Uhlí v Česku má skončit v roce 2038. Hrozí, že budeme fosilní zdroje dotovat

Uhelná komise doporučila vládě premiéra Babiše odložit ukončení spalování uhlí na rok 2038. Svaz moderní energetiky a Aliance pro energetickou soběstačnost to pokládají za málo ambiciózní.

Hrozí Česku dotování fosilních zdrojů? Vzhledem k doporučení konce uhlí v roce 2038 je to možné.
foto: pixel2013

Reálně to totiž vylučuje, aby se Česká republika alespoň přiblížila dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050, jak zamýšlí Evropská unie v souladu s jejím závazkem z Pařížské dohody. Prakticky pak hrozí, že český stát nevyužije dostatečně stovky miliard z evropského rozpočtu na podporu moderních technologií, a naopak bude muset fosilní paliva dotovat, aby je udržel při životě.

Uhelná komise doporučila vládě premiéra Babiše odložit ukončení spalování uhlí na rok 2038. Svaz moderní energetiky a Aliance pro energetickou soběstačnost to pokládají za málo ambiciózní.

Reálně to totiž vylučuje, aby se Česká republika alespoň přiblížila dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050, jak zamýšlí Evropská unie v souladu s jejím závazkem z Pařížské dohody.

Prakticky pak hrozí, že český stát nevyužije dostatečně stovky miliard z evropského rozpočtu na podporu moderních technologií, a naopak bude muset fosilní paliva dotovat, aby je udržel při životě.

Právě na ekonomickou neudržitelnost fosilních paliv Svaz moderní energetiky dlouhodobě upozorňuje. Důvodem je především rostoucí cena emisních povolenek, které uměle zvyšují cenu spalování fosilních paliv.

To škodí nejen klimatu, ale často i zdraví lidí v blízkosti těchto zdrojů, jak varovali lékaři ve své nedávné výzvě premiérovi Babišovi. Kromě České republiky se o konci uhlí rozhoduje i ve Španělsku, jejíž uhelná komise zvažuje pod tlakem růstu emisních povolenek posunout odklon od uhlí už na rok 2025.

„Rok 2038 odráží konzervativní pohled vlády na energetiku,” shrnuje Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. “Sice jsme se vyhnuli hrozbě udržení uhlí i po roce 2040, ale pokud by se k doporučení komise přiklonila i vláda, minulo by Česko šanci na rychlejší modernizaci energetiky, kterou nabízí zvyšování energetické účinnosti budov a v průmyslu nebo rozvoj obnovitelných zdrojů energie,” doplňuje Martin Sedlák.

“Bližší termín konce uhlí k roku 2033, o kterém se v komisi také debatovalo, by umožnil rychlejší rozběh investic do čistých zdrojů energie – obnovitelných zdrojů nebo úspor energie, které mohou uhlí nahradit v elektroenergetice i teplárenství. Každý rok s uhlím navíc přinese jen více znečištěného ovzduší, zvyší rizika plicních chorob a dalších onemocnění,” myslí si Martin Madej, analytik Aliance pro energetickou soběstačnost.

Že rok 2033 podporovaný nejen zástupci environmentálních hnutí, ale i ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, by byl lepším rozhodnutím, plyne i z nedávno zveřejněné studie poradenské společnosti McKinsey.

Ta analyzuje, jak se investice vložené teď do přechodu na nízkoemisní zdroje domácnostem a firmám vrátí na nižších provozních výdajích. Externí náklady výroby elektrické energie v uhelných parních elektrárnách v České stojí Česko ročně 52 mld. Kč podle propočtů Centra pro otázky životního prostředí při Univerzitě Karlově.

Dřívější datum by nakonec bylo v souladu se směřováním ostatních zemí Evropské unie. “Česko se odklonu od uhlí nemusí bát. Získáme desítky miliard na transformaci uhelných regionů a další desítky miliard na budování bezuhlíkových zdrojů. Při dobře nastaveném Modernizačním fondu a využití prostředků, které získá Česko z Evropy na oživení ekonomiky bychom dokázali pohodně zafinancovat potřebnou náhradu uhlí,” uzavírá Martin Sedlák.

tisková zpráva

21 Comments on “Uhlí v Česku má skončit v roce 2038. Hrozí, že budeme fosilní zdroje dotovat”

          1. Hmm, jde to rychle. Každopádně jen blázen by se stěhoval
            Hmm, jde to rychle. Každopádně jen blázen by se stěhoval z lázeňského klimatu kalifornského pobřeží do texaského vedra. Hlavně když má zároveň poblíž ty nejlepší inženýry, kteří se za prachy dají koupit. V Kalifornii budou dělat dále ty důležité věci, v Texasu ať dohlížejí na roboty.

    1. Hele běhno, rozdíl mezi těmi „zelenými komunisty“ a tebou
      Hele běhno, rozdíl mezi těmi „zelenými komunisty“ a tebou je, že:
      1) Nebyli líní si zjistit info o cenách. To je obvykle konec jaderného snění.
      2) Četli státní energetickou koncepci, která předpokládá výstavbu OZE, na což vlády posledních 5 let zvysoka kašlaly, naopak se jim kladly překážky.
      3) Jedna „jaderka“ nic neřeší. To je ušetřených max. 10 TWh/rok elektřiny, tj. s bídou jen třetina uhelné produkce, o zbylých 3/4 energetiky ani nemluvě. A navíc má vůči uhelkám mnohem horší profil výroby. To oni vědí a ty ne.
      4) Vědí kolik platíme do EU a kolik dostáváme a kolik máme na tohle slíbeno. Ty je žvaníš.

        1. A v jakém vztahu je 10 let stará zlodějina s budoucností
          A v jakém vztahu je 10 let stará zlodějina s budoucností energetiky? Tohle je stejně ubohý argument, jako když Vladimír Wagner horuje pro jadernou energetiku a argumentuje s tím, že před 50-40 lety to ve Francii byl úspěch.

  1. Vždyť fosilní zdroje dotujem furt horem dolem. Všechny ty
    Vždyť fosilní zdroje dotujem furt horem dolem. Všechny ty externálie jdou do desítek miliard a ekologizace uhelek taky. A s těma ropáckejma debilama ve vládě a na hradě nás nečeká nic dobrýho. Nešáhli na to posledních 20 let a nešáhnou na to ani dál. Jen si vypíšou tučný dividendy z ČEZu a rozpustěj to co si nahrabali ze solárního tunelu. Bureš bude dál sosat miliardy za bioplynky.

Napsat komentář