Umožní dnes vláda zvýšení těžebních poplatků?

redakce - 04 Březen 2019

Účastnici happeningu svolaného Hnutím Duha žádali vládu o bezodkladné zrušení moratoria na zvyšování těžebních poplatků a a jejich zvýšení na 10 % tržní ceny uhlí. 22 uhelných miliard zmizelo podle Hnutí Duha v daňovém ráji. Stát nedostal od Pavla Tykače za své uhlí ani miliardu

22 uhelných miliard zmizelo podle Hnutí Duha v daňovém ráji. Stát nedostal od Pavla Tykače za naše uhlí ani miliardu.
foto: stafichukanatoly, licence Pixabay

Dnes před jednáním vlády popíjel koktejl před její budovou uhlobaron, uvelebený na lehátku ve stínu palmy, spolu s uhlím. To sice patří státu, ale užitek přináší hlavně jemu. Recesistický výjev doplňovala hesla jako: “Tykač = 22 miliard, stát = 0,8 miliardy. To chceme?” nebo „Vládní křižovatka: uhlí - 19. století. Obnovitelné zdroje – 21. století.“ Vláda má totiž dnes na programu jednání novelu horního zákona.

Zvýšením těžebních poplatků by méně peněz za státní uhlí odtékalo do kapes uhlobaronů a naopak víc by získal stát, kraje a obce. Peníze by podle Hnutí DUHA měly pomáhat útlumu těžby a spalování uhlí, restrukturalizací ekonomiky, zlepšování kvality ovzduší a uplatnění horníků v nových profesích.

Ve chvíli, kdy vláda projednávala novelu horního zákona, upozorňoval happening na fakt, že dlouhodobě nízké poplatky z vytěženého hnědého uhlí okrádají stát o peníze a přitom z hnědouhelných společností odtékají desítky miliard formou dividend.

Nejskandálnější je podle Hnutí Duha případ firem z bývalé Mostecké uhelné, které dnes vlastní miliardář Pavel Tykač. Ty svému majiteli odvedly do mateřské společnosti v daňovém ráji na Kypru mezi roky 2009 a 2017 celkem 22 miliard korun, státu za vytěžené uhlí poslaly pak pouhých 0,8 miliardy.

Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnily ekologické organizace Greenpeace a Hnutí DUHA v pátek. Předtím ji také poslaly vládě. Další zásadní závěry analýzy výročních zpráv hnědouhelných firem za období 2009 - 2017:

- Hnědouhelné firmy vykázaly zisk po zdanění přes 38 miliard korun.
- Jejich akcionáři si vyplatili dividendy přes 42 miliard korun.
- Stát dostal za toto uhlí ve formě úhrady z vydobytého nerostu 2,3 miliardy korun
a přišel tak kvůli nízkým poplatkům o 15 miliard korun (polovina z toho zůstala na účtech soukromých majitelů a polovina připadla Severočeským dolům vlastněným většinově státním ČEZem).
- Navrhované zvýšení poplatků (z 3,5 na 10 % tržní ceny) není likvidační pro těžební firmy ani pro jednotlivé společnosti, těžba hnědého uhlí by zůstala i po zvýšení poplatků vysoce lukrativním podnikáním a firmám by se pouze snížil jejich současný astronomický zisk.
- Firmy Pavla Tykače poskytly dle svých výročních zpráv v letech 2009 - 2016 v regionu dary ve výši 182 milionů korun, ale rozdíl úhrad z vytěženého nerostu v případě 10% sazby je 4,8 miliardy, tedy 25x víc.

Hnutí Duha dnes také upozornilo, že bez změny vládního návrhu novely horního zákona se situace dalších pár let nezmění. Astronomické příjmy uhlobaronů chrání pro stát nevýhodné moratorium, které zakazuje zvyšování, ale umožňuje další snižování poplatků.

Vládní návrh přitom sice moratorium ruší, ale zároveň přechodným ustanovením zajišťuje, že se poplatky nezvednou až do 31. prosince 2021. To je v rozporu s programovým prohlášením vlády, které slíbilo zvýšit těžební poplatky v tomto volebním období.

Hnutí Duha a Greenpeace prosazují nejen okamžité zrušení moratoria, ale také rychlé zvýšení těžebních poplatků na 10 % tržní ceny hnědého uhlí a investování vyšších příjmu státu do restrukturalizace regionů. Zároveň požadují nerozšiřování velkolomu Bílina za původní územně-ekologické limity. Vyšší poplatky mají sloužit na urychlení postupného, ale úplného ukončení těžby a spalování uhlí v ČR.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tyhle ultralevicové nátlakové skupiny si myslí, že pokud zvýší poplatky, nezvýší se konečná cena uhlí.
Vážně jsou tak stupidní, aby si mysleli, že Tykač a spol jsou takoví altruisté?
A proč vyvádějí zisky mimo ČR? Protože ČR je jedna ze zemí s nejvyšším zdaněním!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Uhlobaron Tykač si žádnou výjimku nezaslouží

greenpeace.org/czech/clanek/2498/uhlobaron-tykac-si-zadnou-vyjimku-nezaslouzi/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Greenpiss taky ne. A co jako?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jinak celkové zdanění je u nás jen 33%, kdežto ve většině států západu EU je to výrazně přez 40%.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A přesto je to tak, že máme jedno z největších zdanění na světě. Aneb - proč asi Evropa zaostává?

en.wikipedia. org/wiki/List_of_countries_by_tax_revenue_to_GDP_ratio

A jak je krásně vidět, výška zdanění nezaručuje životní úroveň...

