Toyota vyvíjí nový typ elektrického motoru

Ivo Hradil - 21 Leden 2011

Japonská , největší světový prodejce vyvíjí nový elektromotor, který hodlá používat v budoucích generacích hybridních a  
hybridy Toyota Hybrid Synergy Drive

Hlavním cílem projektu je zbavit se ekonomické závislosti na Číně. Ta v současné době představuje prakticky výhradního dodavatele tzv. kovů vzácných zemin potřebných při výrobě současných .

„Naši inženýři v a v nyní intenzivně pracují na vývoji tzv. indukčního motoru. Ten je lehčí a účinnější než elektromotory využívající permanentní magnety,“ řekl mluvčí společnosti Toyota John Hanson.

v současnosti ovládá více než 90 procent světového trhu s kovy a indukční motor by mohl pomoci snížit závislost Toyoty na jejich dodávce. Toyota tak reaguje na nařízení čínské vlády snížit vývozní kvóty vzácných kovů.

Pro první pololetí roku 2011 Čína snížila vývoz vzácných kovů o 35%. Toto nařízení navázalo na loňské rozhodnutí čínské vlády snížit vývozní kvóty o 72%, což následně vedlo ke zvýšení cen u některých kovů až na dvojnásobek.

Kovy vzácných zemin jakými jsou např. neodym nebo dysprosium jsou používány pro výrobu permanentních magnetů. Ty vytvářejí silné magnetické pole, které zvyšuje účinnost a krouticí moment motoru.

Magnety jsou pak používány v elektrických motorech automobilů , , , a mnoha dalších.

Loni se vyhrotily diplomatické spory mezi Čínou a Japonskem až na takovou mez, že došlo ze strany Číny k zákazu vývozu vzácných kovů do Japonska. Toyota následně reagovala vytvořením pracovní skupiny, s cílem nalézt zdroj dodávek vzácných kovů i mimo Čínu.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zadny takovy prvek jako dysposium neexistuje, nejspise jste meli na mysli dysprosium.

Obrázek uživatele Ivo Hradil

Samozřejmě máte pravdu, díky za upozornění. Ivo Hradil


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil