeru a tolik nadrzi, ze neexistuje moznost to realizovat.

To je slátanina různých informací a ne skutečných, tak aby vyšel nesmysl jaký vyšel.

Polopravdy a nepodložené informace podle kterých se dopočítají k takovému výsledku je nasnadě!

:)))

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Super článek, doporučuji přečíst. Díky za odkaz. Jen mě zaujalo v kontextu článku, kde jásáme nad 7500 EV a jezdí nám nekolik milionů aut. Takže EV jsou vlastně zcela zanedbatelné.

sa mi lubi ako tam modelovy priklad pocita s dennym dobijanim 300 km dojazdu... prosim vas, kto z vas jazdi denne 300 km do prace? pocitam ze takych sialencov bude tak 0,1% populacie :)

Ano, to si myslim, ze je velice zvlastni cislo. Modelovy priklad to rozhodne neni a neni to ani prumerny denni najezd vsech aut. Nebo je?

Není průměr se počítá 40 - 50 km den.

---

Vypadá to jako referát nějakého studentíka. Každopádně tam přišli na to, že pro plnou elektromobilitu v ČR by bylo potřeba asi 20 TWh dodatečné energie, což +- sedí i s tím, co jsem si v minulosti počítal. Zhruba se jedná o dostavbu Temelína a Dukovan.

Obrázek uživatele Radovan

Hloupost od začátku. +-16 TWh ročně vyvážíme, takže pro 3/4 z oněch někdy v budoucnu (průměrné stáří vozu v ČR je +-15 let, takže se bavíme +- o roce 2035, pokud by se zázrakem dnes přestaly v ČR prodávat spalováky, což se nestane) máme elektřinu už dnes.
Aby tedy mohli najíždět jejich nesmyslných hypotetických 300 km denně. Bože, co za debily takové studie dělá? Oni asi nikdy nebyli v práci. Směna je obvykle 8 hodin, při vícesměnném provozu dokonce 7,5 hodiny. Kdyby se jim nakrásně dařilo jezdit ve městě 50 km/h v kuse, což je blbost, průměr je tak 30, pak by proseděli za volantem 6 hodin z té osmi hodinovky. Co to je za profesi, kromě řidiče kamionu nebo MHD?

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Není podstatné, co nyní vyvážíme. Píši kolik energie je potřebné pro náhradu spalováků.
Ten referát je trochu zmatený. 300 km denně tam počítají. Nicméně množství energie již počítají přes spotřebované palivo v ČR, takže správně.

Obrázek uživatele Radovan

Ale to víte, že je to podstatné. Protože vycházíme z dnešního stavu, stejně jako ti patlalové v článku. Protože vyvážíme naše životní prostředí a zdraví našich lidí. A současně politruci a byrokradi s lobbisty přesvědčují národ, že potřebujeme dostavět atomku. Páč nám bude chybět elektřina. A ještě se najdou lidi, kteří napíší článek, že potřebujeme další elektřinu pro masový rozmach elektromobility a opět dostavby elektráren. A už vůbec jim nedochází, že třeba hafo elektřiny spotřebuje přeprava a rafinace a skladování ropy a paliv z ní a provoz čerpacích stanic, které zcela odpadnou, nehledě na nehospodárnou výrobu spalováků, kdy elektromobil potřebuje řádově méně součástek, tedy nižší energetická náročnost. Že spoustu elektřiny si vyrobí lidé a firmy samy na svých objektech, aby převážnou dobu stojící elektromobil jí hned nabíjely, že dokonce v rámci V2G a V2H tuto elektřinu využijí i zpětně v objektech, prostě celé to povídání je o ničem.
A že množství energie počítají přes spotřebované palivo v ČR? Prosím Vás víte vůbec, že jen na rafinaci 1L benzínu se spotřebuje 1,3 kWh elektřiny? A na tu ujede elektromobil rovnou 10 km? Prostě celé je to od základu nesmyslný ropácký blábol.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

S většinou toho se dá souhlasit, jen ten údaj 1,3 kWh na 1 litr by měla být celková energie (hlavně tedy tepelná) a ne pouze elektrická.

