Toyota stále věří, zahajuje vývoj vodíkového Hiluxu

Toyota prostřednictvím centra pro pokročilé pohony (APC) obdrží dotaci na vývoj modelu Hilux poháněného palivovým článkem. Cílem projektu ve spolupráci s partnery z Velké Británie je upravit komponenty druhé generace palivových článků od Toyoty používané i nejnovější Toyotou Mirai.

V rámci výzvy budou během roku 2023 v britském sídle TMUK v Burnastonu vyrobeny první prototypy vozidel. V případě úspěšných výsledků testování je pak cílem připravit malosériovou výrobu. Projekt je příležitostí k prozkoumání dalšího uplatnění technologie palivových článků Toyota v konkrétním automobilovém segmentu, který je v mnoha odvětvích průmyslu klíčový, a projekt tak zde může přispět ke snižování uhlíkových emisí.

Toyota Hilux jako auto na vodík
Nádrže na vodík budou umístěny zhruba uprostřed. foto: Toyota

Ačkoli vedení projektu zajišťuje britská Toyota, k dispozici bude tým pro výzkum a vývoj společnosti Toyota Motor Europe (TME), jenž britským pracovníkům poskytne odbornou technickou podporu k získání vlastních odborných znalostí a dosažení takové soběstačnosti, aby dokázali vyvinout vodíkový pohon nové generace.

S širokou nabídkou technologií k uhlíkové neutralitě

Toyota již přes 20 let prosazuje multi-technologický přístup k uhlíkové neutralitě, kdy nabízí různorodou modelovou nabídku vozidel včetně všech elektrifikovaných technologií, od hybridů přes plug-in hybridy a bateriové elektromobily až po vozidla poháněná palivovými články. Základním stavebním kamenem k dosažení tohoto cíle je úspěšný vývoj v oblasti vodíkové dopravy.

„Velká Británie je pro pick-upy jedním z klíčových trhů a zároveň jde o důležitý trh značky Toyota. Tato dotace je skvělou příležitostí, jak vyvinout bezemisní řešení pro klíčový segment trhu. Rádi bychom poděkovali britské vládě za podporu, která našemu konsorciu pomůže při výzkumu a vývoji pohonu na bázi palivového článku pro Toyotu Hilux, v souladu s našimi cíli v oblasti uhlíkové neutrality,“ komentoval Matt Harrison, prezident a CEO společnosti Toyota Motor Europe.

Toyota Hilux jako auto na vodík
foto: Toyota

Toyota plánuje využít nové příležitosti na trhu s užitkovými vozy v podobě bezemisních produktů. Toyota vloni úspěšně požádala o dotaci prostřednictvím APC, kdy předložila projekt na podporu vývoje nových čistších technologií a řešení mobility.

V rámci britského automobilového průmyslu hraje APC ústřední roli, neboť nabízí jedinečné příležitosti k překonání hranice mezi současným průmyslem a budoucími technologickými požadavky. Dotace se speciálně zaměřuje na pozdější fáze výzkumu a vývoje, kdy se ověřovací studie proměňují v prototypy vozidel.

Toyota se zasazuje naplňovat cíle trvale udržitelného rozvoje Organizace spojených národů a dosáhnout uhlíkové neutrality všech svých obchodních aktivit napříč Evropou. TME jako tradiční leader snižování emisí CO2 v Evropě má v plánu do roku 2035 v západní Evropě dosáhnout 100% snížení emisí CO2 u všech nových vozidlech; zákazníkům v tomto regionu bude i nadále nabízet ucelenou sestavu elektrifikovaných ústrojí, zahrnujících hybridy, plug-in hybridy, bateriové elektromobily a elektromobily na palivové články. V otázkách trvalé udržitelnosti je Toyota odhodlána překonávat nulovou hranici (Beyond Zero).

Toyota považuje vodík za jeden z klíčových stavebních bloků k dosažení uhlíkové neutrality s využitím technologie palivových článků pro mobilitu i v rámci širší ekonomiky nad rámec samotné dopravy.

