Toyota Prius slaví 15 let sériové výroby

redakce - 11 Prosinec 2012

Přesně před 15 lety se představila Toyota Prius, tehdy s dovětkem „právě včas pro 21. století“. Celosvětově nejoblíbenější hybridní model o jeden a půl dekády později nejen nadále „předbíhá dobu“, jak napovídá jeho latinské označení, ale díky bezmála třem milionům prodaných vozů se nesmírně úspěšně etabloval na trhu.auto hybrid Toyota Prius 3. generace

Tři generace vozů Toyota Prius, nepočítaje v to de-facto 3.5 generaci - model
foto: Toyota

Toyota Prius s plně hybridním systémem pohonu oslavila 10. prosince přesně 15 let sériové výroby a následných významných úspěchů.

Myšlenka alternativního pohonného ústrojí pro automobily se u Toyoty začala rodit již v 60. letech minulého století na pozadí zásadních otázek ochrany životního prostředí v oblasti kvality ovzduší, klimatických změn i omezených zdrojů energie.

V 90. letech pak Toyota začala intenzivně zkoumat cesty technologického vývoje, jenž pokračuje do dnešních dnů hledáním trvale udržitelné mobility.

V roce 1994 zahájila Toyota projekt G21, jehož cílem bylo vytvořit ekologický vůz pro 21. století, šetrný k životnímu prostředí, který by kromě nesporných ekologických výhod nabídl veškeré pohodlí a radost z jízdy srovnatelnou s tradičními vozy.

Poté, co Toyota představila model Prius první generace, můžeme hovořit o moderní revoluci v elektrifikaci automobilů. Mnozí v roce 1997 při premiéře modelu Prius reagovali jen pozvednutím obočí a skeptickými poznámkami.

Nicméně konstruktéři a vedení Toyoty se nikdy nevzdali s přesvědčením, že jejich vize je ta správná. Dnešní třetí generace modelu Prius je vůbec nejprodávanějším modelem v globálním měřítku.

Toyota celosvětově od roku 1997 prodala bezmála 3 miliony vozů Prius a téměř 5 milionů vozů s plně hybridním pohonem. Prodeje hybridních modelů značek Toyota a Lexus jen v letošním roce dosáhnou celosvětově více než 1,2 mil. vozů. A každý z těchto vozů má s původním modelem Prius jedno společné – plně hybridní soustavu pohonu.

Podle evropského žebříčku kvality TÜV za rok 2013 se Toyota Prius pohybuje na špičce v otázkách dlouhodobé spolehlivosti a celkové kvality, neboť vykazuje vůbec nejméně závad v kategorii vozidel starých 4 až 5 let.

Trvající úspěchy Toyoty Prius v žebříčcích kvality TÜV potvrzují spolehlivost v reálném provozu a celkovou kvalitu vozů s plně hybridním systémem pohonu od Toyoty, která toto hnací ústrojí postupně nasazuje i do dalších klíčových modelů značky.

Toyota nyní nabízí hybridní systém ve stále větším počtu modelů různých velikostí, od malého modelu Yaris Hybrid, zcela nového kompaktního modelu Auris Hybrid, přes produktovou řadu Prius až po modelovou řadu značky Lexus.

Toyota se tak může chlubit druhým nejnižším flotilovým průměrem emisí CO2 ze všech výrobců, při splnění svých cílových hodnot pro rok 2015 se čtyřletým předstihem1.

Kromě příkladné spotřeby paliva a nízkých emisí CO2 jsou zážehové hybridní modely lepším řešením než vznětové či vznětové hybridní modely, neboť vykazují příznivější parametry z pohledu čistoty ovzduší.

Neprodukují prakticky žádné emise NOx a pevných částic – které jsou příčinou zdravotních problémů zejména v zastavěných oblastech.

Toyota s modelem Prius přinesla hybridní technologie na trh, a nejde přitom jen o jednu variantu hnacího ústrojí, ale o základní technologickou platformu, na které bude stavět řada budoucích řešení s nízkými nebo nulovými emisemi.

Odbyt hybridních modelů se stále zrychluje a díky 21 hybridním modelům, které Toyota do roku 2015 představí (včetně modelu poháněného palivovými články) se rychlost prodeje vozů s tímto typem pohonu dostane na historicky rekordní úroveň.

V České republice byla v této oblasti milníkem Hybridní revoluce, která byla veřejnosti prezentována v květnu letošního roku s cílem přiblížit hybridní technologii co největšímu spektru zákazníků.

Výsledkem byla poté několika násobně vyšší a zároveň rekordní poptávka po hybridních modelech značky Toyota na českém trhu.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.