Upravený Nissan Leaf si sám najde volné místo a zaparkuje

Ivo Hradil - 11 Říjen 2012

O účasti na elektrotechnickém veletrhu CEATEC v japonské Čibě jsme vás už informovali. Kromě ní se zde ovšem prezentovala i konkurenční automobilka Nissan, která zde předvedla nový elektromobilový NSC-2015. Ten nejenže si na parkovišti sám nalezne volné místo a zaparkuje, ale dokonce přijede zpátky za vámi, když mu to přikážete.Nissan NSC-2015

Nissan při prezentaci k ovládání vozu používal telefon Samsung Galaxy S III se systémem Android.
foto: androidauthority.com

Základem prototypu NSC-2015 není nikdo jiný než Nissan Leaf, který ovšem musel projít celou řadou úprav, zahrnující velké množství snímacích senzorů a kamer. Tooru Futami, vývojový expert Nissan, nicméně přiznal, že NSC-2015 se nemůže samo pohybovat v běžném provozu.

Bezchybné fungování elektromobilu je prozatím zajištěno pouze v prostorách parkoviště vyhrazeného výlučně pro autonomní vozidla. Aby si automobil mohl vytvořit přesný obraz okolí, využívá k tomu novou generaci mobilních sítí LTE a integrovaných senzorů rozmístěných po celém parkovišti.

Tím je zajištěno mnohem přesnější mapování, než by tomu bylo v případě použití technologie . Použitý systém je navíc schopen flexibilně reagovat na stále se měnící prostředí.

Nissan NSC-2015foto: androidauthority.com

A co tedy upravený prototyp umí? Elektromobil NSC-2015 umí především šetřit čas a nervy řidičů. Představte si situaci, že tímto vozem přijedete k supermarketu, který disponuje speciálním parkovištěm pro autonomní vozidla. Na mysl vám vytane vzpomínka na doby, kdy jste dlouhé minuty kroužili dokola a hledali volné parkovací místo.

V budoucnosti podle je ale vše jinak. Jednoduše vystoupíte, vytáhnete chytrý telefon a pouhým stiskem tlačítka dáte signál vašemu elektromobilu, který už zcela sám zaparkuje. Ve chvíli, kdy nastane čas odjezdu, nemusíte složitě hledat svůj vůz, ale zmáčknete ono kouzelné tlačítko telefonu a věrný elektrický služebník si vás zase sám najde.

To ovšem ještě není všechno. NSC-2015 vás umí také upozornit na to, že se o něho zajímá někdo cizí, zatímco vy jste pryč. Díky 360° kameře si můžete na svém telefonu prohlédnout živé záběry z okolí vašeho vozu a rozhodnout se, zdali zavolat policii nebo vypnout alarm, protože se do vozu dobývá sousedův pes.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No, ti japonci jsou hlavičky a koumáci. Nápad je to ale dobrý.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?