Pokročilou technologii palivových článků od Toyoty, která je průkopníkem vodíkových technologií, již dnes najdeme v osobních automobilech, autobusech, nákladních vozidlech, vlacích, námořních lodích i ve stacionárních aplikacích pro celou řadu firemních zákazníků i dalších výrobců originálního vybavení. V návaznosti na rostoucí poptávku v tomto regionu TME v lednu 2022 zahájila v Evropě výrobu kompaktních modulů palivových článků druhé generace.

zdroj: tisková zpráva

29 Comments on “Toyota stále věří, zahajuje vývoj vodíkového Hiluxu”

    1. Zkus zasáhnout cíl vzdálený 500 metrů letící ve výšce 100 metrů rychlostí 200 km/h v kurzu 270 stupňů ze zbraně zvyšující náměr s každým výstřelem o celý stupeň.

      Máš na to doslova pár sekund, přičemž relativní rychlost i výška cíle nad horizontem se v průběhu trajektorie mění a ty nemůžeš mířit přímo na cíl ale budeš se pokoušet protnout s cílem v jediném místě elevující trajektorii tvé střelby.

      Super fór. Opravdu jsem se při té představě od srdce zasmál 😀 Kdo tohle trefí může jít rovnou na olympiádu.

      1. Já nestačím koukat, jaký jsi expert na střílení a Rusko. Akorát jen na internetu, co? V Rusku jsi byl prstem po mapě. Střílíš stříkací pistolkou po imaginárním sousedovi.

        Válečnou olympiádu jsem viděl jen na obrázku. Jak do vzduchu letěla tanková věž od ruského tanku. Tankista pak dostal vyznamenání.

          1. OK, vytvářím složku. Název: David Kolben alias runner42. Známý jako žvanil a lhář z internetu. Poznávací znamení: mele neustále o Rusku, ale v Rusku nikdy nebyl. Zbraň: stříkací pistolka a ulhaná papule. Zjištěna Pseudologia phantastica neboli bájná lhavost.
            Léčbu pacient odmítá a volá po revolucích…

    1. Naleštěný KPVT, kterého mají obě strany tři pr***e, v provedení „kamikaze“ bez balistické ochrany a bez stabilního usazení, takže po prvním výstřelu tím netrefí ani vrata od stodoly. To už ten černoch na korbě s ručně drženou padesátkou bude mít lepší trefu.

      Nic proti KPVT, kulomet je to kvalitní. Do války vedené balistickými raketami, raketami s plochou dráhou letu a dělostřelectvem, je to ale naprosto mimo. Navíc nechápu poznámku o náhradních hlavních k výměně z důvodu přehřátí, když zásoba střeliva pro vedení palby po dobu 15 sekund je tak malá, že se to přehřát ani nemůže.

      Celé to na mě dělá dojem přiživování se na válce. Splácáme co máme, co dává zdánlivě smysl a prodáme to někomu, kdo tomu nerozumí.

            1. Skoro mrtvý Putin s alzhaimerem, rakovinou, parkinsonem a rozpadem osobnosti po braní sterodidů si jezdí po opraveném Kerčském mostě, který bude podle expertů a západního propagandistického rozvědčíka Pituru opraven nejdříve na podzim 2023.

              45 dní. Tak dlouho trvaly opravy po ukrajinkém teroristickém útoku s bombou v civilní dodávce, než byl plně obnoven silniční provoz.

              45 dní. V České republice bychom byli na začátku studie proveditelnosti, která by měla připravit podklady pro roční výběrové řízení s jediným kritériem cenou, následně by se další rok řešila odvolání k ÚOHS, načež by začala stavba trvající tři roky ozdobená cedulemi Právě probíhá technologická přestávka, cena by se postupně 4x zvedla, po dokončení by následovaly roční opravy špatně odvedené práce a konečně po sedmi letech by byl nezkolaudovatelný most na padesátiletou výjimku otevřen.

              Proto nemá byrokratická EU v jakémkoliv střetnutí s Ruskem nebo Čínou sebemenší naději uspět.

                1. No vidíš, a já myslel, že defenestrace je český patent. Ale pravda, doba se změnila, každý národ má svoje a občas uprgraduje. U nás se nechávají lidi zmizet, aktuálně je v pátrání 5 tisíc lidí. Na Slovensku se střílí, Ukrajinci strkají lidi do betonu pod podlahu k Přemkovi….
                  Holt jiný kraj, jiný mrav.