Uz jen uvahy o prumerne efektivite spalovaku jsou chybne. V zacpe kde bezi stovky motoru zbytecne je efektivita nulova. A pomale popojizdeni ve meste od semaforu k semaforu je efektivita mozna pod 10%. Je priznacne, ze to zverejnili nejake stavebni platky, protoze nikdo jiny takove kecy uz neveri. Meli by radeji psat o stavebnictvi, tam se da predpokladat, ze tomu rozumi.

Nemáte evidentně pravdu, aniž bych musel složitě přepočitávat efektivitu. Zjevný důkaz se jmenuje spotřeba, nemyslím, že by lidé jezdili za 100l/100km jako ruské náklaďáky za komoušů.

Vy byste mohl byt hlavni strateg v spd. Nebo traged. Vsak to je stejne.

No tragéd to teda jste Vy. A pořádný, milion keců, žadné argumenty. A i přesto si stále myslím, že volební právo by měli mít všichni, ideálně svéprávní.

A proč asi, vy mudrlante, se uvádí spotřeba ve městě? A opravdu je násobně větší?

Jezis tak to se snad prumeruje ne!

Obrázek uživatele ozana

Ty žvásty už jsme četli.

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

:D nic jineho jsem necekal. Takove ty vysokoskolske zvasty

"Tato práce byla zpracována s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, programu NPU I (LO), projektu # LO1311 Rozvoj Centra vozidel udržitelné mobility) spolu s programy TAČR, NCK 1 a BETA, projekty Národního centra kompetence Josefa Božka, TN0100 0026 a Optimální využití obnovitelných paliv v dopravě, TIT SMZP 713. Za tuto podporu patří upřímné poděkování. Rovněž je vysoce oceňována spolupráce s kolegy prof. Ing. Milanem Pospíšilem, CSc., prorektorem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Ing. Janem Mikulcem, CSc., z ČAPPO, Mgr. Vojtěchem Mácou, PhD., a Mgr. Lukášem Rečkou z Centra životního prostředí UU v Praze."

Já myslím, že takové zprávy smí psát jen vybraná část osazenstva hybridu a ta část jsem přesvědčen, že by se shodla jen na větě BEV je nejlepší a už u argumentace proč by si udělali pěstní makeup,

---
Obrázek uživatele ozana

účinnost 60% je nesmysl a od toho se to celé odvíjí

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Aha, tak to jsem si myslel, ze budete rozporovat neco jineho. 60 je dobre cislo

Obrázek uživatele Cipísek D

f práglu rapidně přibývá aut do zásuvky : aneb je lepší mít v papírech eletromotor než nemít kde parkovat :)))

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Obrázek uživatele runner42

Jde to jinak. Nemít v papírech elektromotor, parkovat bez problémů, nervat se o školku pro dítě, nepřekračovat bezďáky na chodníku, nejezdit pochcaným dobytčákem pro fetky...

Život je o volbách.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Souhlas. Život na malém městě je pro rodinu tak 100x lepší než život v Praze nebo Brně.

Obrázek uživatele runner42

Je to tak. Udělal jsem chybu, že jsem do toho nešel dřív. Ale lepší později než nikdy.
Fuck off Praha a to říkám jako člověk, co tam vyrostl.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Zajímavé, mně stačilo chodit na VŠ, abych věděl, že ve velkém městě žít nechci a vlastně v centru ani malého města žít nechci

---

Tak ty jsi trochu pomalejsi to vime :) Opet, staci zapnout mozek a zeptat se proc se lidi koncentruji ve velkych mestech? Jednoduche, maji to blizko do prace. To je vse. Velka mesta jsou jen velke vezeni kde si vsichni vezni navzajem vari jidlo, strihaji vlasy, hrajou divadlo, vozi se okruznima jizdama po celách a predavaji si nemoci. Kazdy inteligentni jedinec z vezeni davno odesel a jen magor tam muze vychovavat dite.
To je tak kdyz si lidi odpovidaji na spatnou otazku. Misto “kde mam bydlet abych to mel blizko do prace?” by melo byt “v cem se mohu vzdelat abych nemusel skemrat o praci?”

