Toyota má robotický Prius na dálkové ovládání

Když Pierce Brosnan jako James Bond v klasice Zítřek nikdy neumírá řídil své BMW řady 7 s pomocí chytrého telefonu ze zadního sedadla, nevypadalo to zas tak úplně nemožně. Na autosalonu v Tokiu představila dálkové ovládání Toyota pro hybrid Prius. Nic přeci není nemožné!

Svůj robotický Prius si postavil také Google – ten má v oblasti autonomních dopravních prostředků velké plány.
foto: Google

Autosalon Tokio je úspěšně za námi, ale přeci se objevují jeho dozvuky napříč médii. Magazín AutoExpress.co.uk přinesl informaci o tom, že Toyota tam předváděla systém AVOS. Jde o zkratku Automatického řízení vozidla.

Celý systém je vybaven kamerou zachycující silniční čáry, čtyřmi lasery pro detekci překážek a dvěma GPS senzory, které dokáží lokalizovat auto s přesností na jeden centimetr (ta běžně kolísá mezi jednotkami metrů až jednotkami centimetrů).

Redaktoři britského magazínu dostali možnost si automatické řízení vyzkoušet. Chytrý telefon se jich zeptal, zda opravdu chtějí auto přivolat. Stiskli tlačítko ano a auto k nim samo přijelo, zcela bez řidiče.

Redaktoři usedli na zadní sedačku a na smortphone stiskli tlačítko Jeď. Auto se samo rozjelo po předváděcím parkovišti. Na obrazovce mobilu se objevoval obraz z kamery a na něm zvýrazněny všechny překážky.

Toyota chce tímto systémem především zvýšit bezpečnost provozu. Velké uplatnění najde také jako parkovací asistent. Na dálnicích může podle mluvčí Toyota fungovat auto zcela samostatně, tedy jako robotické auto řídící samo.

Toyota momentálně pracuje na dalším zlepšování systému tak, aby bylo možné předat autu kontrolu také v městském provozu. To by měla usnadnit pokročilá dopravní infrastruktura – semafory, značky apod. která dokáže s autem komunikovat.

Přesto podle Toyoty není cílem nabídnout lidem auta, která dokáží řídit úplně sama. Řidič vždy bude muset alespoň něco málo dělat.

Napsat komentář