Test Peugeot iOn: vyplatí se koupit elektromobil? + VIDEO

Ve včerejším testu Peugeot iOn jsme přinesli aktuální výsledky dvoutýdenního testování . Prozatím jsme dosáhli průměrné spotřeby 19,1 kWh/100 km. Dnes se podrobněji podíváme na to zda a komu by mohlo vyplatit si koupit. foto: Hybrid.cz

Předně musíme dodat, že do průměrné 19,1 kWh/100 km se započítávají i ztráty dané neefektivním přenosem energie ze zásuvky do . Ty mohou činit přibližně 10 procent. Důležité ale je kolik si nakonec vezme iOn ze zásuvky, což je zatím v průměru oněch 19,1 kWh na 100 km.

Peugeot iOn se běžnému člověku s ročním nájezdem 15-20 000 km samozřejmě dnes nemůže vyplatit. A to i přesto, že dokáže jezdit 3x až 8x levněji běž běžné auto na benzin nebo až třikrát levněji než .

auto elektromobil test peugeot ion

Příklad: budeme počítat rozdíl nákladů na provoz u srovnatelně malého auta na benzin s průměrnou reálnou spotřebou 6 l/100 km. Tzn. náklady na jeden km při ceně benzinu 35 kč/l jsou 1,95 Kč. V případě budeme předpokládat, že uživatel bude vždy dobíjet v nejlevnějším nízkém tarifu za 1,5 Kč/kWh a bude mít průměrnou spotřebu 15 kWh/100 km. Tzn. průměrná cena za jeden ujetý kilometr 0,225 Kč.

Pokud za rok ujede 20 000 km, vyjde ho to v benzinovém autě na 39 000 Kč. V elektromobilu pak na 4500 Kč. Jinými slovy ušetří 34 500 Kč na . Výhody elektromobilu jsou tedy zjevné – provozní náklady jsou mnohonásobně nižší. Problém je v pořizovací ceně.

auto elektromobil test peugeot ion

Elektromobil Peugeot iOn v dnes koupit nelze. Můžete si ale koupit , de-facto stejné auto jen s jiným znakem na přední masce. Citron C-Zero na českém trhu je 739 900 Kč bez DPH. DPH nyní zázračným proutkem odčarujeme.

Jako referenční auto srovnatelné velikosti vezmeme model Kia Picanto. Její nejlevnější verze stojí 184 980 Kč. Rozdíl v cenách Citroen C-Zero a Kia Picanto činí 554 920 Kč. Návratnost takové „investice“ do elektromobilu namísto benzinového auta je pak pro roční nájezd 20 000 km přibližně 16 let.

V současné době je tedy elektromobil skutečně pouze pro nadšence a hračičky, jako je třeba pan Oldřich Hromádko. Zkusme ale propočítat trochu odlišné schéma: elektromobil Peugeot iOn jako rozvážka pizzy po v roce 2013.

Příklad 2: počítejme, že za dva roky budou o 20 procent vyšší a na 40 Kč/l. Po Praze najezdí ročně 35 000 km. To znamená 9450 Kč za . Benzinové auto po městě bude jezdit odhadem za 7 l/100 km. Za benzin tedy zaplatíme 98 000 Kč ročně. Rozdíl je 88 550 Kč.

auto elektromobil test peugeot ion

Návratnost je tedy šest let! A to nepočítáme nutný , výměnu kapalin a podobně. Takové věci se elektromobilu vůbec netýkají. Pro podniky by tedy elektromobil mohl být už v nejbližší budoucnosti velmi zajímavou investicí. Podnikatelé navíc mohou mít výrazně levnější elektřinu, čímž se návratnost investice ještě o málo zlepší.

Pokud by navíc český stát začal poskytovat , nebo třeba jejich využití nějakým způsobem zvýhodnil, opět by se návratnost zkrátila.

A nakonec jedno krátké elektromobilu Peugeot iOn:

10 Comments on “Test Peugeot iOn: vyplatí se koupit elektromobil? + VIDEO”

  1. Pár připomínek:
    – je

    Pár připomínek:

    – je nesmysl že elektromobil nepotřebuje servis. Ano, nemáme vibrace z motoru ale pořád se jezdí po mizerných silnicích plných výmolů. I na elektromobilu je plno mechanických věcí které se opotřebovávají, navíc je tam daleko víc elektroniky. A ani akumulátory nejsou věčné a zcela bezporuchové.

    – spotřeba malého auta 7 litrů benzínu po městě? Mám větší auto než to zmiňované Picanto, motor 1.2 a po městě jezdím za necelých 6 litrů benzínu aniž bych nějak brzdil provoz. Pokud vím tak třeba s Fiatem Panda se dá běžně jezdit i pod 5 litrů (proto ho ostatně pizzerie často používají).

    – auto pro pizzerii by celý den pendlovalo po městě, nebyl by moc čas na delší dobíjení baterek. Ano dá se dobíjet třeba i jen 5 minut při každém zastavení, ale z hlediska životnosti je podobné akumulátoru lepší nabíjet spíš měně krát ale větší kapacitu baterií než každou chvíli trošku. Na rozdíl od starých NiMH to sice nesnižuje kapacitu, ale životnost ano.

    – auto pro pizzerii musí jezdit stále, včetně zimy. Pokud se prudce ochladí (což u nás není problém), klesne kapacita baterií a chtělo by to dobít. A naopak pokud se akumulátory plně nabijí v chladu a pak druhý den prudce stoupne venkovní teplota, hrozí že budou baterky „přebité“.

  2. Jako sorry, ale ty vypocty?
    Jako sorry, ale ty vypocty? Jeden priklad aktualni ceny druhe priklad nejake fiktivni narusty…

    Kdyz to chtel autor pocitat mel vzit ceny pro roky 2000-2011 a na nich vypocitat navratnost s aproximaci na dalsich 5 let. Ne si vycucat s prstu coby kdyby.

    A za druhe priklad 1. 6l priklad 2. 7l. Je autorovi jasne ze je to rozdil cca 16,6 procentra rozdilu spotreby? Takze navratnost jaksi chtela byt recena ze vyjde…

      1. docital som sa ze jedine
        docital som sa ze jedine specificke NiCa s dobrym balancerom su schopne drzat 80 percent aj po 8 rokoch. Pri sucastnych co najlacnejsich NiMH/Li/PB je 2r. znakom standartnej kvality 3r. prekvapenim ze som narazil na skutocnu kvalitu a 4r. znakom podozrivo vynimocneho kusu ala Apple alebo zazraku ze vo svete co najnizsich cien mam nieco co je v skutocnosti velmi drahe

        casto citam priklad ze Li vydrzi sotva 2r. resp. vytazeny mobil alebo NB na bateriu je po roku uz slaby.
        myslim si ze je to tym ze sa vsade davaju LiPol baterie
        a aj ked su tam ine, pretazuju sa v odbere nez na aky su stavane.

        o LiPol na zaciatku ich existencie vo svete som sa vtedy docital ze su pametove. Vobec sa v sucastnosti o tom nikde nezmienuje. Cyklami stracaju kapacitu.

        uvidime. Snad to nedopadne ako Eltra ktorej po par rokoch jej 86V 200Ah PB vydrzia len na 20km

          1. pamatam sa na tu dobu ked v
            pamatam sa na tu dobu ked v tv bezal kratky sot o Eltre, resp. o manikoch co tam fukli plny motorovy kufor olovenych baterii. bol som este mladik. vtedy ma to oslovilo asi ako v sucastnosti toho kto tomu nevenuje pozornost. mna v tomto smere nastartoval davnejsie dokument z internetu o EV1. bez neho by som tomu doposial nevenoval vobec cas.

            EV1 mal olovo. to avuto vsak malo nieco co u sucastnych nepozorujem, akesi caro zvuku, spracovania a technickeho dizajnu hoci bolo len dvoj mieste.

            to co je teraz na trhu a dokonca ani tesla ma tak nenadchyna, nieco im chyba, ale neviem co konkretne.
            je to citit hlavne tu youtube.com/watch?v=bsdUfAEIEos a trochu pri GM Volt.

            1. Není olovo, jako olovo, i
              Není olovo, jako olovo, i tenkrát bylo lepší a horší olovo, také GEL a ty vydrželi až 1000 cyklů oproti trakčnímu olovu max. do 500 cyklů. Už si ani nepamatuji proč se mi elektromobily začali líbit, ale z důvodu, že jsem maniak přes elektriku a také rozhodlo ticho. Vše mám na elektriku nebo baterie, nakonec jsem si Eltru pracně sehnal, vyzkoušet a zalíbila se mi jízda, ovládání, jednoduchost, atd. Hlavně si tankuji energii sám, což je paráda a cena směšná na km, jen LPG vychází o trochu více na km oproti elektrice. Ten dokument „Kdo zabil elektromobil“ jsem viděl až pak.

Napsat komentář