Pro člověka bez dětí nejsou velká města vůbec špatná. Všude blízko, občanská vybyvenost výborná, člověk může vyrazit bavit se každý den.

To je o preferencích. Děti s tím nemají mnoho společného, jen to, že pro ně to je určitě špatně. Jedním z hlavních faktorů je, zda vás baví spíše příroda nebo spíše civilizace. A každý to má jinak.

Tentokrát plně souhlasím s panem racionalistou. Je to preferencích, a mění se s věkem.

Obrázek uživatele runner42

Nejen věkem. Konkrétně Praha se mění i jinak. Business a zábava, tomu je poslední roky podřízeno naprosto vše, protože to nejvíc nese.

Jenže to naprosto nestačí a v jiných aspektech město začíná kolabovat a konkrétně pro mě se stalo naprosto nesnesitelným, a to nemám jinak problém s metropolemi mnohem většími.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Ano, dokud se nezkusis opravdu podivat co ze je to ta nezbytna "obcanska vybavenost" a "zabava na kazdy den" zac. Schvalne napis co si pod tim predstavujes.

Obrázek uživatele runner42

My víme Vondráku, podle tvého slovníku lopaty, že jsi z vesnice. Nemusíš to dokazovat.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Hochu ty kdybys jenom vedel :)

Občanská vybavenost: obchody, kina, restaurace, doktoři, školy vše v docházkové vzdálenosti nebo chvilku s MHD. MHD i v noci. Několik let jsem žil bez auta a dalo se to, pak jsem si koupil auto z důvodu pohodlí, výletů mimo Prahu a časové úspory pár minut.
Zábava: každý den se mohu bavit klidně do půlnoci - diskotéky, taneční zábavy, ... do 20 minut jsem doma, v pohodě se vyspím a jdu do práce. Ostatní kolegové z práce, kteří jedou domu hodinu to nemají šanci dát, časově to nejde stihnout.

Ano, souhlasim se vsim. Akorat je treba si uvedomit jak cela ta situace vznikla. Lidi si radi nalhavaji ze vlastne zijou ve meste, protoze prece to chteji mit blizko na diskoteku a k doktorovi. To vetsinou ovsem neni pravda je to jen dusledek toho kde ziji.

Faktem je ze to zacina takto : "neumim se sam uzivit" -> "musim tedy nekoho prosit, aby mi rekl co mam delat a za to mi dal penize" - >"musim to mit co nejbliz k tomuto svemu chlebodarci" ->"musim tedy bydlet ve meste prototze tam nejspis muj chlebodarce i zije" a nasleduje pak tedy to co uz dale ovlivnit nemohu a co mi bylo prideleno asice cele prostredi v kterem pak bydlim, a to zahrnuje ony diskoteky a doktory a Lidly. To ze to vlastne nepotrebuju nebo bych radeji misto diskoteky o vikendech stavel sklenik na zahrade nikoho ani nenapadne, protoze takovou zabavu mesto ani neposkytuje. Souhlasim ze zase vesnice neposkytuje diskoteky a divadla. Otazka neni co je lepsi a co horsi, to si kazdy musi zvolit sam. Co je dulezite je si uvedmit proc sem tam kde jsem a jestli to tak opravdu chci nebo to tak je proto ze realne nemam ani jinou volbu.

Jinak ti tvoji kolegove co se prestehiovali doprdele, ale stejne musi dojizdet do mesta vubec nepochopili pointu, to s tebou souhlasim, ze meli radeji zustat ve meste.

ono sa to meni s vekom a s tym jak ma clovek decka, ked je mlady tak chce mat blizko bary a diskoteky az nemusi jazdit domov z hospody 21:54 kedy mu ide posledny autobus na vesnicu a zas ked ma decka tak potrebuje mat blizko skolku/skolu a doktora

Sice meleš většinou ptákoviny, ale teď jsi se trefil

---

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station