Obrázek uživatele Jan Horčík

A ve Skandinávii je zas vidět pravý opak.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A v Alžírsku! To je panečku bohatá země! :-D
Nebo takové Švýcarsko, jak je chudé!

Podle míry zdanění...

Obrázek uživatele Jan Veselý

Za kým Evropa zaostává? Když jsem se naposledy díval na data, tak se roční obchodní bilance EU za posledních 10 let zlepšila o nějakých 400 miliard EUR a dnes je výrazně v plusu, má ji o dost lepší než Čína. A to si vláčí na hřbetě takové ekonomické lůzry jako je Velká Británie. zdroj
Co by za to třeba USA daly?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Lisabonský program chtěl dohnat a předehnat USA. Už to samo o sobě je ultrakomické. Soudruzi na západě očividně nepoznali to, co my tady...
Výsledek? Prakticky žádné přibližování dle GDP, 2x vyšší nezaměstnanost, úpadek a emigrace(často nucená) průmyslu, totální zaostávání v patentech, výzkumu a vědě.

UK a lůzři?
data.worldbank. org/indicator/NY.GDP.PCAP.PP.CD?end=2017&locations=EU-GB&start=1990

Obrázek uživatele Jan Veselý

Lisabonská strategie měla za cíl vytvořit: "nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu, vytváření více kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající sociální soudržnost".
Ve srovnání s USA je ekonomika EU o nějakých 600-700 miliard EUR/rok konkurenceschopnější, o sociálních výdobytcích (univerzální zdravotní péče, fungující sociální zabezpečení, minimum masových vražd, ...) ani nemluvě.

UK jsou lůzři, růst jejich HDP žene bůhvíco, ale mezinárodní konkurenceschopnost to nebude: https://data.worldbank.org/indicator/BN.CAB.XOKA.CD?end=2017&locations=GB-XC&name_desc=false&start=1970&view=chart

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

:-D Tak určitě!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Si ulejvá do daňového ráje 3 miliardy ročně, takže na tržních cenách uhlí je obří rezerva, a pokud se mu zabrání vyhýbání daní, nemusí vůbec zdražit. Daleko důležitější pro ceny uhlí je cenová konkurence plynu a elektřiny z jádra s nastupujícími tepelnými čerpadly.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zvýší cenu a bude si ulejvat ty své 3 miliardy dál.

Ale ať si zvýší cenu třeba 2x. Bude o to intenzivnější a ekonomicky výhodnější se uhlí zbavit ;-).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A proč si neulejvá 4 miliardy už teď? Protože to prostě tak snadno nejde, ceny se nedají zvedat libovolně, když je konkurence i jiných paliv. Třeba na Slovensku to uhelní baroni a centrální teplárny přehnaly, a lidé si normálně začali topit plynem i v jednotlivých bytech paneláků.
A dnes jak jsem psal, to jde ještě snáze s moderními tepelnými čerpadly.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No ale "Voo tom to je"
Procenta jsou z tržní ceny, takže náklady státu spojené s těžbou se budou snižovat, neboli ji budeme méně dotovat.
A špinavá energie začne mít trochu reálnější tržní cenu !

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jasně. Tak ať to tedy ty nátlakové organizace řeknou hezky po pravdě, že jim jde o zvýšení konečných cen. Já s tím problém nemám, ale ten článek je typická závistivá bolševština.

Já bych se na to díval jinak. Toto zvýšení poplatku by šlo pokrýt "bez povšimnutí" z výnosu, stačil by, aby uhlobaroni nebyli taková nenažraná prasata.

Stát říká. Já něco mám. Za to, že to vytěžíš a prodáš, si můžeš nechat 96,5% ... to jako vážně? Takové dohody neměla ani mafie.
Ikdyž tohle vlastně mafie je. Zákon na to, že nebudu platit více? Tak tohle skutečně nesmrdí "kmotrovstvím".

Souhlas s Kwe, a to do písmene. Pan Tykač vytěží a shrábne miliardy. Stát zaplatí škody, všichni si užijeme ten smrad a další generace, co by chtěly využít uhlí jako surovinu smysluplněji, než sprostým pálením, prostě mají smůlu. Je to obyčejná mafie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Podle mne by to mělo být 50 na 50. Současné poplatky nepokryjí ani sanaci těžby.

Jsem pro. :-)

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Souhlas, taky bych byl pro 50:50. Škoda, že nejsme ve vládě my, nýbrž jeden populista vedle druhého.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to hnus velebnosti! :-(

Jak už jsem psal výše ... Zákon na to, že nebudu platit více? Tak tohle skutečně nesmrdí "kmotrovstvím".


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil