Triumph TE-1: slavný výrobce připravuje první elektromotorku

Jan Horčík - 24 Březen 2021

Vývoj elektrické motorky Triumph TE-1 začal už v začátkem roku 2019. Slavný britský výrobce nyní odhaluje první podrobnosti.elektromotorka elektrická motorka motocykl Triumph TE-1

Kdy půjde elektromotorka Triumph TE-1 na trh a za jakou cenu zatím není známo. Triumph teprve postupně uvolňuje informace týkající se obecných specifikací.
foto: Triumph

Triumph na vývoji nové elektromotorky pracuje s celou řadou partnerů, včetně například univerzity ve Warwicku. O vývoj baterií se postarala společnost Williams Advanced Engineering (WAE).

Koncept elektromotorky Triumph TE-1

Koncept elektromotorky Triumph TE-1
foto: Triumph

Projekt nyní údajně vstupuje do své 2. fáze, kdy je Triumph připraven odhalit první obecné detaily. Víme tedy alespoň to, že motorka nabídne výkon 130 kW. A také to, že baterie a elektronika jsou úzce integrovány do jednoho kusu.

Ve 2. fázi vývoje konceptu elektromotorky Triumph TE-1 se navržené komponenty ověřené ve virtuálních simulacích začínají zpracovávat do posledního detailu a připravovat na výrobu prvních prototypů.

Ve 2. fázi vývoje konceptu elektromotorky Triumph TE-1 se navržené komponenty ověřené ve virtuálních simulacích začínají zpracovávat do posledního detailu a připravovat na výrobu prvních prototypů.
foto: Triumph

Bateriový modul připravované elektrické motorky Triumph TE-1.

Bateriový modul připravované elektrické motorky Triumph TE-1. Vyměnitelný nejspíš nebude.
foto: Triumph

To snižuje délku, a tedy i hmotnost potřebné kabeláže a v konečném důsledku i cenu. Elektromotor je chlazený kapalinou. O vývoj pohonné jednotky se stará společnost Integral Powertrain Ltd. Samotný motor váží pouhých 10 kg.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Konkurence pro ZERO a ENERGICU bude dost...
jen namátkou:
https://damon.com/
https://lightningmotorcycle.com/

---

MV

Nechci být skeptik, ale pod představou konkurence k ZERO mám představu buď motorku stejných parametrů za o kus lepší cenu, nebo stejnou cenu, ale o kus lepší techniku. Ani u jedné z nich to bohužel nevidím. Osobně bych bral spíš variantu A, čili stejná technika, ale hodně lepší cena, pak to má šanci u lidí, kteří váhají mezi ICE a EV.

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TM3LR 2021, TMY čekatel

Obrázek uživatele PaRi

Hmotnost toho motoru... fakt dobrý. Citigoe má poloviční výkon a hmotnost 90 kg, Tesla (tuším) něco kolem 150kW a hmotnost 40 kg

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (12000 km)

Já bych se nejdřív podíval, co je nominální výkon a co je krátkodobý špičkový. A taky co všechno se do té hmotnosti počítá. U citygo to bude celá pohonná soustava včetně rozvodovky. U motorky jen samotný motor s řemenicí.

Tesla Motor je projektovany na 1 milion mil a ten pro motorku mozna na 50 tisic mil. Navic jaky dojezd ma ta motorka? Nepojede vic jak 1h a pak musi na nabijecku a muze se ochladit. Plny vykon 130kW vydrzi tak 5 minut. Motory do dronu vazi par gramu a davaji take neuveritelny vykon, ale jak dlouho. Pro dlouhou zivotnost je potreba velkych trvanlivych lozisek a ty neco vazi.

Plného výkonu 130kW dosáhne možná tak v laboratoři a nebo na pár sekund. Proč? Protože ho neuchladí. Jaká bude baterie? I kdyby měla 20kWh, tak by jela na víc než 6C a to dlouho žádná známá použitelná nedá. Jako čísla na papíře hezká, ale realita bude asi o dost horší. Jinak jim ovšem držím palce, nějakou konkurenci pro ZERO a Energicu by to už chtělo...

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TM3LR 2021, TMY čekatel

Asi mate pravdu. Pri pouziti plneho vykonu se to rozjede na plnou rychlost za mene nez 5 vterin a pak uz neni kam ten vykon poslat. Nejsem zbehly v motorkach, ale odhaduji, ze vic jak 30kW neni pri ustalene max. rychlosti potreba. Takze par vterin to vydrzi. Pokud budeme brat ucinnost motoru 95%, tak 5% ztraty ze 130kW je 6,5kW ztratovy vykon. Jelikoz je vodou chlazeny, muze ten vykon po dobu 5 s asi dobre absorbovat. Ty proudy budou ale na tak maly motor desive. Baterka bude mit hodne rusny zivot.

Přesně jste popsal základní výhodu EV, které má nějaký nominální výkon, který ale můžete krátkodobě násobně překročit po dobu, po kterou to stíháte uchladit. A ta doba jsou obvykle spíš desítky sekund až minuty než sekundy. Za tu dobu se stihnete bleskově rozjet nebo provést předjížděcí manévr.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.