                2. Moc to nesouvisí…, ale zrovna jsem koukal na reportáž z Rusi okupovaného Berdjansku… Španělská novinářka narozená v Rusku, i když evidentně proruská, nechává ve videu i negativní reakce a odpovědi (samozřejmě nemůžu vědět, jestli upravuje proporce)… Pro mě důvěryhodná, i když vše je třeba brát s rezervou…
                  Tak teda jedna starší paní vyprávěla, že jako Ukrajinka brala penzi v přepočtu 55 euro , teď po referendu jako občanka Ruska má důchod 160 euro… Jen další střípek do mozaiky 😉

                3. @vostep. Ten duchod te babe platime my Evropane za to cerne svinstvo ktere tece ze zeme. Bez nasich penez za dinosauri hovna by baba dostala par kopejek. Az se prepadena Ukrajina zbavi vrahu kteri rozbiji celou zem a budou jednou soucasti EU, pak splachnou ten ruzzky vred do hajzlu. Doufam ze ruzzko pujde do kytek uz brzy.

                4. Pro Bambule…víš jak lidi přemýšlej – ekonomicky důstojné živobytí je pro ně priorita…Já z téhle informace vyvozuju tohle: Až mě už zas budou krmit příběhama, kde Ukrajinské babičky tráví okupanty pirožky a vodkou, budu si myslet svoje.😃

                5. Zrovna jsem videl video jak Gepard sunda russkou strelu s plochou drahou letu (kalibr?). Kdyby ruzzky svine nevrazdili a nenicili sousedy, pak by bylo i na dustojne duchody. Od 2014 vede ruzzko valku proti UA a to neco stoji. ruzzaci terorizuji cely svet. Zanik ruzzka musi byt hlavni cil lidstva.

                6. Nejspíš další Kh-55 nebo jiný šrot, kterého tam Rusové posílají kvanta ve vlnách s Kalibry a Ukrajinci neví, po čem střílet dřív.

                7. A ruzzky kolaborant se raduje. Kez by vam to pristalo na palici.

                8. Pro pobavení náhled do alternativní reality. 🙂

                  „runner42 napsal:20. 9. 2022 (18:42)
                  Konec války se blíží. Do měsíce budou jih a východ po referendech součástí Ruské federace. Z ostatních území se separatistické a ruské jednotky stáhnou. Bude následovat nabídka na příměří, která bude vypadat následovně – my Rusové už útočit nebudeme. Vy Ukrajinci buď akceptujete status quo, nebo zaútočíte na území Ruské federace a pak vás bez milosti smázeneme vším co máme.“

                  Kdy je už teda smáznou vším co mají?

                9. No a nejsou po referendech součástí RF?Nevyklidli Rusové pozice bez boje na novou udržitelnou hranici.
                  Do jara je ještě daleko. Podle toho, že před třemi týdny podle Novinek strategicky důležitý Bachmut se dnes stal v rétorické rovině už strategicky nevýznamným, vypadá to, že Rusové brzo prorazí osm let budovanou ukrajinskou linii opevnění.
                  Uvidíme, jaký dopad na vývoj války to bude mít.

                  Podle mě chtějí celé doněcko a luhansko a nabídka přijde v okamžiku, kdy to bude pro Rusko výhodné.

                10. @runner
                  No součástí RF jsou jen ve tvé alternativní realitě. Už jsem slyšel hodně synonym pro útěk, ale „vyklidit pozice bez boje“ jsem ještě neslyšel. 😀

                  O jaké udržitelné hranici tu mluvíš? Rusko přece nemá potřebu se někam stahovat, když je může „bez milosti smáznout“ nebo ne? Ta hranice je taky přece jasně daná samým Vladimirem Vladimirovičem a obsahuje i území, ze kterých Rusové „vyklidili pozice bez boje“.

                  Do jara je ještě daleko, ale to „smáznutí bez milosti“ mělo přece přijít hned po tom co UA zaútočili na podle Růsů území RF jinak by to nedávalo smysl.

                  Pěkný slaměný panák. Opravdu nevím o tom, že by někdo někdy tvrdil, že je Bachmut strategicky významný. To se říkalo možná o Slavjasnsku.

                  Podle tebe chtěli celou levobřežní Ukrajinu a Janukovyče jako loutku té pravobřežní, ale to byla alternativní realita někdy z dubna, na kterou jsi už zapomněl.

  1. ak by tí súdruhovia otočili celý cyklus od kvapkajúcej vody z výfuku cez palivový článok k produkcii vodíku
    rozumej v zmysle účinnosti,

    nik z eko šialencov si neuvedomuje opakovanie hesla „UŠETRÍME uhlíkovú stopu nech to stojí čo stojí“
    a možná aj zo zaniknutého rádia jerevan
    vojna za ZÁCHRANU ZEME až neostane kameň na kameni!

Napsat komentář